Hemşehrimiz Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay yeniden atandı

Hemşehrimiz Amasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Metin Orbay yeniden atandı

15.05.2015

Amasya Üniversitesi Rektörü Kırşehirli hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Orbay, ikinci kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektörlüğe atandı. Rektörlük seçiminde birinci gelen ve Yüksek Öğretim Kurulu’nca ilk üç içinde onay için Cumhurbaşkanlığı’na onaya gönderilen Amasya Üniversitesi Rektörü hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Orbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla ikinci kez rektörlüğe atandı. 2015-2019 dönemi için Amasya […]

amasya üniversitesi rektörü copy

Amasya Üniversitesi Rektörü Kırşehirli hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Orbay, ikinci kez Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından rektörlüğe atandı.
Rektörlük seçiminde birinci gelen ve Yüksek Öğretim Kurulu’nca ilk üç içinde onay için Cumhurbaşkanlığı’na onaya gönderilen Amasya Üniversitesi Rektörü hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Orbay, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın onayıyla ikinci kez rektörlüğe atandı.
2015-2019 dönemi için Amasya Üniversitesi rektör adaylarını belirleme seçiminin akademik olgunluk içerisinde tamamlandığını ve seçim sonucunda kendisinin yüzde 81 oranla 122 oy ilk sıraya geldiğini belirten Prof. Dr. Orbay, “Amasya Üniversitesi geçmişte neredeydi, şimdi nerede gibi sorulara cevap aradığımızda Amasya Üniversitesi’nin çok önemli mesafeler aldığı kamuoyu tarafından bariz olarak görülmektedir. Üniversite artık yıl içerisinde düzenlediği bilimsel, kültürel, sosyal, sportif faaliyetler ile ulusal ve uluslararası akademik faaliyetlerle anılır oldu. Kısacası Amasya Üniversitesi fiziksel ve zihinsel anlamda kentle bütünleşme noktasında önemli adımlar attı ve bugün bunun meyveleri ortaya çıkmaya başladı” diye konuştu.
Kendi döneminde hafızalardaki ‘Ulaşılamaz üniversite’ imajının da yıkıldığını vurgulayan Orbay, “Sadece akademik dünyada değil tüm kamu-kurum kuruluşları ve STK’lar için ‘Bizim üniversitemiz’ kavramı ortaya çıktı. Şimdiden seçim sonuçları üniversitemize, şehrimize, bölgemize, ülkemize ve üreteceği değerler ölçüsünde tüm insanlığa hayırlı olsun” şeklinde konuştu.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Türkiye Cumhuriyeti Anayasası’nın 130’uncu ve 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununun 13’üncü maddeleri uyarınca, Yükseköğretim Kurulu’nun önerdiği adaylar arasından; Amasya Üniversitesi Rektörlüğüne atadığı Kırşehirli hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Orbay bir teşekkür mesajı yayınladı.
Prof. Dr. Orbay yayınladığı mesajında, “Değerli çalışma arkadaşlarımın geniş katılımı, güven ve desteği, YÖK Başkanımız ve YÖK Genel Kurul üyelerimizin teveccühü ve Sayın Cumhurbaşkanımızın takdiri ve onayı sonucunda ikinci defa Amasya Üniversitesi rektörlüğüne atanarak, şehrimize ve ülkemize hizmet edecek olmanın sevincini ve mutluluğunu bir kez daha yaşamaktayım. Bu onurlu göreve yeniden atanma sürecinde daima desteklerini gördüğüm iç ve dış tüm paydaşlarımıza şükranlarımı sunarım. “Hep Birlikte Daha İleriye…” parolası ile çıkmış olduğumuz bu yolda; başta şehrimiz, ülkemiz ve dünyadaki değişim, gelişim ve dönüşüm eğilimleri gözeterek “Marka Kentin, Marka Üniversitesi” olma yolunda faaliyetlerimizi planladık ve uygulamaya devam ediyoruz. Bu yolda tüm çalışanlarımızın akademik özgürlükleri doyasıya yaşadığı, demokratik, çoğulcu, rekabet edebilen, analitik düşünen, bilimin ışığında yetişerek milli ve manevi hassasiyetleri olan yarınlarımızı şekillendirecek mezunlar veren bir üniversite gayreti içerisinde olduk ve bundan sonrada aynı çizgide devam edeceğiz. Bu anlamda, takdir edileceği üzere kısa zamanda çok mesafeler kaydettik. Üniversitemizin gelecekte çok daha iyi yerlerde olacağına olan inancımız tamdır. Rektörlüğe ikinci defa atanmam konusunda verilen bu kararın ülkemize ve üniversitemize hayırlı olmasını dilerken, bu göreve layık görüp teveccühlerini esirgemeyen tüm akademik ve idari personelimize, kurum, kuruluş ve aziz Amasya halkına bir kez daha teşekkür ediyor, sevgi ve saygılarımı sunuyorum”
REKTÖR PROF.DR. METİN ORBAY KİMDİR?
Kırşehir Kaman doğumlu olan hemşehrimiz Orbay,
Amasya Eğitim Fakültesi’nde Araştırma Görevlisi olarak çalıştı. Ardından 1994-2000 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Amasya Eğitim Fakültesi’nde Yrd. Doç. Dr. 2000-2005 yılları arasında Ondokuz Mayıs Üniversitesi, Amasya Eğitim Fakültesi Doç. Dr. Unvanıyla görev yaptı ve aynı üniversite ve fakültede profesör unvanı aldı.
Akademik ve İdari Görevler
2001-2010 Amasya Eğitim Fakültesi,
Fen Bilgisi Eğitimi Ana Bilim Dalı Başkanlığı
2001-2004 Amasya Eğitim Fakültesi,
İlköğretim Bölüm Başkan Yardımcılığı
2005-2010 Eğitim Fakültesi,
İlköğretim Bölüm Başkanlığı
2006-Devam ediyor Bilim ve Sanat Merkezi Danışma Kurulu Üyeliği
Macit Zeren Fen Lisesi Bilim Kurulu Üyeliği
Eğitim Fakültesi Yönetim ve Fakülte Kurul Üyeliği
Merzifon M.Y.O. Yönetim Kurulu Üyeliği.
Hemşehrimiz Prof. Dr. Metin Orbay’ın Amasya Üniversitesi Rektörlüğü’ne atanması Kırşehir’de memnuniyet yaratırken, “Kırşehir Çiğdem” Gazetesi olarak Orbay’ı kutlar, ikinci dönemdeki rektör görevinde başarılar dileriz.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .