Haziran sıcağına & soğuna katlanmak kolay olacak mı?

Haziran sıcağına & soğuna katlanmak kolay olacak mı?

11.05.2015

Baharla birlikte toprak uyanır, doğa tüm içtenliği ile insanları kucaklamak ister, ama insanoğlu etrafında olup biten bu güzelliklerin farkına varmadan birbirini hırpalamaya ve doğanın güzelliklerini yok etmeye devam eder. İşte yine bir bahar güzelliğinde ülkemizde seçim telaşı başlamış, insanlar kendi yanı başındaki komşusuna, akrabasına, arkadaşına, kardeşine….. ne yaşadığı, nasıl yaşadığı, ne düşündüğüne bakmadan kendi durduğu […]

Baharla birlikte toprak uyanır, doğa tüm içtenliği ile insanları kucaklamak ister, ama insanoğlu etrafında olup biten bu güzelliklerin farkına varmadan birbirini hırpalamaya ve doğanın güzelliklerini yok etmeye devam eder.

İşte yine bir bahar güzelliğinde ülkemizde seçim telaşı başlamış, insanlar kendi yanı başındaki komşusuna, akrabasına, arkadaşına, kardeşine….. ne yaşadığı, nasıl yaşadığı, ne düşündüğüne bakmadan kendi durduğu yerden eleştirir durur.
Baharın güzellikleri gelir geçer, Haziran sıcağı başlar seçim sonuçları bitmiş, çok istediği ve savunduğu partinin adayı seçimi kazanmış olur; Bizim gariban dostumuz yine işsiz, yine aç, yine yoksuldur. Düğünü, düzgünü, cenazesi olur, daha önce kavgalı olduğu, selam vermekten kaçındığı komşusu, akrabası, arkadaşı ve dostları kapısını çalar derdine dert ortağı olur. Uğruna kavgalara giriştiği ve hiçbir şeyi düşünmeden çaba sarf ederek seçtiği vekil yanı başında yoktur. Çünkü seçmek istediğini değil onun önüne konan listeyi körü körüne oylamıştır. Hayıflanır, bak sen gör bir dahaki seçimde ben sana oy verir miyim der ama iş işten geçmiştir.” Oyu alan tavşan yamaca geçmiştir”
Türkiye işsizliğin ve yoksulluğun cenderesinde boğuşurken, bir de temel hak ve özgürlüklerin yok sayıldığı, barışa duyulan hasretin giderilmediği bir süreçte seçimlere gidiyoruz. Kırşehir her seçim döneminde ( Hem yerelde, hem de genelde) iktidardan yana tutum takınıyor ama sorunları bir türlü çözül(e)müyor. Ama yurdum insanı yine de “celladına aşık” olmaya devam ediyor.
Haziran sıcağı & soğu, kimleri yakacak yakında göreceğiz.
Kırşehir seçimlerine kısaca bir bakacak olursak; Seçmen her zaman yanlış yapar diyenlerden değilim. Seçmenin önüne konan tercihler gerçekten alternatif olabilecek tercihler değilse, seçmenin yanlışı aslında bizim yanlışımız oluyor. Dolayısı ile seçmeni suçlamak yerine kendi politikasızlıklarımıza bakmamız gerekiyor.
Seçimlerde iktidar alternatifi olmak için, seçimlere ramak kala yapılan çalışmalarla sonuç alınamayacağını biliriz, ama bir türlü de gereğini yapmayız.
Parti içinde kimin koltukta oturacağı kavgasını veririz, iktidarın yanlışlarını ve eksikliklerini halka anlatmaktan geri dururuz.
Adaylarımızı belirlerken halkın karşısına bu adayla çıktığımızda sonuç alabilir miyiz diye düşünmeyiz.
Parti hukukunu, kendi çıkarlarımız uğruna yok sayarız, partimize dışarıdan gelerek gönül vermek ve bizimle olmak isteyenlere karşı ketum davranışımızı sürdürürüz. Geçmiş dönemlerde bizim solumuzda mücadele etmiş olan insanlara sırtımızı döneriz ama sağımızda siyaset yapmış olanlar kucak açarız. Kısacası “Ev danasından, öküz olmaz” anlayışını haklı çıkartırcasına politika yaparız, sonuçlar olumsuz olduğunda ise; Bizim dışımızdaki solu suçlayarak seçim başarısızlığımızın suçunu üzerimizden atmaya çalışırız. Parti hukukunu ve siyaset etiğini yok sayarak, aday yaptığımız ve seçim kaybettiren kişiyi bir kenara bırakarak, aday yapmadığımız kişileri suçlayarak, seçim sonuçlarının günah keçisi sayarız.
Kırşehir 7 Haziran 2015 Millet Vekilliği genel seçimlerine giderken yukarda yazmaya çalıştığım sorunları yaşamaktadır. Partilerin aday belirleme ve adaylığa talip olma sürecine bakacak olursak;
İktidar partisi AKP’den aday adayları daha çok iktidar nimetlerinden yararlanmak, aday olunamasa bile seçim sonucunda bir yerlere gelme ya da ihalelerde pay alma umuduyla yarışa girenlerden dolayı aday sayısı hayli fazla idi. Sonuçta onlarca aday adayı içinden ; Salih Çetinkaya ve Hacı Turan aday oldular, Kırşehir halkının huzuruna çıktılar. Kendilerine başarılar dilerim.
Ana muhalefet partisi CHP ise, iktidar alternatifi olmasına rağmen Kırşehir’de üç aday adayı ile sürece dahil oldu. (Partiler içinde aday belirleme yöntemi açısından en demokratik yöntem olan üyelerle ön seçim yaparak adaylarını belirleyen parti oldu.) Yılmaz Zengin, Rıfat Ertem ve İsmet Denizkan ön seçime girdiler ve sonuçta iki arkadaşımız; Yılmaz Zengin ve Rıfat Ertem ilk iki sırayı alarak CHP adayı oldular. Aday olan iki arkadaşımıza başarılar diliyorum.
CHP iktidar alternatifi iken Kırşehir’de üç aday adayının çıkması oldukça düşündürücüdür, belediye seçimleri öncesinde altı-yedi aday adayı çıkarken ve kıyasıya bir çalışma yürütülürken, acaba millet vekilliği konusunda neden aday sayısı bu kadar az oluyor, belediye başkan adaylığında ÖN SEÇİM istenmesine rağmen neden yapılmıyor&yaptırılmıyor da millet vekilliğinde iki kişinin seçileceği yere iki kişinin aday adayı olduğu (2007 ve 2011 MV. Seçimlerinde son anda, A.Adayı olan üçüncü arkadaşlarımızı saymazsak )zamanlarda ÖN SEÇİM yapılıyor bu oldukça düşündürücü bir durum olmuyor mu sizce de ? Kırşehir’de CHP neden kaybediyor sorusunun yanıtını buralarda aramak gerekir diye düşünmekteyim.
Tüm eksiklik ve yanlışlıklarına rağmen, CHP Türkiye’de İKTİDAR, Kırşehir’de milletvekilliklerini kazanan parti olmalıdır. Ben hem Türkiye genelinde, hem de Kırşehir özelinde bunun gerçekleşmesi için çalışıyorum, çalışmaya da devam edeceğim. (Parti genel merkezindeki görevimden dolayı illerde çalışma yapmak zorunda olduğum için Kırşehir’e yeterli zaman ayıramıyorum)
MHP Kırşehir’de seçimlere 30 Mart 2014 yerel seçimlerinde elde ettiği (CHP’nin başarısızlığı nedeniyle) başarı rüzgarını arkasına alarak hazırlandı. On yedi aday adayı ile seçim çalışmalarına başladı. Bir çok bürokrat iktidar umudu olmamasına rağmen, Kırşehir’de kazanırız umuduyla istifa ederek aday adayı oldular. Aday adaylarından; Cemil Yıldırım Türk ve Mustafa Erkal aday oldular. Kendilerine başarılar diliyorum.
Seçimlere; Demokratik olmayan %10 Barajı nedeniyle önü kesilmeye çalışılan HDP Kırşehir’de, diğer partilerden farklı olarak; Biri kadın, biri erkek ve ikisi de genç adaylarla katılıyor. Onur Şahin ve Ayşe Merva Aytemur’a da başarılar diliyorum.
Kırşehir’de 2015 Millet Vekilliği seçimlerinin sonuçları ne olursa olsun, kaybeden Kırşehir olmasın. AKP ile Kırşehir on iki yılda hiç bir şey kazan(a)madı, bundan sonra da kazanması mümkün değil.
Türkiye’ye; adalet, eşitlik, emek, demokrasi, barış, insanca ve hakça bir düzen gerek,
Demokrasi gazisi Kırşehir bunun başlangıcı olabilir.
Kırşehir halkı “Celladına Aşık” olmaktan vazgeçmelidir.

kaya.yildirim@gmail.comYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .