HAYVANIN ÖZELLİKLE KÜPELİ OLMASINA DİKKAT EDİLMELİ

HAYVANIN ÖZELLİKLE KÜPELİ OLMASINA DİKKAT EDİLMELİ

09.08.2019

KIRŞEHİR Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, hayvan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda da Kırşehir halkını uyardı. Tarım İl Müdürü Şahin, “Bayram boyunca belirleyeceğimiz kurban kesim yerlerinde İl ve İlçe Müdürlüklerimizin görevlendireceği nöbetçi veterinerler sürekli denetim halinde olacak. Bayram bitene kadar bizim görevimiz bitmeyecek” dedi. Kurban alacak vatandaşların dikkatli olması gerektiğinin altını çizen […]


KIRŞEHİR Tarım ve Orman İl Müdürü Kenan Şahin, hayvan seçiminde dikkat edilmesi gereken hususlar konusunda da Kırşehir halkını uyardı.
Tarım İl Müdürü Şahin, “Bayram boyunca belirleyeceğimiz kurban kesim yerlerinde İl ve İlçe Müdürlüklerimizin görevlendireceği nöbetçi veterinerler sürekli denetim halinde olacak. Bayram bitene kadar bizim görevimiz bitmeyecek” dedi.
Kurban alacak vatandaşların dikkatli olması gerektiğinin altını çizen İl Müdürü Şahin, kesilecek kurbanlıklarda aranacak kriterlerin nasıl olması gerektiği konusunda şu bilgileri verdi:
“Kırşehirliler kurban alırken hayvanın özellikle küpeli olmasına dikkat etsin. Bu küpe o hayvanın Bakanlığımız sistemine kayıtlı olduğunun göstergesidir. Küpesi bulunmayan, çok zayıf veya gebe olan, yeni doğum yapmış ya da yüksek ateşli olan, çok genç ve etleri olgunlaşmamış, bir veya iki gözü kör, kemiğinde ilik kalmayacak kadar zayıflamış, kesileceği yere gidemeyecek derecede topal, kulak veya kuyruğunun yarıdan fazlası kesilmiş veya kopmuş, boynuzunun çoğu kırılmış, memesi kesilmiş, yavrusunu emziremeyen, memesi kurumuş veya memelerinden birisi sütten kesilmiş olan koyun-keçi ile ikisi sütten kesilmiş sığır-deve, dört ayağından biri kesilmiş olan hayvanlar kurban olmadığından satın alınmamalıdır. Bu hayvanlar kurban olmazlar.
“Belirtilen kriterleri sağlamayan hayvanlar kurbanlık olamayacağından, kurbanlık hayvan seçimi yapılırken mutlaka ehil kişilerden destek alınmalıdır. Kurbanlık hayvan seçiminde sağlıklı hayvanın belirlenirken, hayvanın kafadan başlayarak gözle muayenesi yapılır. Yüzü, kulakları, boynuzları, ayakları, memeleri, kuyruğu ve tüm vücudu ayrıntılı olarak incelenir. Hayvanda aşırı zayıflık, halsizlik, körlük veya genel görünüm olarak hastalık belirtisi bulunmamasına, özen gösterilmelidir. Kurban Bayramı’nda kesilecek kurbanlıklarda aranacak kriterler Diyanet İşleri Başkanlığı’nın da belirttiği üzere koyun ve keçinin bir yıllığı kurban edilir. Ancak altı ayını doldurmuş olan kuzu annesinden ayırt edilemeyecek kadar gösterişli ve semiz ise kurban edilebilir. Oğlak için bu durum geçerli değildir. Sığır ve mandanın iki, devenin ise beş yaşında olanı kurban edilir. Kurbanlık hayvan seçerken yaş tayini, hayvanın dişlerine bakılarak yapılır. Kurbanlık olarak satın alınacak büyükbaş (sığır) hayvan iki yaşını doldurmuş olmalıdır. Hayvanın yaşını hayvana ait pasaporttaki doğum tarihi ile Kurban Bayramı tarihi arasında geçen süreyi hesap ederek tespit edebiliriz. Sığır cinsi hayvanlarda ön kesici süt dişlerinin düşmüş kalıcı ön kesici dişlerin çıkması (kapak atma, çapa çıkarma) genel olarak iki yaşını doldurduğunun işaretidir. Kurban alırken bunlara dikkat edilmelidir. Bu vesile ile şimdiden tüm vatandaşlarımızın, mesai arkadaşlarımızın ve ailelerinin Mübarek Kurban Bayramını tebrik eder, birlik ve beraberlik içinde hayırlı bayramlar geçirmelerini yüce Rabbimden dilerim.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .