Hareketle daha kaliteli yaşam

Hareketle daha kaliteli yaşam

14.02.2015

  KIRŞEHİR’DE 2014 yılında başlatılan ve yıl boyunca her hafta gerçekleştirilen “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü”, 2015 yılında da devam ediyor. Kırşehir’de sağlık çalışanları ile kamu kurum çalışanları Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’nde buluştu. Sağlık Bakanlığı tarafından toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece […]

 

KIRŞEHİR’DE 2014 yılında başlatılan ve yıl boyunca her hafta gerçekleştirilen “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü”, 2015 yılında da devam ediyor.
Kırşehir’de sağlık çalışanları ile kamu kurum çalışanları Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü’nde buluştu.
Sağlık Bakanlığı tarafından toplumun obezite ile mücadele konusunda bilgi düzeyini artırmak, yeterli ve dengeli beslenme ve düzenli fiziksel aktivite alışkanlığı kazanmasını teşvik etmek ve böylece ülkemizde obezite ve obezite ile ilişkili kalp-damar hastalıkları, diyabet, bazı kanser türleri, hipertansiyon, kas-iskelet sistemi hastalıklarının görülme sıklığını azaltmak amacıyla Türkiye Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Programı yürütülüyor.
Fiziksel hareketsizliğin azaltılmasına yönelik Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından düzenlenen “Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü”, 12 Şubat Perşembe günü Kent Park’ta gerçekleştirildi.
Kırşehir Sağlık İl Müdürü Selçuk Büyüker başta olmak üzere Halk Sağlığı İl Müdürlüğü çalışanlarının yanı sıra kamu kurum çalışanları ile vatandaşların katıldığı yürüyüşün amacına yönelik açıklamalarda bulunan Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, yürüyüşle kronik hastalıkların yanı sıra birçok kansere karşı vücudun daha iye korunabileceğini belirtti.

Haftada 3 gün yarım saat yapılacak yürüyüşlerle kronik hastalıkların birçoğuna yakalanma riskinin azalacağını ve daha kaliteli ve sağlıklı daha uzun ömür sürme şansımızın olacağını vurgulayarak, şöyle konuştu:
“Bilindiği üzere Sağlıklı Yaşam Yürüyüşlerini her hafta gerçekleştirmekteyiz. Sağlık Bakanlığımızın fiziksel aktivite ve sağlıklı yaşam yürüyüşleri kapsamında yürüttüğü proje doğrultusunda ilimizde her hafta yürüyoruz. Sağlıklı yaşam yürüyüşümüzü hem personelimizle, hem de diğer kurumların personeliyle birlikte yapmaktayız. Sağlık Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü personeli ile her hafta yürüyoruz.
“Yürümenin buradaki amacı kronik hastalıklar olsun, birçok kansere karşı vücudumuzu daha korumak. Fiziksel aktivite ile sağlıklı beslenmeyi ikisini birleştirerek normal vücut kilo endeksi doğrultusunda da vücut sağlığımızı ve kilo kontrolümüzü sağlayarak birçok kronik hastalığın önüne geçmek.
“Dünyadaki ölümlerin birçoğu hareketsiz yaşamdan kaynaklanmaktadır. Biz de burada personelimizle birlikte bu yürüyüşlerle hareketli yaşama vurgu yaparak vatandaşlarımızın birçok hastalıktan korunabileceği noktasında bilinçlendirmek. Yürüyüşlerimizi her hafta yapmaya devam edeceğiz. İnşallah toplum olarak daha çok yürüyen bir topluma dönüştüğümüzde de hem kilo kontrolü sağlamış olacağız, hem de birçok kronik hastalığın kanserin, KOAH, hipertansiyon, kalp-damar hastalıklarının birçoğuna yakalanma şansımız azaldığı için daha kaliteli ve sağlıklı daha uzun ömür sürme şansımız olacak. Tüm sağlık personeline her hafta yürüyüşlerimize destek verdikleri için diğer kamu kurum personeli ile Kırşehir halkına teşekkür ediyorum.”
ÖTE YANDAN obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıklarının arttığına dikkat çekilerek, fiziksel aktivitenin önemi vurgulanıyor.
Ülkemizde bireylerin yüzde 71,9’unun hareketsiz yaşadığının belirlendiği, 6-11 yaş grubu çocukların yüzde 58,4’ünün düzenli, yani günde 30 dakika veya daha fazla süre ile egzersiz yapmadığının belirlendiği açıklanırken, bu yaş grubunda TV, bilgisayar, internet, ev ödevi, ders çalışma için hareketsiz geçirilen ortalama sürenin günde 6 saat olduğuna dikkat çekiliyor.
Ülkemizde obezite, diyabet ve kalp-damar hastalıklarında da artış bulunduğu belirtilirken, kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite, yani hareketsizliğin dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer aldığı, dünya genelindeki ölümlerin yüzde 6’sını oluşturduğu belirtilirken, fiziksel inaktivite obezitenin ana nedenlerinden birisi olarak görülüyor.
Ayrıca meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık yüzde 21-25’inin, diyabetin yüzde 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının yüzde 30’unun ana nedeninin fiziksel inaktivite olduğu tahmin ediliyor.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .