Hız ve kırmızı ışık ihlallerinde EDS standardı

Hız ve kırmızı ışık ihlallerinde EDS standardı

05.08.2017

TRAFİK kazalarının öncelikli nedenlerinden olan hız ve kırmızı ışık ihlallerinin önlenmesi noktasında denetlemeler kapsamında standart belirlendi. İlimiz Kırşehir’de araç sayısındaki artışla birlikte kuralsız trafikte seyreden araçların neden olduğu kazaların önüne geçme noktasında Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin denetimleri etkili olurken, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) de trafik ihlallerini tespit eden Elektronik Denetleme […]

TRAFİK kazalarının öncelikli nedenlerinden olan hız ve kırmızı ışık ihlallerinin önlenmesi noktasında denetlemeler kapsamında standart belirlendi.
İlimiz Kırşehir’de araç sayısındaki artışla birlikte kuralsız trafikte seyreden araçların neden olduğu kazaların önüne geçme noktasında Emniyet Müdürlüğü Trafik Tescil ve Denetleme Şube Müdürlüğü ekiplerinin denetimleri etkili olurken, Türk Standartları Enstitüsü (TSE) de trafik ihlallerini tespit eden Elektronik Denetleme Sistemlerinin (EDS) standartlarını yayınladı.
D260 karayolunda bulunan Kırşehir şehir geçişinde Ankara-Kayseri karayolundaki denetimler TSE’nin belirlediği standartlara göre yapılacak.
Karayollarında trafiğin düzenlenmesi ve güvenliğinin sağlanması amacı ile kullanılan elektronik denetleme sistemlerini kapsayan EDS standartları yayınlandı.
TSE’den yapılan açıklamada, şunlar kaydedildi:
“Ülkemizde her yıl binlerce kişinin öldüğü, on binlerce kişinin yaralandığı ya da sakat kaldığı trafik kazalarının yüzde 90 oranında sürücü kaynaklı olduğu tespit edilmiştir. Sürücülerden kaynaklanan kazalarda önde gelen neden ise aşırı hız yapılması olarak görülmektedir.
“Sürücülerin trafik kurallarına aykırı hareketlerini elektronik olarak anında tespit edilmesine yönelik ‘Elektronik Denetleme Sistemi’ (EDS) bu nedenle ülkemiz için büyük önem taşımaktadır.
“Enstitümüzde, EDS’lere ilişkin olarak ulusal ve uluslararası uygulamalar göz önünde bulundurularak hazırlanan 4 yeni standart tasarısı, 31 Temmuz Pazartesi günü yapılan TSE Teknik Kurul toplantısında onaylanarak Türk Standardı olarak kabul edildi. Kabul edilen standartlar, ilk etapta en çok talep gören sistemleri konu almaktadır.
“Bunlardan ilki, kameralar yardımıyla görüntü işleme tabanlı çözümler sunan cihazları kapsayan TS 13786 ‘EDS-Hız ölçme donanımı (HÖD)-Görüntü işleme tabanlı’ standardıdır. İkinci kabul edilen standart; hız ölçümünü sinyalizasyon ile doppler etkisini kullanarak sağlayan cihazları kapsayan TS 13787 ‘EDS-Hız ihlal tespit donanımı (HİTD)-Doppler radar tabanlı’ standardıdır.
“Teknik Kurul’da ayrıca karayollarında belirlenen başlangıç ve bitiş noktaları arasında sürücülerin ortalama hızlarını tespit eden cihazları kapsayan TS 13788 ‘EDS-Ortalama hız ölçme donanımı (OHÖD)’ ile trafik ışıklarına uymayan araçların tespiti için kullanılan cihazları kapsayan TS 13789 ‘EDS-Kırmızı ışık ihlal tespit donanımı (KİTD)’ standartları da kabul edilmiştir.
“Enstitümüz, Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’nın yayınladığı ‘Hız İhlal Tespit Donanımları Muayene Yönetmeliği’ çerçevesinde, hâlihazırda kullanılan veya yeni kullanıma alınacak Hız İhlal Tespit Donanımlarının (HİTD) doğruluğunun tespiti ve muayenesini yapmakla da yetkilendirilmiş olup, ilgili yönetmelik gereği 1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle muayene faaliyetlerine başlanacaktır.
“Türk Standartları Enstitüsü’nün trafik güvenliğinin sağlanmasına yönelik standardizasyon çalışmaları ve uygunluk değerlendirme faaliyetleri hız kesmeden devam etmektedir.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .