“Hayvancılık ve cevizde marka şehriyiz”

“Hayvancılık ve cevizde marka şehriyiz”

04.04.2015

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin:
“Hayvancılık ve cevizde marka şehriyiz”

KENAN ŞAHİN copy

KIRŞEHİR Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürü Kenan Şahin, Kırşehir’in iki markasının olduğunu, bunlardan birinin hayvancılık, diğerinin de ceviz olduğunu bildirdi.

Hayvancılık ve cevizin Kırşehir’in olmazsa olmazları arasında bulunduğunu belirten Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, geçen yıl yaşanan don nedeniyle ceviz üretiminin olmadığını, hayvancılıkta da önemli adımlar atıldığını söyledi.
Bu ayların çok tehlikeli olduğunu ve dileğinin don olayın yaşanmaması olduğunu belirten Kenan Şahin, “Bu aylar hepimiz için tehlikeli. Çünkü dolayı bağ ve bahçelerimizi olumsuz yönde etkiliyor. Erken don, en korktuğumuz şeydir. Bitki uyanması en korktuğumuz durumdur. Bitkilerin geç uyanması erken donları önlemektedir. En erken açan bitki badem ağacıdır. Badem ağacı, Kırşehir’in meyve potansiyelini çok fazla etkilemez. Çünkü fazla bir ekonomik yönü yoktur. Korktuğumuz hububatlarımızın zarar görmesidir” dedi.
Bu dönemde sulamaya dikkat edilmesi gerektiğini de ifade eden Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kenan Şahin, gazetemize yaptığı açıklamada şunları söyledi:
“Malya Tarım İşletmesi’nin toplam arazisi 248 bin dekardır. Yani 15-20 köyden daha büyük bir tarım arazisine sahiptir. Kırşehir’in toplam yüzölçümü 6,5 milyon dekardır. Ekilebilen arazi 4,5 milyon dekardır. Bunun 1,260 milyon dekarı mera, kalanı kullanılıyor. En büyük zaafımız sulanabilir alanımızın az olmasıdır. Sulanabilir arazimiz 421 bin dekar. Yani toplam arazilerimizin yüzde 9’u suludur. Bu oran çok az. Tarımda olmazsa olmaz sulamalı tarımdır. Sulu arazilerde çift mahsul alıyor diğer iller. Bizim ilimizde nadas büyük alan kaplıyor. İki yılda bir ürün alıyoruz. Çok düşük bir oran bu. DSİ barajlarının su oranları yükseltilmeli. Tarlaya akan sular en az kayıp indirilmelidir. Geleceğin Çukurova’sı olacağız. Yamula Barajı, Kırşehir’in kaderini değiştirecektir. 421 bin 650 bin dekar sulanacak. Yüzde 20 gibi bir artış olacak. Kırşehir’in en büyük avantajı düz bir araziye sahip olmasıdır. Sulandığında iki ürün de elde edilir. Geleceğin Çukurova’sı olabiliriz. Kırşehir’de hayvancılık çok gelişmiştir ve Türkiye’nin yüzde 50’sine sahiptir. Hayvancılık ilimizde çok gelişmiş. İnsanımız hayvancılıktan anlıyor. 24 bin kesime yaklaştık. Bir hayvanın bedeli 7 bin liradır. Et zirvede şuanda. Türkiye’ye gelen besi danası 12 bin 500 besi danasının 6 bine yakını ilimize giriyor. Yüzde 50 Kırşehir, Yüzde 50 Türkiye gibi bir öneme sahiptir. 42 ilde IPART Programı var. Tarım Bakanlığı, 42 il kapsamında olmasını istedi. Kırsal yatırımı destekleme programı dâhilinde yüzde 50 hibe desteği alıyoruz. IPART’a eşdeğer projelerimiz yer alıyor. Yeni bir hayvancılık destekleme programı çıkartmaya çalışıyoruz. Kırşehir’de hayvancılık yapacaklara yüzde 50 hibe desteği veriliyor. 53 müracaatımız var şuanda destekleme için. Şuanda inşaat ve makine giderlerinin yüzde 50’si hibe olarak desteklenmektedir. 42 adet besi, 3 adet de süt üretimi ile ilgili müracaat aldık.Kırşehir’in iki markası vardır. Bunun biri hayvancılık diğeri de cevizdir. Hayvancılık ve cevizde Kırşehir olarak bir markayız. Ceviz için biraz daha zamana ihtiyacımız var. Bakanlığımız da ciddi anlamda yatırımları var. Artık insanlarımızda çok bilinçliler. Bu işi bilinçli olarak profesyonel olarak yapıyorlar ilimizde. Besi hayvanlarını ilaçlamak için hayvancılarımızı biz zorlardık. Ancak şuanda hayvancılıkla uğraşan vatandaşımız ilaçlama için bizi sıkıştırıyor. İlimizde vatandaşlarımız Tarım İl Müdürlüğü’nden en etkili biçimde istifade ediyor. Bu çok güzel bir durumdur. Hangi ilde hastalık var, hangi bölgede iyi hayvan var, her şeyi biliyor çiftçimiz. Bu ilimiz için çok önemli bir şey. İşini iyi yapan kazanır. Besi sektörü çok kazançlı bir sektördür. Besiciliği de hakkı ile en iyi şekilde yapmak gerekir. Kaliteli yem kullanılmalı, danışılmalıdır, işletme mantığı kazanılmalıdır.
Şuanda bir süt işletmesinde biz ile beraber çalışan bir işletmede hayvan yavru yaptıktan sonra hayvan başı bin lira destek veriyoruz. Ton başına da süt desteği veriliyor. Bir hayvan 305 gün sağılır. Ortalama 7,5 ton süt alıyor bir işletme. Biz de sürekli destekleme veriyoruz. Bunlar ciddi anlamda desteklerdir” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .