Hemşehrimiz Deniz Bölükbaşı vefat etti

Hemşehrimiz Deniz Bölükbaşı vefat etti

21.03.2018

6 Şubat 2002 tarihinde kaybettiğimiz Türk siyasetinin duayeni, “Anadolu’nun Yeleli Aslanı” olarak ün yapan hemşehrimiz Osman Bölükbaşı’nın oğlu eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü hastanede 69 yaşında hayata gözlerini yumdu. Bir süredir Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde akciğer kanseri tedavisi gören Deniz Bölükbaşı bütün çabalara rağmen dün sabah saatlerinde vefat etti. Başkent Üniversitesi […]

6 Şubat 2002 tarihinde kaybettiğimiz Türk siyasetinin duayeni, “Anadolu’nun Yeleli Aslanı” olarak ün yapan hemşehrimiz Osman Bölükbaşı’nın oğlu eski MHP Milletvekili, emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı, tedavi gördüğü hastanede 69 yaşında hayata gözlerini yumdu.

Bir süredir Ankara Başkent Üniversitesi Hastanesi’nde akciğer kanseri tedavisi gören Deniz Bölükbaşı bütün çabalara rağmen dün sabah saatlerinde vefat etti.

Başkent Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Prof. Dr. Adnan Torgay, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bölükbaşı’nın uzun yıllar önce tanısı konmuş kronik bir hastalıkla mücadele ettiğini söyledi.

Bölükbaşı’nın ağır tedaviler uygulandığı sırada bile görevi ve işlerini eksiksiz olarak yerine getirdiğini ifade eden Torgay, “Kronik bir hastalıkla mücadele içerisindeydi. Tıbbın bütün tedavi yöntemleri eksiksiz olarak kendisine uygulanmasına rağmen özellikle son 48 saatte çok hızlı bir şekilde durumu ağırlaştı. Bugün sabah saat 08.10’da da kendisini kaybettik.” dedi.

Prof. Dr. Torgay, bir gazetecinin, “Kanser tedavisi gördüğü söyleniyor. Tam rahatsızlığı nedir?” sorusu üzerine “Kanser tedavisi görüyordu gerçekten. Uzunca bir süre önce tanısı konmuş bir hastalık. Tanı konduğu zaman bile problemleri son derece yaygındı. Ama buna rağmen bu dönemi son derece iyi geçirdi. Bütün tedaviler eksiksiz uygulanmasına rağmen maalesef bazı şeylerin önüne geçmek mümkün olamıyor” dedi ve Bölükbaşı’nın ailesine ve Türk milletine başsağlığı diledi.

CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’DAN BÖLÜKBAŞI’NIN EŞİNE TAZİYE TELEFONU

Bu arada Cumhurbaşkanı Erdoğan, eski MHP Milletvekili, Kırşehirli hemşehrimiz emekli büyükelçi Deniz Bölükbaşı’nın vefatı dolayısıyla eşi Sema Bölükbaşı’nı telefonla arayarak taziyede bulundu.

Deniz Bölükbaşı’nın cenazesi bu sabah Başkent Hastanesi’nden alınarak TBMM’ye götürülecek ve burada saat 11.00’de bir tören düzenlenecek. Törenin ardından Ankara Kocatepe Camii’nde kılınacak öğle namazının ardından Cebeci Asri Mezarlığı’nda toprağa verilecek.

DENİZ BÖLÜKBAŞI KİMDİR?

Deniz Bölükbaşı, 25 Ekim 1949 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Eğitim hayatını Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olarak tamamlayan Bölükbaşı, Dışişleri Bakanlığı’nın merkez teşkilatında çeşitli kademelerde görev yaptı.

Daha sonrasında Atina ve Bonn Büyükelçiliklerinde de Elçi Müsteşarı görevini üstlenen Deniz Bölükbaşı, 1 Mart tezkeresi sürecinde Türkiye tarafının en üst düzey diplomatik temsilcisi olarak ABD ile müzakereleri yürüten isim oldu.

2002 seçimlerinde olduğu gibi, 2007 seçimlerinde de Milliyetçi Hareket Partisi tarafından milletvekili adayı olarak gösterildi ve Ankara 2. bölge 1. sıradan milletvekili seçildi. MHP Merkez Yönetim Kuruluna girmiş ve ilk MYK toplantısında Türk Dünyası ve Uluslararası İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı olarak seçildi.

12 Haziran 2011 seçimleri sürecinde 21 Mayıs 2011 tarihinde kaset iddiaları nedeniyle milletvekilliği adaylığından ve MHP’deki görevinden istifa etti. Deniz Bölükbaşı aynı zamanda Osman Bölükbaşı’nın oğluydu.

“Osman Bölükbaşı: Türk Siyasetinde Anadolu Fırtınası” ve “1 Mart Vakası” adlı kitapları da yazan Bölükbaşı, evli ve iki çocuk babasıydı.

“Kırşehir Çiğdem” Gazetesi olarak merhuma Allah’tan rahmet, ailesine ve sevenlerine başsağlığı dileriz. (HABER: SALİH GÜNER)

 

 YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .