Hirfanlı’da Eğit-Donat Mayıs’ta başlıyor

Hirfanlı’da Eğit-Donat Mayıs’ta başlıyor

03.04.2015

Bakan Yılmaz, Kırşehir’e bağlı Hirfanlı Tesisleri’ndeki kampın Mayıs ayı içerisinde başlayacağını açıkladı Eğit-Donat Mayıs’ta başlıyor Suriye’de Esad’a karşı savaşan teröristleri Kırşehir’de eğitmeyi amaçlayan ve 1 Mart’ta başlaması öngörülen eğitimlerin 1 Mayıs’ta başlayacağı öğrenildi. Kırşehir’de çalışmalarına başlayacak olan Eğit-Donat ile ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Eğit-Donat Mayıs ayında başlar diye düşünüyoruz” dedi. Milli […]

Bakan Yılmaz, Kırşehir’e bağlı Hirfanlı Tesisleri’ndeki kampın Mayıs ayı içerisinde başlayacağını açıkladı Eğit-Donat Mayıs’ta başlıyor Suriye’de Esad’a karşı savaşan teröristleri Kırşehir’de eğitmeyi amaçlayan ve 1 Mart’ta başlaması öngörülen eğitimlerin 1 Mayıs’ta başlayacağı öğrenildi.

Kırşehir’de çalışmalarına başlayacak olan Eğit-Donat ile ilgili açıklama yapan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, “Eğit-Donat Mayıs ayında başlar diye düşünüyoruz” dedi.
Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, AK Parti TBMM Grup Toplantısı öncesinde yaptığı açıklamada, “Eğit-Donat”ın müzakerelerinin bittiğini belirterek, “Eğitim yeri belirlendi. Eğitilecek askerlerin seçimi konusunda ABD ile bizim arkadaşların görüşmeleri devam ediyor. Ortak seçim olacak. Mayıs ayında başlar diye düşünüyoruz. İngiltere eğitimde görev alabilir. Bize olabileceğini, katılabileceklerini, gözlemci ve eğitici olarak katılabileceklerini söylediler. İlk kamp yeri Kırşehir’in Hirfanlı Tesisleri’nde olacak. Şu anda birinci kampın üzerinde duruluyor” dedi.
Suriyeli muhalifler için Mersin’de bir merkez kurulacağını ve buraya gelen kişilerin terörist olup olmadıkları konusunda gerçekleştirilecek denetimden sonra Kırşehir’de Hirfanlı Barajı bölgesindeki bir kampa taşınacağını ifade eden kaynaklar, ABD’nin bu kampları görmek için üst düzeyde komutanları görevlendirmesinin de bir algı yönetimi olduğunu belirttiler. Bu arada, Eğit-Donat Projesi’nde TSK’nın sadece eğitim vereceği, donatım işine ise kesinlikle karışmayacağı vurgulandı.
Kırşehir’de faaliyete başlayacak olan Eğit-Donat ile ilgili olarak geçtiğimiz günlerde Atatürkçü Düşünce Derneği (ADD) tarafından tepki gösterilmiş ve Cacabey Meydanı’nda ADD Genel Sekreteri Ömer Tanık tarafından basın açıklaması yapılmıştı.
Genel Sekreter Tanık, konuşmasında özetle şunları vurgulamıştı:
“Türkiye kendi eli ile hazırladığı bu maceracı politika sonucu Lozan Anlaşması’ndan geri adım atmak zorunda kalmıştır. Çünkü Süleyman Şah Türbesi’ni terk edip tahrip etmeden hemen önce ABD ile Eğit-Donat anlaşması imzalamıştır. Süleyman Şah Türbesi’nden çekilmenin ardında yatan da Eğit-Donat anlaşmasından sonra IŞİD ile karşı karşıya kalacak olmamızdır. Aylardır görüşmeleri süren Eğit-Donat anlaşmasına göre Türkiye topraklarında her yıl 2 bin kişi olmak üzere 3 yılda 6 bin ÖSO (Özgür Suriye Ordusu) militanı eğitilip silah ve teçhizat ile donatıldıktan sonra kardeş Suriye topraklarına sokulacaktır. Komşumuz kardeş Suriye ile ebedi düşmanlığa yol açacak ve Türk Ceza Yasası ile uluslararası ceza yasalarınca da suç oluşturacak bu eğitim faaliyetleri ABD’li terör eğitmenlerinin nezaretinde ülkemiz sınırları içinde Kırşehir’de gerçekleşeceği söylenmektedir. Türkiye Cumhuriyeti tarihinde bugüne dek hiçbir komşumuz için bu derece düşmanca faaliyet gösterilmediği gibi bu türden çabalara destek vermek şöyle dursun, hep kınanmıştır. ABD eğitilecek militanlar arasında PKK (PYD) militanı olmaması konusunda Türkiye’nin direnişine karşı çıkmakta ve IŞİD konusunda ülkemize güven duymadığını ilan etmektedir.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .