Her hastalığın etkeni aşırı kilo

Her hastalığın etkeni aşırı kilo

01.08.2017

Ağırlık binmesiyle zarar gören eklemlerde romatizmal rahatsızlık daha da artarken, ciddi hastalıklara da neden olabiliyor…

Toplumda çoğunlukla sıcak ya da soğuk havanın neden olduğu düşünülse de kilolu kişilerde daha fazla ağrıya neden olarak eklemlerde şişlik, sıcaklık ve ağrı ile kendisini gösteren romatizmanın tedavi edilmediğinde ciddi rahatsızlıklara neden olduğu uyarısında bulunuluyor.
Kendine has belirtileri bulunan ve organ tutulumlarına neden olan romatizmal hastalıkların tedavisi, günümüz koşullarında artık mümkün olduğu belirtilirken, kaslarda ve özellikle de eklemlerde görülen ağrılı hastalıkların genel adı olan romatizmal rahatsızlıklara ilişkin Kırşehir Kamu Hastaneleri Birliği’ne bağlı Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Fizik Tedavi Uzm. Dr. Senem Şaş, her hastalığın nedenleri arasında birinci sırada yer alan aşırı kilonun romatizmal hastalıkların artmasında etken olduğunu söyledi.

Hatalığa ilişkin hastaların ve yakınlarının bilgi sahibi olmasının önemine dikkat çeken Dr. Senem Şaş, romatizmal hastalıklarla ilgili şu bilgileri verdi:
“Romatizmal hastalıklar insanlığın tarihi kadar eskidir. Romatizma Latince akma, iltihap kelimelerinden kaynaklanır. Fakat her romatizma iltihaplı romatizma olarak adlandırılamamaktadır. Romatizmal hastalıklarda ilk aklımıza gelen osteoartrit, yani eklem kireçlemesidir. Bu kıkırdakta harabiyet ve bunun sonucu eklemde hareketlerinde kısıtlılık ve yürüme güçlüğünde kendini gösterir. 40 yaş altında nadirdir. 70 yaş üstünde popülasyonun 4’te 3’ünde görülmektedir. Bunlarda tedavi çok zordur. Fakat asıl tedavi önlemektir. Bunun için birinci kural kilo verilmesidir. Çünkü ağırlık bindikçe eklemlere daha fazla harabiyet oluşmaktadır. 1 kilogram 6 kilo yük olarak kendini göstermektedir. Bu rakam diz için 6, bel için 10, ayak için 10, bel için 15’tir. Fakat burada asıl önemli olan şey ağrı kesicileri çok kullanmamaktır. Çünkü ağrı kesici ağrı olmadıkça çok kullanılmamalıdır. Çünkü kıkırdak harabiyetini artırır.
“Diğer hastalığımız ise romatoid artrit, halk arasında iltihaplı romatizma olarak biliniyor. Bu küçük eklemleri tutan, sabah tutukluğu musluğu çeviremeyecek kadar özellikle ellerde ağrı, şişlik ve tutukla kendini gösterir. Fakat burada erken tanı çok önemlidir. Hastalığın ilk 2 yılda tedavi edilmesi ileriki yaşlardaki kıkırdak harabiyetini önlemektedir. Biliyorsunuz insanları hayvanlardan ayıran sadece akıl değildir. Eldir. El fonksiyonu kavrama gücü ne kadar önemli olursa bir insanın kendi kendine yetebilmesi bağımsızlığı içinde çok önemlidir. Bu yüzden erken tanıyla tedavi edebiliyoruz. Bu konularda ileri tedavilerin hemen hemen hepsi hastanemizde yapılmaktadır. İleri tetkikler dış laboratuar olarak dış laboratuar olarak üst bir ileri merkezde yapılarak hastanemizde sonuçlanabilmektedir.
“Ankilozan Spondilit (AS) ise daha çok genç erkeklerde görülen bu hani kadınlarda görülmeyeceği anlamına gelmez. Özellikle omurga ve aksiyel iskeleti tutan romatizmal bir hastalıktır. Bunda daha ziyade bel, boyun, sırt ve eklemlerde ağrı, tutuklukla karakterizedir. Bunlarda omurga eğriliği, boy kısalması, dizlerde eğrilikle kendini gösterebilir. Bu hastalıkta da uygun tedavi ve fizik tedavi yöntemleriyle de hastalığın daha yaşanılabilir hale getirilmesi mümkündür.
Sistemik lupus eritematozus ise özellikle ciltte renk değişikliği, eklem tutulumu ve birçok organ tutulumu ile kendini gösterebilir. Hastalığın en ağır komplikasyonu ise böbrek tutulumudur. Böbrek tutulumunda daha ileri tedaviler gerekmektedir. Fakat bu rakam badece 3’te 1 hastada olmaktadır. Birçoğu eklem tutulumuyla kendini göstermektedir. Bu romatizmal hastalıkla güneş korucu kremlerin kullanılması çok önemlidir. Çünkü hastalığın güneşe karşı ve sıcağa karşı bir hassasiyeti söz konusudur. Bunun için dermatoloji uzmanlarıyla görüşüp hastamıza uygun güneş kremleri tavsiye ediyoruz.
“Ülkemizde sık olan iki hastalık vardır. Bunlardan biri FMF ve Behçet’tir. FMF familya meditayl ya da Türkçe açıklamasıyla Akdeniz ateşi nadir olmayan romatizmal bir hastalıktır. Yüksek ateş, karın ağrısı, eklem ağrısı ataklarıyla kendisini gösterir. Bazen bir 72 saatle bir hafta arasında değişen ataklar olabilir. Bu sırada eklemlerde % 10 hastalık kızarıklık görülür. Özellikle ayak bileği ve ayak tutulumu da olmaktadır. Romotoit artırımın görülmeyen insidansı % 1 iken FMF’te bu oran binde birdir. Kesinlikle nadir değildir. Ve ülkemizde çok yaygın bir romatizmal hastalıktır. Uygun tanı, erken tanı ve tedaviyle tedavisi mümkün olmaktadır. Tam yakın remisyon elde edilmektedir. Bu yüzden sadece hekimlerin değil hastaların ve yakınlarının da bu konuda bilgili olması ve farkındalığının yüksek olması gerekmektedir.”
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .