Hılla Gölü’nde su yükseliyor

Hılla Gölü’nde su yükseliyor

07.10.2017

Belediye Başkan Yardımcısı Halil Tan “Yaptığımız çalışmayla nilüferleri, karabataklarıyla, balıkları ile meşhur gölümüz yeniden canlanacak”

GAZETEMİZ “Kırşehir Çiğdem”in dile getirdiği Hılla Gölü’ndeki su çekilmesine ilişkin Belediye tarafından yapılan çalışmalar sonucunda gölde su birikiminin sağlandığı bildirildi.
Şehrimiz Çukurçayır Mahallesi’nde bulunan Hılla Gölü kuraklık ve bölgede bulunan su kuyuları nedeniyle kurumaya başlamıştı. Kırşehir Nilüferli Park’ta yeniden su yükselmeye başladı.
Kırşehir Belediyesi tarafından Çukurçayır Mahallesine yapılan Nilüferli Parktaki göl eski görünümüne kavuşuyor.
Belediye Başkan Yardımcısı Halil Tan yaptığı açıklamada “2016-2017 yılları arasında yağış rejiminden kaynaklanan kuraklık nedeni ile gölümüzde son birkaç aydır su debisi seviyesinde düşüklük yaşadık. Göl canlılığını kaybetmişti. Su ve Kanalizasyon İşleri Müdürlüğümüzün yapmış olduğu tetkiklerinden sonra gölümüze katkıda bulunacak bir kaynak sağladık. Birkaç gündür bu debimizi de vermeye başladıktan sonra gölümüzde hemen bir canlılık başladı. İnşallah bundan sonra nilüferleri, karabataklarıyla, balıkları ile meşhur gölümüz tekrar canlanarak Kırşehir’e hizmet edecektir. Gölümüz eski görünümünden daha güzel bir görünüme kavuşacaktır. Gölümüze gelen su eski sıcaklığında 19 derece sabit sıcaklığında termal özelliğinde olan bir su, bundan sonra da inşallah devam edecek” dedi.
BU ARADA Kırşehir eski Belediye Başkanı Metin Çobanoğlu tarafından bakım altına alınarak balık ve nilüferle bir doğa harikası ile Kırşehirlilerin büyük ilgisini çeken ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci tarafından düzenlenen parkın hemen yanında bulunan Hılla Gölü’ndeki suların çekilmesinin yaz mevsiminin çok kurak geçmesi ve bölge halkının açtığı bilinçsiz su kuyularından kaynaklandığı belirtiliyor.
Ilık suda yaşayan nilüfer çiçekleri ve akvaryum balıkları yaşarken, suların çekilmesiyle hem nilüfer çiçekleri, hem de akvaryum balıklarını yok oldu.
Kırşehir Belediyesi’nin başlattığı çalışmayla suyun yükselmeye başladığı bildirilirken, gölün temizlenmesinde kamyon ve kepçe yerine daha bilinçli bir çalışma yapılması gerektiği hatırlatılıyor.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .