Hayret! Kırşehir’de deprem riski azaldı!

Hayret! Kırşehir’de deprem riski azaldı!

24.01.2019

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), önemli bir deprem ülkesi olan Türkiye’de binaların daha güvenli inşa edilebilmesi için uzun bir çalışmanın ardından deprem yönetmeliği ve deprem haritasını güncelledi ve 1. Derece deprem bölgesinde yer alan Kırşehir deprem riskinin azaldığı iller arasına alındı. 1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe giren yeni yönetmelik ve haritaya, Jeofizik Mühendisleri […]

AFET ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), önemli bir deprem ülkesi olan Türkiye’de binaların daha güvenli inşa edilebilmesi için uzun bir çalışmanın ardından deprem yönetmeliği ve deprem haritasını güncelledi ve 1. Derece deprem bölgesinde yer alan Kırşehir deprem riskinin azaldığı iller arasına alındı.
1 Ocak 2019 itibariyle yürürlüğe giren yeni yönetmelik ve haritaya, Jeofizik Mühendisleri Odası başta olmak üzere bazı meslek odaları ile bilim insanları itiraz etti. 1996 yılında kullanıma sunulan Türkiye’nin deprem bölgeleri haritası AFAD Derpem Dairesi Başkanlığı tarafından Mart 2018’de yenilendi. Yeni harita resmen, 1 Ocak 2019’da yürürlüğe girdi.
Yeni harita en güncel deprem kaynak parametreleri, deprem katalogları ile yeni nesil matematiksel modeller dikkate alınarak hazırlandı. Güncellenen harita ile Türkiye’nin en tehlikeli görülen deprem alanı oranı yüzde 42’den yüzde 17’ye indi. Yeni deprem haritasında aralarında Adana; Antalya, Bursa, Diyarbakır, Eskişehir, Gaziantep, Kayseri, Kırşehir, Malatya, Muğla, Mersin, Samsun, Şanlıurfa ve Van’ın da bulunduğu 46 ilin deprem riski azaldı. Yeni haritada 6 ilin ise deprem riski arttı. Bu iller; Tekirdağ, Aksaray, Karaman, Rize, Erzurum ve Trabzon. Ayrıca eski haritada binaların yüzde 44’ü tehlikeli gruptayken yeni haritada bu oran yüzde 26’ya düştü.
HARİTAYA İTİRAZ GELDİ
Yeni yönetmelik ve haritaya, Jeofizik Mühendisleri Odası başta olmak üzere bazı meslek odaları ile bilim insanları itiraz etti. AFAD’ın yaptığı değişiklikler konusunda uyarıları değerlendiren Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi jeofizik uzmanı Prof. Dr. Şerif Barış, deprem riskinin azaltıldığı 46 ilden daha önce büyük depremlerin meydana geldiği Adana Ceyhan ve Gemlik bölgesinin aktif ray hattında bulunduğuna dikkat çekti.
Barış, yeni yönetmelikte deprem riskinin düşürüldüğü yerlerde depreme dayanıklılık şartlarının da gevşetildiğini söyleyerek uyarıda bulundu.
Kırşehir, yeni düzenlemeyle, Birinci Derecede Deprem Bölgesi’nden çıkarıldı. Kırşehir’in deprem haritasının güncellenmesi nedeniyle açıklamalarda bulunan Kırşehir İl Afet ve Acil Durum Müdürü Metin Alpaslan; “Türkiye deprem haritası ve parametre değerleri değişti. 18 Mart 2018 tarihli Resmi Gazete’de yayınlanan yönetmeliğimiz ile Türkiye Deprem Haritası ve parametre değerleri değiştirildi. Bu yönetmeliğimiz 1 Ocak 2019 tarihinde yürürlüğe girecektir. 1996 yılında yayınlanan deprem tehlike haritası o zamanki şartlara göre hazırlanmıştı. O zamanki şartlarda Türkiye genelinde 150 deprem gözlem istasyonu mevcuttu. O zaman ki teknoloji ile de Türkiye deprem tehlike risk haritası hazırlanmıştı. 2018 tarihinde hazırlanan deprem tehlike risk haritamız 950 deprem gözlem istasyonunun 7/24 toprağın altını izlemesi sonucunda ortaya çıkan değerler ve üniversitelerimizin öğretim görevlileri ve bilim adamlarının araştırmaları sonucunda yenilendi. İlimizin 1996 yılındaki deprem haritasında Birinci Derecede Deprem Bölgesi içerisinde görünüyordu. Yeni hazırlanan deprem risk haritamızda ilimiz hafif riskli alanlar içerisine alındı. Daha önceden birinci, ikinci, üçüncü derecede deprem bölgesi şeklinde sınıflandırılan deprem haritası ivme sistemine göre sınıflandırıldı. Bu ivme sistemi Amerika ve Avrupa’da şu anda kullanılmakta olan bir sistemdir. Bu yeni deprem risk haritamızda parselasyon bazında mahalle bazında ilçe bazında bu yerlerin deprem riskleri belirlenmekte. Müteahhitlerimiz, vatandaşlarımız ev yaptıracakları zaman yaptıracakları parselasyonun ada ve pafta numaralarını girerek yapılacak evlerin deprem riskinin ne kadar olduğu ivmesinin ne kadar olduğunu oradan görebilmektedirler ve evlerini bu ivme ve risk olayına göre yapmaktadırlar” diye görüş bildirdi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .