Halka sağlıklı olmanın önemi anlatıldı

Halka sağlıklı olmanın önemi anlatıldı

12.09.2017

KIRŞEHİR’DE halkın sağlığını korumasının önemi düzenlenen etkinliklerle anlatılıyor. Yaşam kalitesini yükseltmek ve hastalıkları oluşmadan önce önlemek için halk sağlığına yönelik koruyucu hekimlik çalışmalarının artarak sürdürüldüğü Kırşehir’de 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası’nda bilgilendirici faaliyetler gerçekleştirildi. Cacabey Meydanı’nda kurulan Sağlık Çadırı’nda HT, diyabet, kanser, dumansız hava sahası, obezite, hareketli yaşam konularında Halk Eğitimleri yapıldı. Ülkemizde her yıl […]

KIRŞEHİR’DE halkın sağlığını korumasının önemi düzenlenen etkinliklerle anlatılıyor.
Yaşam kalitesini yükseltmek ve hastalıkları oluşmadan önce önlemek için halk sağlığına yönelik koruyucu hekimlik çalışmalarının artarak sürdürüldüğü Kırşehir’de 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası’nda bilgilendirici faaliyetler gerçekleştirildi.
Cacabey Meydanı’nda kurulan Sağlık Çadırı’nda HT, diyabet, kanser, dumansız hava sahası, obezite, hareketli yaşam konularında Halk Eğitimleri yapıldı.
Ülkemizde her yıl Eylül Ayının ilk haftasında 3-9 Eylül tarihleri arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası, bu yıl halka yönelik bilgilendirici eğitim, HT, diyabet, kanser, dumansız hava sahası, obezite, hareketli yaşam konularında faaliyetlerle değerlendirildi.
Sağlık Çadırı’nda tansiyon ölçümü, şeker ölçümü, gaitada gizli kan kit dağıtımı, dumansız hava sahası için bilgilendirici eğitim başta olmak üzere obezite ve hareketli yaşamın önemine dikkat çekildi.
Halk Sağlığı Müdürlüğü ve Toplum Sağlığı Merkezinde görevli doktorlar ve sağlık çalışanları tarafından halka bilgilerin verildiğini belirterek, BKİ’ye bakılarak, BKİ’si normal sınırlar içinde olmayanlar Sağlıklı Yaşam Merkezi’nde görev yapan diyetisyenlere yönlendirildi. Dumansız hava sahası, obezite ve hareketli yaşam konularında da bilgilendirici eğitimler verildi.
Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, Halk Sağlığı Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Günümüzde trafik kazaları ve kanserler bir tarafa bırakılacak olursa ülkemiz ve dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli iki etkenden birincisinin obezite, ikincisinin ise tütün ve tütün ürünlerinin kullanımındaki artış olduğu görülecektir. Bu iki etkenin en önemli özelliği, kontrol altına alınabilen veya önlenebilen en önemli risk faktörleri olmalıdır. Bu önemli ve anlamlıdır, çünkü obezitenin ve tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesi durumunda, insanların karşı karşıya kalabilecekleri sağlık problemleri belirgin oranda azalacak veya şiddeti hafifleyebilecektir. Bakanlığımız hem obezite ile mücadele konusunda, hem de tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesi konularına oldukça fazla önem vermektedir.
“Obezitenin önlenmesi ve obezite konusunda halkın bilinçlendirilmesi amacıyla bazı programlar uygulamaya konmakta ve istatistikî çalışmalar yapılmaktadır. Müdürlüğümüzce de obezitenin ve tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesi konularında, kamuoyunda farkındalık oluşturulması amacıyla bir dizi program hazırlanmaktadır. Uygulanacak programlar ile öncelikle ortaokul ve lise çağındaki genç nüfus ve ailelerine ulaşılarak; obezite ve tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının insan sağlığı üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkiler konusunda bilgi sahibi olmaları hedeflenmektedir.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .