Halkbank esnaflara kredi verecek

Halkbank esnaflara kredi verecek

27.03.2020

KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamındaki “Esnaf Destek Paketi”nden Kırşehir Ahi esnafının yararlanması çağrısında bulundu Ekonomik İstikrar kalkanı kapsamında; reel ekonomiye desteğini sürdüren Halkbank, Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde ekonomik faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla esnaf ve sanatkârlara yönelik Esnaf Destek Paketi’ni açıkladı. Pakette, Halkbank’ın esnaf ve sanatkarlara 25 bin TL nakit kredi, 25 bin […]

KESOB Başkanı Bahamettin Öztürk, “Ekonomik İstikrar Kalkanı” kapsamındaki
“Esnaf Destek Paketi”nden Kırşehir Ahi esnafının yararlanması çağrısında bulundu

Ekonomik İstikrar kalkanı kapsamında; reel ekonomiye desteğini sürdüren Halkbank, Covid-19 salgınıyla mücadele sürecinde ekonomik faaliyetlerine destek sağlamak amacıyla esnaf ve sanatkârlara yönelik Esnaf Destek Paketi’ni açıkladı. Pakette, Halkbank’ın esnaf ve sanatkarlara 25 bin TL nakit kredi, 25 bin TL ticari kart desteği yer aldı.
Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Bahamettin Öztürk, esnaf ve işletme kredisinin faiz oranının yıllık yüzde 4,5 olduğunu açıkladı.
Kırşehir’de bu krediden yararlanmak isteyen Esnaf ve Sanatkarlar Odaları’na kayıtlı esnafların yararlanacağını belirten Başkan Bahamettin Öztürk, son beş yıl içinde faiz destekli kredilerden yararlanmamış esnaf ve sanatkarın imkanlardan istifade edebilmesinin amaçlandığını ifade etti.
Başkan Öztürk, “Son beş yıl içerisinde Esnaf Kredi Kefalet Kooperatifleri ve KOSGAB aracılığıyla kredi kullanmamış esnaflarımız yararlanacaklardır. Koronavirüs salgını nedeniyle işyerini geçici olarak kapatan, doğru dürüst iş yapamadığı içir büyük ekonomik sıkıntı içine giren esnaf ve sanatkarlarımız Halkbank’ın bu imkanından yararlanabileceklerdir.
Halkbank, bugüne kadar faiz destekli kredilerden yararlanmamış olan ayrım yapmaksızın tüm esnafa 25 bin lira nakit kredi ve 25 bin lira ticari kart desteği verecek.Esnaf kredisi başvurusunda istenen evraklar şunlar: Nüfus cüzdanı örneği, oda faaliyet bölgesi, vergi levhası örneği, esnaf sicil tasdiknamesi, 2018 ve 2019 yıllarına ait gelir vergisi beyannameleri, işletme sahibine ait tapu ya da araç ruhsat örnekleri.
ESNAFA ÖZEL İKİ YENİ ÜRÜN
Hazine ve Maliye Bakanlığı faiz destekli işletme kredisinden esnaf ve sanatkar odalarına kayıtlı esnaf ve sanatkârlar yararlanabilecek.
Esnaf ve sanatkarların ağırlıklı olarak faaliyet göstermekte olduğu, perakende ticaret, ulaştırma, imalat ve yiyecek-konaklama meslek kolları başta olmak üzere esnaf ve sanatkarlara yüzde 4,5 faiz oranı ile 25 bin lira limitli işletme kredisi kullandırılması amaçlandı.
İşletme kredisi yanında 3 ay ödemesiz dönemli, 12 aya kadar vadeli, 25 bin liraya kadar limitli Paraf Esnaf Kart ile esnaf ve sanatkarlar mal ve hizmet alımlarında taksitli ve vadeli işlem yapabilecek, çek ve senet işlemlerini kart üzerinden gerçekleştirerek nakit akışlarını düzenleyebilecek, çalıştıkları tedarikçilerden de avantajlar sağlayabilecek.
ESNAF VE SANATKARLARIN KREDİLERİ 3 AY ERTELENECEK
Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararına göre; corona virüsü salgınından zarar gören esnaf ve sanatkarların Halk Bankası’ndan 31 Mart 2020 ve öncesinde kullandıkları düşük faizli kredileri borçları, 3 ay faizsiz olarak ertelenecek.
Resmi Gazete’nin bugünkü sayısında yer alan Cumhurbaşkanı kararı ile Türkiye Halk Bankası Anonim Şirketince Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefaret Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’ne (TESKOMB) bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkarların kullandığı düşük faizli kredi borçlarının ertelenmesine ilişkin usul ve esaslar yeniden belirlendi.
Buna göre, koronavirüsü salgını nedeniyle işleri veya işletmesi zarar görenlerin, TESKOMB’a bağlı bölge birliklerine ortak olan esnaf ve sanatkârlar kredi ve kefalet kooperatifleri kefaletiyle veya doğrudan bankadan, 31 Mart 2020 ve öncesi tarihlerde kullandıkları düşük faizli kredilerden doğan borçlarından, 1 Nisan-30 Haziran 2020 tarihleri arasında vadesi dolacak olan kredi borçları, vadesinde/taksit vadesinde/hesap devresinde ilgili mevzuatına göre tahakkuk ettirilmek suretiyle vade tarihinden/taksit vadesinden/hesap devresinden itibaren 3 ay süreyle faizsiz olarak ertelenecek.
ÇALIŞAN ÇIKARILMAYACAĞINA DAİR TAAHHÜT ALINACAK
Kredi itfa tablosu doğrultusunda, kalan tüm taksitler ötelenecek. Karar kapsamında kredisi ertelenen esnaf ve sanatkârlardan, erteleme dönemi boyunca çalışan sayısını azaltmayacağına dair taahhütname alınacak. Çalışan çıkardığı tespit edilenler ise erteleme kapsamından çıkarılacak.
Borçları ertelenmiş olan esnaf ve sanatkârlara, talepleri halinde banka tarafından erteleme süresince de düşük faizli kredi açılabilecek ve erteleme kapsamında borcu bulunanlara kredi açılmasını engelleyen hükümler uygulanmayacak. Ertelenen krediler için erteleme süresi sonuna kadar takip işlemi başlatılmayacak. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .