Halk Sağlığı’ndan beslenme uyarısı

Halk Sağlığı’ndan beslenme uyarısı

22.08.2017

KIRŞEHİR Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, 1-4 Eylül tarihleri arasında kutlayacağımız Kurban Bayramı dolayısıyla beslenmeye ilişkin uyarılarda bulundu. Aşırı tüketim yapılmaması uyarısında bulunarak, kronik hastalığı olanların kısıtlı et tüketmeleri gerektiğini belirten Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Kurban Bayramı’nda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketimi de artmaktadır. Özellikle şişmanlık, yüksek […]

KIRŞEHİR Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, 1-4 Eylül tarihleri arasında kutlayacağımız Kurban Bayramı dolayısıyla beslenmeye ilişkin uyarılarda bulundu.
Aşırı tüketim yapılmaması uyarısında bulunarak, kronik hastalığı olanların kısıtlı et tüketmeleri gerektiğini belirten Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Kurban Bayramı’nda şeker ve şekerli besin tüketiminin yanı sıra et tüketimi de artmaktadır. Özellikle şişmanlık, yüksek tansiyon, kalp-damar, mide ve şeker hastalığı olan kişilerin beslenmelerine dikkat etmeleri gerekmektedir. Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede, hem de sindirimde zorluğa yol açar. Bu nedenle özellikle mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli, buzdolabında birkaç gün beklettikten sonra, haşlama veya ızgarada pişirme yöntemiyle pişirerek tüketmelidir. Yağlı etlerin doymuş yağ ve kolesterol içeriği daha yüksek olduğu için; kalp-damar hastalığı, diyabet (şeker hastalığı) ve yüksek tansiyonu olan kişiler, Kurban Bayramı’nda yağsız veya az yağlı etleri tercih etmeli, kısıtlı miktarlarda tüketmeli ve aşırıya kaçmamalıdır” dedi.

KURBAN ETLERİNİN PİŞİRİLMESİ
Kurban Bayramı’nda, etin tüketim miktarının yanı sıra pişirme yöntemlerine de dikkat edilmesi gerektiğini hatırlatan Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Etlerin pişirilmesinde haşlama ve ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli, kızartmalardan kaçınılmalıdır. Çok yüksek ısıda, uzun süre pişirme ve kızartma yöntemi çeşitli “kanserojen maddelerin” oluşumuna neden olabileceği için tercih edilmemelidir. Etlerin tek başına değil de sebzelerle birlikte pişirilmesi veya tüketilmesi, besin çeşitliliğinin sağlanması açısından sağlıklı bir yöntemdir. Etle yapılan yemekler kendi yağı ile pişirilmeli ve ilave yağ eklenmemelidir. Özellikle kuyruk yağı veya tereyağının et yemeklerinde kullanılmasından kaçınılmalıdır. Etler ızgarada pişirilirken, etle ateş arasındaki uzaklık eti yakmayacak ve kömürleşme sağlamayacak şekilde ayarlanmalı. Yüksek ateş yüzeydeki proteinleri birdenbire katılaştırır ve ısı etin iç kısmına ulaşamaz. Bu nedenle etlerin iç sıcaklığı en az 75 ºC olmalıdır. Çok yüksek ısı, etin dış yüzeyinin yanmasına ve su kaybının fazla olmasına yol açarak besin öğesi kaybını artırır” diyerek tavsiyelerde bulundu.
HASTALIKLARA DİKKAT
Hayvanlarda görülen ve zoonoz olarak adlandırılan bazı hastalıkların insanlara bulaşabildiğini, bunlardan kist hidatik, toksoplazmozis, teniyoz, brusellozis, şarbon ve verem gibi hastalıkların ülkemiz açısından önemli olduğunu belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, hastalıkların birtakım basit kuralları uygulamakla önlenebileceğini kaydetti.
Özellikle Kurban Bayramlarında çok sayıda hayvanın kesilmesi, kesim öncesi ve kesim sonrası gereken kontrol ve hijyen kurallarına dikkat edilmemesi, kesilen hayvanlara ait etlerin tüketiminde (saklama, hazırlama, pişirme vb.) gerekli hassasiyetin gösterilmemesinin birçok zoonoz hastalığın yayılmasına zemin hazırladığı gibi çok sayıda insanın da bu hastalıklara yakalanmasına neden olduğunu kaydeden Dr. Bekir Demirbaş, “Etler kesinlikle çiğ veya az pişmiş olarak tüketilmemeli, bazı zoonoz hastalıkların çiğ veya az pişmiş etlerin yenmesiyle bulaştığı akıldan çıkarılmamalıdır. Hayvanların kesilmesi, yüzülmesi, karkasın parçalanması, etin nakli, muhafazası, pişirilmesi ve tüketime sunulması aşamalarında kişisel hijyen kuralları ihmal edilmemelidir” dedi.

KURBAN ETLERİNİN SAKLANMASI
Kesilen etlerin korunması ve saklanmasının da insan sağlığı açısından çok önemli olduğunu vurgulayarak, kurban etlerinin büyük parçalar şeklinde değil, birer yemeklik olacak şekilde küçük parçalara ayrılarak buzdolabı poşetine veya yağlı kağıda sarılması ve buzdolabının buzluk kısmında veya derin dondurucuda saklanması gerektiğini belirten Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Bu şekilde hazırlanan etler, buzlukta -2 derecede birkaç hafta, -18 derece derin dondurucuda ise daha uzun süreyle saklanabilir. Etler kolaylıkla bozulabilen potansiyel riskli besinlerdir. Etlerin dondurulduktan sonra tekrar çözünmesi bazı mikroorganizmalar için üreme ortamı oluşturur ve bu da sağlığımızı tehdit eder. Çözünen et hemen pişirilmeli ve tekrar dondurulmamalıdır. Etlerin, oda ısısında açıkta bırakılacak şekilde değil, yine buzdolabının alt bölmesinde çözünmesi sağlanmalıdır. Derin dondurucuda saklanan etin buzdolabının sebzelik kısmının üstüne konularak çözünmesi beklenebilir. Etin çabuk çözünmesi amacıyla uygulanan kalorifer, soba üzerinde çözünme, oda sıcaklığında bekletme gibi yöntemler, insan sağlığı açısından tehlikeli sonuçları da beraberinde getirmektedir” şeklinde konuştu.
Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, Kırşehir halkının ve sağlık çalışanlarının bayramlarını kutlayarak, sağlık ve esenlik diledi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .