HALK SAĞLIĞI HAFTASI’NDAYIZ

HALK SAĞLIĞI HAFTASI’NDAYIZ

05.09.2017

Cacabey Meydanı’nda Sağlık Çadırı’nda HT, diyabet, kanser, dumansız hava sahası, obezite, hareketli yaşam konularında Halk Eğitimleri yapılacak…

YAŞAM kalitesini yükseltmek ve hastalıkları oluşmadan önce önlemek için halk sağlığına yönelik koruyucu hekimlik çalışmalarının artarak sürdürüldüğü Kırşehir’de 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası’nda insan sağlığının korunması açısından Halk Eğitimleri gerçekleştirilecek.
Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, 3-9 Eylül Halk Sağlığı Haftası dolayısıyla yaptığı açıklamada, Cacabey Meydanı’nda kurulacak Sağlık Çadırı’nda HT, diyabet, kanser, dumansız hava sahası, obezite, hareketli yaşam konularında Halk Eğitimlerinin yapılacağını söyledi.
Ülkemizde her yıl Eylül Ayının ilk haftasında kutlanan “Halk Sağlığı Haftası”nda 3-9 Eylül arasında kutlanan Halk Sağlığı Haftası’nın bu yıl halka yönelik bilgilendirici eğitim, HT, diyabet, kanser, dumansız hava sahası, obezite, hareketli yaşam konularında faaliyetlerle değerlendirilecek.

Kırşehir Halk Sağlığı Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, Kırşehir’de 7-8 Eylül 2017 tarihlerinde Kırşehir’de Cacabey Meydanı’nda Sağlık Çadırı kurularak; tansiyon ölçümü, şeker ölçümü, gaitada gizli kan kit dağıtımı, dumansız hava sahası için bilgilendirici eğitim başta olmak üzere obezite ve hareketli yaşamın önemine dikkat çekilecek Halk Sağlığı Haftası ile ilgili yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Günümüzde trafik kazaları ve kanserler bir tarafa bırakılacak olursa ülkemiz ve dünya üzerinde yaşayan insanların sağlığını tehdit eden en önemli iki etkenden birincisinin obezite, ikincisinin ise tütün ve tütün ürünlerinin kullanımındaki artış olduğu görülecektir. Bu iki etkenin en önemli özelliği, kontrol altına alınabilen veya önlenebilen en önemli risk faktörleri olmalıdır. Bu önemli ve anlamlıdır, çünkü obezitenin ve tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesi durumunda, insanların karşı karşıya kalabilecekleri sağlık problemleri belirgin oranda azalacak veya şiddeti hafifleyebilecektir. Bakanlığımız hem obezite ile mücadele konusunda, hem de tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesi konularına oldukça fazla önem vermektedir.
“Obezitenin önlenmesi ve obezite konusunda halkın bilinçlendirilmesi amacıyla bazı programlar uygulamaya konmakta ve istatistikî çalışmalar yapılmaktadır. Müdürlüğümüzce de obezitenin ve tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesi konularında, kamuoyunda farkındalık oluşturulması amacıyla bir dizi program hazırlanmaktadır. Uygulanacak programlar ile öncelikle ortaokul ve lise çağındaki genç nüfus ve ailelerine ulaşılarak; obezite ve tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının insan sağlığı üzerinde oluşturabileceği olumsuz etkiler konusunda bilgi sahibi olmaları hedeflenmektedir.”
HALK EĞİTİMLERİ ARTIRILACAK
Dr. Bekir Demirbaş, obezite ile tütün ve tütün ürünlerinin kullanımının önlenmesi çalışmalarının yanı sıra Kırşehir Halk Sağlığı Müdürlüğü’nün insan sağlığının korunması ve yaşam kalitesinin yükseltilmesi amacıyla sağlıklı beslenme, hareketli yaşam, kanser taramaları, tuz kullanımının kısıtlanması, bağımlılık yapıcı maddelerle mücadele, diyabet, hipertansiyon, kalp ve akciğer hastalıkları gibi kronik hastalıklarla ilgili çalışmalar ve halk eğitimleri planladığını kaydetti.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .