“Her meslekte kadının eli ve emeği var”

“Her meslekte kadının eli ve emeği var”

07.03.2019

Kadınların gününü kutlayan Vali Akın: “Her meslekte kadının eli ve emeği var” Vali İbrahim Akın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak tüm kadınların gününü kutladı. Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren, siyasi, ekonomik, sosyal, çalışma hayatı başta olmak üzere hayatın tüm alanlarında kadınlarımızın temel haklarını ve toplumsal konumunu güçlendirmek için reform niteliğinde çok sayıda düzenleme […]

Kadınların gününü kutlayan Vali Akın: “Her meslekte kadının eli ve emeği var”

Vali İbrahim Akın, 8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla bir mesaj yayınlayarak tüm kadınların gününü kutladı.
Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren, siyasi, ekonomik, sosyal, çalışma hayatı başta olmak üzere hayatın tüm alanlarında kadınlarımızın temel haklarını ve toplumsal konumunu güçlendirmek için reform niteliğinde çok sayıda düzenleme yapıldığına dikkat çeken Vali Akın, yayınladığı mesajda şunları ifade etti:
“Toplum içerisinde önemli bir role sahip olan kadınlar, bugün sahip oldukları ekonomik, sosyal, siyasal ve kültürel alandaki haklarını kazanmak, erkeklerle eşit haklara sahip olmak ve insanca yaşamak için büyük mücadeleler vermişlerdir. Bu mücadelenin başlangıcı olarak kabul edilen 8 Mart tarihi her yıl tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de Dünya Kadınlar Günü olarak kutlanmaktadır.
“Dünyanın pek çok ülkesinde hep ikinci plana itilmiş olan kadınlarımızın değeri ve toplumdaki yeri son zamanlarda fark edilerek bazı hak ve hürriyetler verilmiştir. Oysa Yüce Dinimiz İslam, kadın ve erkeği bir bütünü tamamlayan, huzurlu bir toplumu birlikte inşa eden, birbirlerini koruyan ve sükûna ulaştıran iki eşit değer olarak görmüştür. Bununla birlikte milli kültürümüzde de devletin kuruluşundan tutun da yönetilmesine kadar her alanda kadının varlığını görmekteyiz. Nitekim, Milli Mücadelenin kazanılmasında ve Cumhuriyetimizin kuruluşunda Türk Kadınının yaptığı fedakârlığı Mustafa Kemal Atatürk ‘Dünyada hiçbir milletin kadını ˈBen Anadolu Kadınından fazla çalıştım. Milletimi kurtuluşa ve zafere götürmekte Anadolu Kadını kadar emek verdim.ˈ diyemez!’ sözleriyle ifade etmiştir.
“Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren, siyasi, ekonomik, sosyal, çalışma hayatı başta olmak üzere hayatın tüm alanlarında kadınlarımızın temel haklarını ve toplumsal konumunu güçlendirmek için reform niteliğinde çok sayıda düzenleme yapılmış ve bu gelişmelere paralel olarak üreten ve yöneten kadınlarımızın sayısı her geçen gün artmıştır.
“Bugün her meslekte kadın elinin ve emeğinin var olduğunu ve ülke kalkınmasına katkı sağladığını görmek bizleri ziyadesiyle mutlu etmektedir.
Maalesef günümüzde hala ailesi ve çocukları için her türlü zorluğa katlanan kadınlarımıza karşı zaman zaman şiddete başvurulduğu görülmektedir. Oysa, kadına yönelik her türlü şiddet ve ayrımcı tavrın karşısında yer almak daha sağlıklı ve mutlu nesillerin yetişmesini sağlayacaktır. Bu duygu ve düşüncelerle, evlatlarını vatan uğruna feda eden şehit annelerimiz başta olmak üzere, yaşamımızın her anında varlıklarıyla onurlandığımız, ailenin ve toplumun temel taşı olan tüm kadınlarımızın 8 Mart Dünya Kadınlar Günü’nü içtenlikle kutluyorum.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .