Hayvancılık kan ağlıyor!

Hayvancılık kan ağlıyor!

27.09.2018

Hayvancılık kan ağlıyor! Besi ve süt yemi yüzde 70 arttı, süt fiyatları yerinde sayıyor Kırşehir’de besi ve sütçülük yapan besiciler, yem başta olmak üzere tüm girdilerin yüzde 100’lere varan oranda artmasına rağmen, süt ve et fiyatlarının yerinde saydığını söylediler. Kırşehir’de uzun yıllardır besicilik yapan Mustafa Deveci, hayvancılık ve süt sektörünün can çekiştirdiğini ve çevresindeki pek […]

Hayvancılık kan ağlıyor!

Besi ve süt yemi yüzde 70 arttı, süt fiyatları yerinde sayıyor

Kırşehir’de besi ve sütçülük yapan besiciler, yem başta olmak üzere tüm girdilerin yüzde 100’lere varan oranda artmasına rağmen, süt ve et fiyatlarının yerinde saydığını söylediler.
Kırşehir’de uzun yıllardır besicilik yapan Mustafa Deveci, hayvancılık ve süt sektörünün can çekiştirdiğini ve çevresindeki pek besicinin ya iflas ettiğini, ya da bu işi bırakmak zorunda kaldığını belirtti.
Geçen yıl 50 kiloluk bir torba süt ve besi yeminin fiyatının 52 liradan 84 liraya çıktığını belirten Mustafa Deveci, 1 lira 20 kuruşa sattıkları sütü hala 1 lira 20 kuruşa verdiklerini, hatta ucuza verdikleri sütün parasını bile güç bela aldıklarını söyledi.
Hükümetin besicilerin yaşadığı bu sorunları en kısa sürede çözmemesi halinde besiciliğin tamamen biteceğini belirten Mustafa Deveci şunları söyledi:
“Son yıllarda ülkemizde besicilik sektörü büyük sıkıntı içinde. Hükümetin et fiyatlarını indirmek için yurt dışından ithal hayvan getirmesi küçük çapta besicilik ve sütçülük yapanları büyük sıkıntıya itti. Bizler bütün imkânlarımızı zorlayarak, bu sektörde ayakta durma mücadelesi verdik. Ancak her geçen gün artan yem, saman ve diğer girdileri artık dayanacak gücümüz kalmadı. Hayvancılığa yaptığımız yatırımların karşılığını alamadığımız gibi sürekli zarar ediyoruz. Geçen yıl 1 lira 20 kuruşa sattığımız sütün fiyatında hiçbir artış yok. Hala 1 lira 20 kuruşa satarken, süt toplayan firmalar yaşadığımız sıkıntıları ve masrafları gerekçe göstererek artış istememize rağmen hiçbir artış yapmadıkları gibi aldıkları sütün parasını bile rica minnet aylar sonra ödeyebiliyorlar. Ama biz yem ve saman fiyatlarını peşin ödeme yapmadığımız takdirde alamıyoruz. Bu da bizleri büyük sıkıntıya itiyor. Hükümetin bu konuda artık üretici olan bizleri desteklemesini ve süt fiyatlarına bir artış yapmasını bekliyoruz. Şu an 1 lira 20 kuruş olan sütün en az yüzde 50 oranında arttırılsa bile buna razıyız. Ama bunun yapılacağını da düşünmüyoruz. Bizlerden alınan sütlerle yapılan yoğurt, peynir ve tereyağ fiyatları marketlerde yüzde 50 artarken, bizlerin hala eski fiyattan satış yapmamız bizleri büyük sıkıntıya itiyor. Hükümet bu konuda biz üreticileri desteklememesi halinde pek çok süt üreticisinin faaliyetine son vereceği ortadadır.” (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .