HASTANEDE BİR İLK DAHA

HASTANEDE BİR İLK DAHA

03.11.2017

KIRŞEHİR Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir ilk daha gerçekleştirildi. Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çağdaş Basat, ilk kez gerçekleştirilen “Dizde Çoklu Bağ Yaralanmasında Cerrahi Tedavi” ameliyatını başarılı bir şekilde yaparak hastayı sağlığına kavuşturdu. Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çağdaş Basat, “Dizde ikiden fazla bağın yaralandığı durumları […]

KIRŞEHİR Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir ilk daha gerçekleştirildi.

Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde görevli Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çağdaş Basat, ilk kez gerçekleştirilen “Dizde Çoklu Bağ Yaralanmasında Cerrahi Tedavi” ameliyatını başarılı bir şekilde yaparak hastayı sağlığına kavuşturdu.
Yrd. Doç. Dr. Hakkı Çağdaş Basat, “Dizde ikiden fazla bağın yaralandığı durumları çoklu bağ yaralanması olarak kabul etmekteyiz. Bu durum aslında dizin çıkması nedeni ile oluşmaktadır ve çoğunlukla da diz kendiliğinden geri yerine oturmaktadır. Bu yaralanmaların büyük bir kısmı travma sonrasında meydana gelmektedir. Bu travmalar, spor yaralanması sonrasında olabileceği gibi trafik kazası gibi yüksek enerjili travmalar sonrasında da oluşabilmektedir. Bu yaralanmalarda maalesef damar ve sinir yaralanma riski de oldukça yüksektir. Bu hastalar çoğunlukta ilk olarak acil servise başvururlar ve ilk değerlendirmeleri de burada olmaktadır. Ana şikayetleri ise dizde ağrı ve yürüme güçlüğüdür. Ayrıca hastalar, dizlerinin üzerine bastıklarında diz eklemlerini kontrol edemediklerini belirtirler. Bu hastalar da ilk olarak ağrı ve hareket kısıtlılığı oluğundan atel veya dizlik ile tedaviye başlanır. Damar veya sinir yaralanması açısından gerekirse ek tetkikler yapılır. Günümüzde, çoklu bağ yaralanmalarında hastanın cerrahiye engel bir durumu yok ise cerrahi tedavi yöntemi tercih edilmektedir ve de eğer hastanın durumu izin verirse en uygun tedavi ilk 20 gün içinde tüm bağları aynı seansa tamir edilmesidir. Bu şekilde tüm bağların aynı anda iyileşmesi sağlanmaktadır. Erken dönemde yapılan tedavilerin başarıları kronik dönemde yapılanlara göre oldukça yüksektir. Cerrahi sonrasında masa başında çalışan hastalarımız 6-8 hafta sonra işlerine dönebilmekte ancak sportif faaliyet yapan hastalarımız ise 10-12 ay sonra sportif yaşamlarına geri dönebilmektedirler. Hastanemizde bu şekilde çoklu bağ yaralanması olan hastalarımızı tedavi etmekteyiz” açıklamasında bulundu.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .