Halk Kütüphanesi’ne yoğun ilgi

Halk Kütüphanesi’ne yoğun ilgi

05.03.2015

Kitap ve üye sayısını her geçen gün arttıran Lütfi İkiz İl Halk Kütüphanesi, ödünç kitap ve materyalleriyle yoğun talep görüyor…

KIRŞEHİR Lütfi İkiz İl Halk Kütüphanesi, üye ve kitap sayısını her geçen gün arttırıyor.

Kütüphaneden yararlananların 2013 yılında 290 bin 406, 2014 yılında yaklaşık yüzde 50 oranda artışla 320 bin 847’ye yükseldiği Kırşehir Lütfi İkiz İl Halk Kütüphanesi’nde, 2015 yılı Ocak-Şubat aylarında kitap sayısı 43 bin 836’ya ulaştı.
Kırşehir’de büyük bir okuyucu kitlesine sahip, kültürel etkinlikleriyle adından sıkça söz ettiren ve faaliyetleriyle Türkiye genelinde ikinci sırada yer alan Lütfi İkiz Halk Kütüphanesi, fiziki yetersizliğine rağmen faaliyetleriyle üye sayısını da arttırmaya devam ediyor.

Kütüphane+ copy
İlimizde her kademeden öğrencilerin yanı sıra genç-yaşlı her kesimden kişinin ziyaret ederek, aradığı kaynağa kolayca ulaştığı Lütfü İkiz İl Halk Kütüphanesi, sadece kitap okuma yeri olarak değil, kullanıcıların boş zamanlarını değerlendirmelerinde de birer kültür merkezi niteliğinde Kırşehirli okuyucularına çocuk ve yetişkin serisi olmak üzere toplam 43 bin 836 kitabın yanı sıra bin 148 kitap dışı materyal ve 200’e yakın süreli yayın çeşidi ile hizmet veriyor.
2’si il merkezinde, 8’i belde ve ilçelerde, 13’ü de belediyelerde olmak üzere 23 kütüphanenin bulunduğu Kırşehir’de, kültürel etkinliklerle halkın ilgi odağı olmayı hedefleyen ve gerçekleştirdiği faaliyetlerle adından sık sık söz ettiren Lütfi İkiz Halk Kütüphanesi’nin 8 bin 875 üyesi bulunuyor.
Okuyucularının kitaplara her ortamda ulaşmasını sağlayan Lütfi İkiz Halk Kütüphanesi’nde 2015 Ocak-Şubat döneminde 3 bin 549 okuyucu ödünç kitap alırken, 7 bin 135 adet de çeşitli materyaller ödünç verildi.
BU ARADA Kırşehir’de mevcut hali ile ihtiyaca cevap veremeyen Lütfi İkiz İl Halk Kütüphanesi, yaklaşık olarak 45 yıl önce yaptırılarak hizmete sunulmuştu. 2011 yılında yatırım programına alınarak depreme dayanıksız olduğu için yeniden yapılması öngörülen, ancak yeterli girişimde bulunulmaması nedeniyle Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın mevcut kütüphane binasında tadilat ve güçlendirme çalışmaları yapılması kararının alındığı, ancak dönemin Kırşehir Valisi Özdemir Çakacak’ın girişimleriyle Engellilere Erişim Projesi’ne uygun olmaması ve depreme dayanıksız olması dolayısıyla yıkılarak yerine çok katlı, yeni, modern bir binanın yapılması 2015 yatırım programına alınmıştı.



YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .