“HER ESNAFIMIZA KREDİ VERİYORUZ”

“HER ESNAFIMIZA KREDİ VERİYORUZ”

15.04.2020

Özel bankalar esnafa kırk dereden su getiriyor, Esnaf Kefalet her zaman esnafın yanında… Kırşehir KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk: “HER ESNAFIMIZA KREDİ VERİYORUZ” ÖZTÜRK: “Kredi başvurusu yapacak her esnafımıza yetecek plasmanımız var” Tüm Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs (COVİD-19) salgını sebebiyle tedbir amaçlı olarak binlerce esnafımızın işyerlerinin geçici bir süre ile kapatıldığını, işyeri kapanan esnafın bu […]

Özel bankalar esnafa kırk dereden su getiriyor, Esnaf Kefalet her zaman esnafın yanında…

Kırşehir KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk:
“HER ESNAFIMIZA KREDİ VERİYORUZ”

ÖZTÜRK: “Kredi başvurusu yapacak her esnafımıza yetecek plasmanımız var”

Tüm Dünya’yı etkisi altına alan koronavirüs (COVİD-19) salgını sebebiyle tedbir amaçlı olarak binlerce esnafımızın işyerlerinin geçici bir süre ile kapatıldığını, işyeri kapanan esnafın bu süreç içerisinde zor günler geçirdiğini belirten Kırşehir Esnaf ve Sanatkarları Odaları Birliği (KESOB) Başkanı ve Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Bahamettin Öztürk; Kırşehir’de kendilerinden kredi başvurusunda bulunan tüm esnafa kredi vererek, bu zor günleri aşmaları için destek verdiklerini söyledi.
Koronavirüs nedeniyle Kırşehir Ahi esnafının işyerini kapattığını, iş yapamadığını ve büyük sıkıntı yaşadıklarını belirten Başkan Bahamettin Öztürk, “Esnafımız gerçekten çok zor durumda. Özel banklar ne yazık ki esnafımızın başvurularını eften püften bahanelerle geri çeviriyor. Bu nedeniyle esnafımız kredi bulmakta zorlanıyor. Yapmış olduğumuz müracaatlar sonrasında esnafımızın ödemek zorunda olduğu Bağ-Kur, SGK, Vergi vs. birçok ödemelerin 3 ay ve 6 ay gibi sürelerle ertelendiğini ve her esnafa 6 ay ödemesiz 36 ay vadeli 25 bin lira kredi tanımlanmıştır” dedi.
Geçen hafta Pazartesi gününden itibaren kullandırılmaya başlanan 25 bin liralık kredi desteğine Kırşehir’de 300’e yakın esnaf ve sanatkarın başvuru yaparak kredilerinin kullandırıldığını belirten Öztürk, parasal olarak bir sıkıntılarının olmadığını ve ihtiyacı olan bütün esnaf ve sanatkara yetecek plasmanlarının olduğunu belirtti.
Kooperatife yapılan müracaatların gece geç saatlere kadar çalışan kooperatif personeli tarafından dosyaları hazırlanarak, ertesi gün imzaların alındığını ve bekletilmeden bankaya gönderildiğini ifade eden Başkan Öztürk; koronavirüs tedbirleri kapsamında birçok kurumda mesai saatleri düşürülürken, Kooperatif personelinin gecenin geç saatlerine kadar mesai yaptığını, zorda olan esnafın işinin bir an evvel çözümlenmesi için büyük çaba gösterdiklerini belirterek, büyük bir özveri ile çalışan Kooperatif ve Halk Bankası çalışanlarına teşekkür etti.
Esnaf ve sanatkarlara düşük faizli ve uzun vadeli kredi kullandıran tek finans kaynağının esnaf kefalet kooperatifleri olduğuna vurgu yapan Başkan Öztürk, “Kredilerimizi kullandırırken üyelerimizi dosya masrafına boğmadan, en uygun şekilde kredi imkanı sunduk. Kullandırdığımız kredilerimizde batık kredimiz yok. Ben bütün esnaf ve sanatkarlarımıza kefilim. Çünkü hepsi borcuna sadıktır. Koronavirüs nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizdeki tüm esnaf ve sanatkarların sıkıntılı bir süreçten geçtiği ortada. Kırşehir Ahi esnafımızın da zor günler yaşadığını biliyor ve görüyoruz. Ortaklarımız kredilerini zamanında ödedi ve bizler her dönen krediyi yine esnaf sanatkarlarımıza tekrar kredi olarak sunduk” diye konuştu,
Kooperatiften kredi alan, ancak buna rağmen kredi ihtiyaçları bulunan esnaf ve sanatkarlar bankalardan kredi talep ettiğini, ancak pek çoğuna çeşitli bahaneler ileri sürülerek kredi verilmediğini öne süren Başkan Bahamettin Öztürk şunları söyledi:
“Sayın Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı ekonomi paketi kapsamında kredi borçlarını ertelemek üzere bankalara başvuran vatandaşlarımız mağdur edildiklerini ifade ediyorlar. Çünkü bankaların erteleme için vatandaştan fahiş miktarda ek ücret talep ettikleri önünde bizlere yoğun şikâyetler geliyor. Kırşehir’de küçük, büyük tüm esnafların koronavirüsten büyük sıkıntı çektiğini görüyoruz. Esnafımız gırtlağına kadar borcun içinde. İmece usulüyle ayakta kalıyorlar, yeni ödeme günlerinde birbirlerine borç alıp veriyorlar. Yani ayakta kalma mücadelesini kardeşçe veriyor. Bunu istismar eden bankalar var. Bunlar sanki esnafı batırmak için ellerinden gelen gayreti gösteriyorlar. Oysa hepimiz aynı gemideyiz. Gemi batarsa hepimiz batarız. Kırşehir’de odaya kayıtlı 10 bine yakın esnafımız var. Bugün piyasalarda yaşanan büyük bir daralma var. İnanın ben yıllardır Kırşehir’de esnaflık yapıyorum, oda ve birlik başkanlığı yapıyorum, bu kadar sıkıntılı bir dönem görmedim. Tüm esnafımız sıkıntılı. Buradan özellikle kredi kuruluşlarına sesleniyorum. Ben, Ahi esnafımıza sonuna kadar kefilim. Hepsi borcunu öder. Ama esnafımızın önünü açmak yerine kuyusunu kazan bankalar var. Bu böyle olmaz. Bu bankaları ve müdürlerini bir kez daha uyarıyorum. Kredi vermemek için sudan bahanelerle bir sürü engeller çıkarıyorlar. Bu durum esnafı batırma, krize sokma, ülkeyi sıkıntıya sokma girişimidir. Buna izin verilmemelidir. Bu konuda esnafa sahip çıkılmalı, duyarlılık gösterilmeli. Ben açıkça söylüyorum her esnafıma ben kefilim. Azıcık para kazanan zaten borcunu ödüyor ve ödemeye çalışıyor. Esnafımızın iyi gününde, kötü gününde yanındayız olmalıyız” dedi.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, kamu bankalarının koronavirüs salgını sürecinde üzerine düşeni yaptığını ancak özel bankaların üzerlerine düşeni yapmadıklarını dikkate çekerek “Salgın sebebiyle dünyada yaşanabilecek tarım ve gıda ürünleri sıkıntısından Türkiye’nin etkilenmemesi için tüm tedbirleri alıyoruz. Kamu olarak tüm sektörleri desteklemek için tüm imkânlarımızı seferber ederken maalesef özel bankalar bu süreçte hiç de iyi bir imtihan vermiyorlar. Özel bankaların da üzerlerine düşenleri yapmasını bekliyoruz.” ifadelerini kullandığını belirten Başkan Bahamettin Öztürk, bu nedenle tüm bankaların bu zor günleri aşmak için herkese gerekli desteği vermesi gerektiğini ifade etti.
Öztürk, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan durumun vahametini biliyor ve her konuşmasında belirtiyor. Esnaf çok zor durumda. Esnafımız batarsa sokaklar karanlığa bürünür, sokaklarda gezilmez bir hal alır. Ülkemize karanlık çöker. Buradan siyasilerimize sesleniyorum: Ahi esnafı perişan ve batıyor. Onlar batarsa herkes büyük sıkıntı içine düşür. Bu duruma artık müdahale edin, piyasaları ve esnafı rahatlatma adına gereğini yapın” diye konuştu.
İnsanların hayatında dönemsel olarak inişli çıkışlı günlerin olduğunu belirten Öztürk, “Bugün Millet olarak, tüm Dünya insanları olarak zor bir süreçten geçiyoruz. Allah’ın her gününe şükürler olsun… İnşallah bu zor sürecin üstesinden hep birlikte geleceğiz… Gelecek nesillerimize daha güzel, daha hazır bir ortam bırakmak için daha fazla çalışıp, daha fazla gayret göstereceğiz, ama bugünlerde hepimizin ortak sağlığı için biraz evde kalarak bu salgının üstesinden gelme zamanı” dedi. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .