Hirfanlı kampı yeni bir projesiyle gözde olacak

Hirfanlı kampı yeni bir projesiyle gözde olacak

09.08.2017

Bu sezon 5 bin öğrenciye ev sahipliği yapan Hirfanlı kampı yeni bir projesiyle gözde olacak

Türkiye’nin sayılı büyük boyutlu barajlarından birisi, Kırşehir ile Şereflikoçhisar arasında yer alan İç Anadolu’nun denizi konumundaki Hirfanlı Baraj Gölü, yapılacak yeni proje ile ilgi odağı olmaya devam edecek.
TÜRKİYE’NİN sayılı büyük boyutlu barajlarından birisi, Kırşehir ile Şereflikoçhisar arasında yer alan İç Anadolu’nun denizi konumundaki Hirfanlı Baraj Gölü, yapılacak yeni proje ile ilgi odağı olmaya devam edecek.
Yaz aylarında sosyal etkinliklerin gerçekleştirildiği alan olmasının yanı sıra balıkçıların ilgi odağı olan Hirfanlı Baraj Gölü, yeni bir yüze kavuşacak. Kırşehir’de bulunan gölet ve barajların iyi değerlendirilmesi noktasında Çuğun Baraj’ında gerçekleştirilmesi öngörülen projenin yanı sıra Kaman Savcılı plajında da yeni proje uygulanacak.
Kırşehir’in eğitim, kültür, sağlık ve sosyal alanlarındaki ihtiyaçlarının yerine getirilmesi noktasında Ankara’da bakanlıklar nezdinde sürekli görüşmelerini sürdürerek girişimlerde bulunan Milletvekili Mikail Arslan, Çuğun’un ardından Hirfanlı’da yeni bir proje yapacaklarını açıkladı.
Milletvekili Mikail Arslan, “Hirfanlı Baraj Gölünün de değerlendirilmesi noktasında bir proje çalışması yapıyoruz. Bu proje çalışması büyük bir çalışma bununla ilgili bir yer tespiti yaptık. Bununla ilgili şu anda proje çalışması yapıyoruz. Bu projeler sanıyorum 10-15 milyon TL’lik bir yatırım gerektirecek. Ama bittiği zaman hem Kırşehir’in medarı iftarı olacak, Ankara’dan, Kırıkkale’den çevre illerden insanlarımız buraya ziyarete gelecekler. Yaz boyu burada kamp yapma imkanları, güneşlenme ve yüzme imkanlarına kavuşmuş olacaklar. Bu projeyi de başlatmış bulunuyoruz. Yani Kırşehir’in yatırım gerektiren hangi konusu varsa o konuyla ilgili bir çalışma yapıyoruz” diye konuştu.
Hirfanlı 5 bin gence ev sahipliği yapıyor
Spor Bakanlığının Ahi Evran Gençlik ve İzcilik Kampı’nda bu yıl 5 binin üzerinde genç kamp yapacak. Gençlik ve Spor Bakanlığının Kırşehir’deki Ahi Evran Gençlik ve İzcilik Kampı’nda bu yıl 5 binin üzerinde genç kamp yaparak sosyal, kültürel ve sportif faaliyetlerde bulunacak. Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor Müdürü Emre Arslan yaptığı açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki öğrenciler ve sivil toplum kuruluşlarının faaliyetlerinde yer alan gençlerin, Ahi Evran Gençlik ve İzcilik Kampı’ndan faydalandığını söyledi. Kamp alanının Hirfanlı Gölü kenarında doğa ile iç içe olduğunu ifade eden Arslan, yaz dönemi için dönüşümlü birer haftalık kız ve erkek kampları düzenlendiğini, ilk kampın 11 Haziran’da başladığını anımsattı. Arslan, “Eylülün sonuna kadar kamplar devam ediyor. Bir haftalık kamplar oluyor. Ahi Evran Kampı, 5 binin üzerinde öğrenciyi ağırlayacak. 11 dönemde her dönem için 300 genç geliyor. Bu sadece Gençlik ve Spor Bakanlığının Gençlik Merkezleri aracılığıyla yaptığı programlar için. Ayrıca Milli Eğitim Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşlarıyla yapılan protokoller ile gelecek gençleri de kattığımızda bu sayı 5 bini geçiyor. Gençlik ve aktivite liderleri de gençlerle birlikte kampa geliyor.” diye konuştu.
Kampta manevi istasyonlarda değerler eğitimi de verildiğini aktaran Arslan, şunları kaydetti:
“Sadece yeşilliklerin ve gölün olduğu bir yerde yatıp kalkma, gezip tozma yeri olarak algılamamak lazım bu kampları. Her türlü sportif, kültürel ve sosyal faaliyetler de yer alıyor. Paintbol oynuyorlar, ok atıyorlar, kanoya biniyorlar, akşamları kültürümüze, örf ve adetlerimize uygun sinema filmleri izliyorlar. Sohbetler, konferanslara katılıyorlar. Grup çalışmalarının yapıldığı manevi istasyonlarımızda kültürümüzü ve değerlerimizi öğreniyorlar. Bungolo evlerimize ayrı ayrı illerden gelen gençlerimiz yerleştiriliyor. Kırşehirli birinin yanına Rizeli, Hakkarili veya İzmirli veriliyor. Gençlerin kaynaşmasına da vesile olunuyor. Karma yapılıyor ki kültürler birbiriyle kaynaşsın.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .