Hacı Bektaş Veli’yi anma törenleri sürüyor

Hacı Bektaş Veli’yi anma törenleri sürüyor

12.10.2018

Eski ilçemizde düzenlenen bugünkü törenlere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak Hacı Bektaş Veli’yi anma törenleri sürüyor ESKİ ilçemiz Hacıbektaş’ta düzenlenen 55. Ulusal, 29. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri başladı. Yıllarca Ağustos ayında kutlanan Hacı Bektaş veli Anma törenleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim ayının ikinci haftasında gerçekleştiriliyor. 10 Ekim […]

Eski ilçemizde düzenlenen bugünkü törenlere
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu da katılacak

Hacı Bektaş Veli’yi anma törenleri sürüyor

ESKİ ilçemiz Hacıbektaş’ta düzenlenen 55. Ulusal, 29. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri başladı.
Yıllarca Ağustos ayında kutlanan Hacı Bektaş veli Anma törenleri geçen yıl olduğu gibi bu yıl da Ekim ayının ikinci haftasında gerçekleştiriliyor. 10 Ekim Çarşamba günü başlayan etkinliklere bugün de devam edilecek. Bugünkü törenlere CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun da katılacağı bildirildi. Kılıçdaroğlu’nu Mucur’da karşılayacak CHP Kırşehir İl Başkanı Hacı Tanrıbuyurdu ve partililer, daha sonra toplu olarak Hacıbektaş ilçesine geçecek.
Bugünkü törenler saat 11.00’de Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezi’nde saygı druruyu ve İstiklal Marşı ile başlayacak. Hacıbektaş Kadınlar Korusu konserinin ardından, Kültür ve Turizm Bakanlığı Hacıbektaş Semah Ekibi Gösterisini sunacak. Günün anlam ve önemini belirten konuşmaları şiir ve öykü yarışmalarında dereceyle girenlere ödülleri dağıtılacak. 25. Hacıbektaş Veli Dostluk ve Barış Ödül Töreni’ni izleyecek. Saat 14.00-1600 arasında da Hacıbektaş Veli Kültür Merkezi Büyük Salonu “Alevi-Bektaşilikte Kullanılan Kavramlar: Hakka Yürüme, Niyaz Etme, İkrar Verme, Bez mi Elest, Kandili Kudret, Müsaiplik vb.” konulu bir panel gerçekleştirilecek. Panele konuşmacı olarak Bektaşi Babası, Münih Lüdwing Maksimilan Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç Dr. Özgür Savaşçı, Bektaşi Babası, Araştırmacı Yazar Dursun Gümüşoğlu Kayseri Hacı Bektaş Veli Kültür Araştırma Derneği ve Vakfı’ndan Alevi Dedesi Veli Yanar katılacak.
17.00-20.00 saatleri arasında ise Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezi’nden ozanlar Grup Meşk, Kazım Kalaycı ve Hüseyin Uğurlu birer konser verecek. Karacaahmet Sultan Dergahı Semah Ekibi gösterilerde bulunacak.
Hacı Bektaş Veli’yi anma törenleri Pazar günü konferanslarla, ozanların dilinden konser ve atışmalarla sona erecek.
Hacı Bektaş Veli’yi anma törenlerinin bugünkü kısmına Kırşehir’de çok sayıda kişinin da katılacağı öğrenildi. (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .