HAZİRAN SONRASI HEPİMİZİN HAYRINA BİR SONUÇ ÇIKAR İNŞALLAH

HAZİRAN SONRASI HEPİMİZİN HAYRINA BİR SONUÇ ÇIKAR İNŞALLAH

23.03.2015

KIRŞEHİR’de seçim çalışmaları hayli hızlandı… Ancak ilimiz Kırşehir’de olduğu gibi ülke genelinde seçim öncesi de, seçim sonrası da vatandaş olarak işimiz hayli zor. 1950 seçimlerinden sonra kullanılan tatbikler ve mitinglerden atılan salvolar hep aynı, laiklik, şeriat ve tutulmayan vaatler devam ede gelmiş. Cumhuriyetle beraber bilmem kaçıncı kuruluş yıldönümünü kutlayan CHP kendi yaşı kadar partilerle yarıştı […]

KIRŞEHİR’de seçim çalışmaları hayli hızlandı… Ancak ilimiz Kırşehir’de olduğu gibi ülke genelinde seçim öncesi de, seçim sonrası da vatandaş olarak işimiz hayli zor. 1950 seçimlerinden sonra kullanılan tatbikler ve mitinglerden atılan salvolar hep aynı, laiklik, şeriat ve tutulmayan vaatler devam ede gelmiş. Cumhuriyetle beraber bilmem kaçıncı kuruluş yıldönümünü kutlayan CHP kendi yaşı kadar partilerle yarıştı fakat girdiği seçim yarışlarında ipi göğüslediği bir yarış olmadı ve görünen odur ki içinde bulunduğumuz asırda yarış kazanacağı ümidi de vermiyor. Slogan olarak demokrasi, özgürlük laflarının halkı ikna etmediği ortada, kendisine başka bir slogan bulması gerekiyor galiba. (Benden tüyo, bir milletin anası nasıl bellenir bunu herkesin anlayacağı şekilde telaffuz etmesini öğrenmeli…) Halkın anlayacağı dilden konuşmayı öğreninceye kadar iktidar haram. İkincisi halkı aşağılayıcı bakışlarla milleti süzen hatipleri miting alanlarına gönderip hikaye anlatmasın.

Bir hikaye ola ki benzerlik arz etmesin; Kırşehir’de eskiden gezginci sanatkarlar vardı. Bunlar çadır hayati yaşar köy köy dolaşır kalbur elek yapar, keçi derilerini ip haline kalbur veya gözer elek her ne yapacaksa onları göz göz örerdi. Ustalığı o kadar hassas yapardı ki, örülen gözlerin hiç farkı olmazdı hepside ayni büyüklükte olurdu. Bunlar çok cesaretli ve kavgacı olurlardı, öylede olmaları gerekirdi. Bazı köylere sokmazlardı fakat köylünün de bunlara ihtiyacı vardı. Pulluk bıçağı yapılacak, yüzük yapılacak. Köye girince bir kısmı çadırları kurarken genellikle hanımlar yiyecek toplamaya çıkar, çocuklar tavuk cücük avlarlar. Anne ile kız yiyecek toplarken köyün ağasının gözüne takılır kız. Kızlarda bayağı güzel olurlar, Ağa ne yapsın bir oğlu, gönül bu işi tatlıya bağlamak için ileri gelenleri, ihtiyar heyetini falan bir kaç sefer dünür gönderdiği halde baba hayır derde başka bir şey demez. Allah’ın emri Peygamberin kavli demeden, kızın babası sopayla dünürleri kovalar. Her köyde bir deli bulunur, yani atar yatar halk deyimiyle. Bu atar yatar efenin kulağına gider, Ağanın oğlu c…… kızına gönül koymuş fakat babası hıh diyormuş. Köyün efesi iki kadeh sallar palayı beline sokar ceketi omzuna atar, mintanın düğmelerini göbeğine kadar açar, kasketin siperini yukarı diker ve bir kilometre mesafeden galiz küfürlerle nara atarak otağın kapısına dayanır. Kızın babasının yedi sülalesinde başlar küfüre. Kızın babası kabadayıyı koşarak karşılar, aman ağam neye celallendin bir hatamı işledik hele buyur otur sinirin biraz yatışsın der ve külhanbeyi çadıra alır. Külhanbeyi ulan sen ağayı neden geri çevirdin diyerek küfüre devam eder. Kızın babası, ağam senin gibi gelip usulünce doğru dürüst istemediler ki kız kurbanınız olsun hemen alın gidin diyerek ortalığı sakinleştirmeye kalksa da kabadayı hemen davul zurna çağırıp senliği başlatır.

Diğer partilere gelince, onların hiç sansı yok MHP hariç. MHP´de kendi içinde mahalle kabadayılarını ortalıktan çekemediği müddetçe bekleneni verecek çoğunluğu sağlayamaz.
AKP’ye gelince, orası çok karışık ve karışık olduğu kadar da iddialı… Tek güvendiği, alternatifi olmayışı ve çevresinde milletin anasının cebine koyacak elemanların etrafında çok olması. Kime ne vereceğini iyi bilmesi, açlıktan kafası çalışmayanların imdadına bulgur ve makarnayı çabuk yetiştirmesi. Gazla ısınan evlerin fakir sakinlerine kömür yardımı yapması, ola ki doğalgaza zam falan yapılınca halk mağdur olmasın diye. Burada yazılmayacak pek çok şeyleri düşünen vardır. Düşüncesi doğrultusunda kendi kaderini belirleyecek seçimi yapabilecek mi, Haziran’dan sonra göreceğiz. Gelecek değişiklikler hepimizin hayrına olsun.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .