HERKES BİLDİĞİNİ OKUMAYA DEVAM EDİYOR

HERKES BİLDİĞİNİ OKUMAYA DEVAM EDİYOR

07.10.2017

Gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in her eğitim yılında olduğu gibi bu yıl da gündeme getirdiği “kırtasiye yönlendirmeleri”ne Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz el attı, okullara genelge gönderdi, ama…

Kırşehir’de her eğitim ve öğretim yılında yaşanan ve öğretmenlerin öğrencilere ihtiyaç listeleri hazırlayarak verdiği ve “şu kırtasiyeden alın!” diye yönlendirmeleri öğrencilerin ve velilerin tepkilerini almaya devam ediyor.
Bu konuda gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”in geçtiğimiz haftalarda velilerin ve bazı kırtasiye sahiplerinin tepkilerini dile getirmesinin ardından Kırşehir Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz okul müdürlüklerine bir genelge göndererek, bu konudaki şikâyetlerin ve sıkıntıların önüne geçilmesi konusunda uyardı.
Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, 22 Eylül 2017 tarih ve 14619880 sayıyla okul müdürlüklerine gönderdiği genelgede şunları şu görüşlere yer verdi:
“Son dönemde öğrenci ve velilerimizden okul idareci ve öğretmenleriyle ilgili ‘Kırtasiye alımında’ belli yerlere yönlendirildiği, alınması gereken markaların yazıldığı ya da alınmaması gereken markaların yazıldığı, velilerin eline çok uzun bir ihtiyaç listesinin verildiği, okulun karşılaması gereken malzemelerin velilerden talep edildiği ile duyumlar alınmaktadır.
“Bu ve benzeri konuların hem hukuki açıdan, hem de ahlaki bakımdan yapınlar açısından sıkılı bir durum yaratacağı ortadadır.
“Bu nedenle;
“-Öğretmen ve öğrencilerimize dağıtımı yapılan ders kitapları dışındaki diğer yardımcı materyaller öğrencilere zorla aldırılmayacak ve kullanımı konusunda zorlayıcı tutum içerisinde bulunmayacak velilere maddi sıkıntı yaşatacak her türlü uygulamalardan kaçınılacaktır.
“-Öğrencilere kırtasiyeci ismi ve marka verilerek yönlendirme yapılmayacaktır.
“-Okul önlerine satış yapmak için gelen satıcılar Belediye Zabıta ekiplerine bildirilecektir.
“-Okullarımıza kayıt için gelen velilerden aidat ve kurs adı altında hiçbir ücret talep edilmeyecektir.
“Konunun hassasiyeti ve önemi nedeni ile okul yöneticilerinin daha dikkatli davranmaları ve öğretmenlerimizi konu hakkında uyarmaları hususunda gereğini önemli rica ederim.”
Evet Milli Eğitim Müdürü Şevket Karadeniz, büyük duyarlılık göstererek konunun üzerine kararlı ve ciddi bir şekilde eğilmelerine ve uyarmalarına rağmen, hala pek çok okulda öğretmenlerin kırtasiye yönlendirmeleri ve yayınevi yönlendirmelerinin devam ettiği bildirildi.
Veliler, öğretmenlerin yardımcı kaynak aldırdıklarını, hatta “şu kitapevinden şu yayını almanız gerekiyor” diye dayatmalarda bulunduklarını belirterek “Biz öğretmenlerimizin kaynak kitap istemelerine itirazımız yok. Ancak biz şu yayıneviyle görüştük, şu kitabı getirdi, gidin oradan alın’ demelerine tepkimiz var. Bir de akıllı defter diye tutturan öğretmenlerimiz var. ‘Şu kırtasiyeden şu akıllı defteri alacaksınız’ diyenler var. Bu konuda Milli Eğitim Müdürümüzün uyarıları dikkate alınmıyor. Herkes bildiğini okumaya devam ediyor. Bu da biz velilerin sıkıntılarını arttırıyor. Bu konuda Milli Eğitim Müdürümüz kendisine de gelen şikayetler üzerine sadece genelgeyle değil, bizzat uyarmaları, hakkı uyarıları dikkate almadan yönlendiren ve dayatan öğretmenler hakkında yasal işlem yapsa bu sorunun gelecek yıllarda yaşanmayacağını düşünüyoruz” diye konuştular. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .