Haydi gençler, sağlığınız için spor yapmaya…

Haydi gençler, sağlığınız için spor yapmaya…

31.07.2017

KIRŞEHİR’DE yaz aylarına fit girmek isteyen kadın ve erkekler spor salonlarına akın ediyor. Kadınlar ve beyler, yaz aylarında gönül rahatlığı ile tişört giyebilmek adına kış aylarında aldıkları fazla kilolar ve göbeklerden kurtulmak için spor salonlarına koşuyor. Havaların ısınması beraberinde spor salonlarında ki yoğunluğu da arttırırken, sporcular yaz aylarına fit girmek için kilo vermeye çalıştıklarını belirtti. […]

KIRŞEHİR’DE yaz aylarına fit girmek isteyen kadın ve erkekler spor salonlarına akın ediyor. Kadınlar ve beyler, yaz aylarında gönül rahatlığı ile tişört giyebilmek adına kış aylarında aldıkları fazla kilolar ve göbeklerden kurtulmak için spor salonlarına koşuyor. Havaların ısınması beraberinde spor salonlarında ki yoğunluğu da arttırırken, sporcular yaz aylarına fit girmek için kilo vermeye çalıştıklarını belirtti.
Yaz ayları yaklaşır yaklaşmaz genel alışkanlık olarak spor salonlarına koşuyoruz. Bütün bir kış sadece işe gidip gelen ve hayatını oturarak geçiren çalışanların büyük bir kısmı hızlıca forma girmek ve alınan fazla kiloları vermek için spor salonlarını dolduruyorlar. Fakat unutulan bir şey var ki bilinçsizce başlanan sportif faaliyetlerde ciddi yaralanmalar meydana gelebiliyor.
Havaların ısınması ile müşteri yoğunluklarının arttığını belirten Kırşehir ASR Spor Merkezi Antrenörü Ömer Çam; “bilinçsizce yapılan sporun neden olduğu sakatlıklar hakkında da uyarılarda bulunarak şunları kaydetti; “Bugün bile aktif profesyonel, sporcular müsabakalar öncesi yaklaşık 1 saat kadar ısınırken, genellikle hızlı kilo vermek ve forma girmek amacıyla spor salonlarına kayıt yaptıran kişiler, 3 dakika bile ısınmadan ağır halterlerin altına giriyorlar. 6 aydır banyo dışında su görmeyen bedenler havuza olimpiyat yüzücüsü gibi atlayıp hızla kulaç atıyorlar. Hazır olmayan bedenlerde kaslardan ziyade, kasları kemiğe bağlayan tendonlar zedeleniyor. Koşu bandında ki burkulmalardan tutun, omuz ve kol kasında yırtıklar yine ayak ve ayak bileği bölgesindeki tendon kopmaları ciddi bel ve boyunda disk yaralanmaları meydana gelebiliyor. O nedenle biz zaten müşterilerimize bunları anlatarak daha bilinçli spor yapmalarına yardımcı oluyoruz ama kendi imkânları ile spor yapan vatandaşlarımızın da bu konuda daha bilinçli ve dikkatli olması gerektiğini söylemek istiyorum” dedi.
Özelliklede erkelerin kas yapmak için daha çok talep gösterdiğini belirten Çam; “Gençler havaların ısınması ile daha güzel bir görüntü vermek istiyor. Bu nedenle kış aylarına kıyasla yaz aylarında müşteri yoğunluğu genelde iki katına çıkıyor.
Fitness’ın yaz ayların revaçta olmasının tek nedeni, insanların tatil ve benzeri gibi durumları ortaya çıkıyor. Birde erkeklerde tişört giyme olayı var. Mesela kadınlar kendilerine makyaj yaparak bakım yaparken, erkekler ise tamamen vücutlarına odaklanmış durumda.
Fitness olayı sosyal medyada da revaçta bildiğiniz üzere. Kendine saygısı olan her erkek, her insan spor yapıyor, kendilerine dikkat ediyorlar. Fitness yaparak sağlıklarına da dikkat ediyorlar” ifadelerini kullandı. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .