Hacı Bektaş-ı Veli Şenlikleri sona erdi

Hacı Bektaş-ı Veli Şenlikleri sona erdi

16.10.2017

KIRŞEHİR’İN eski ilçesi Hacıbektaş’ta her yıl Ağustos ayında düzenlenen, ancak bu yıldan itibaren Ekim ayında kutlanması kararlaştırılan Hacı Bektaş-ı Veli Anma Etkinlikleri gerçekleştirildi. 14 Ekim’de başlayan 54. Ulusal, 28. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri Hacıbektaş ilçesinin Çilehane mevkiinde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezi’nde 2 ay gecikmeli başladı. Törene Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal […]

KIRŞEHİR’İN eski ilçesi Hacıbektaş’ta her yıl Ağustos ayında düzenlenen, ancak bu yıldan itibaren Ekim ayında kutlanması kararlaştırılan Hacı Bektaş-ı Veli Anma Etkinlikleri gerçekleştirildi.
14 Ekim’de başlayan 54. Ulusal, 28. Uluslararası Hacı Bektaş Veli Anma Etkinlikleri Hacıbektaş ilçesinin Çilehane mevkiinde bulunan Kemal Kılıçdaroğlu Kültür Merkezi’nde 2 ay gecikmeli başladı. Törene Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Nevşehir Valisi İlhami Akbaş, Sosyalist Enternasyonel Başkan Yardımcısı CHP’li Umut Oran, CHP İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, İran Büyükelçisi Mohammad Ebrahim Taherian Fard, Nevşehir Belediye Başkanı Hasan Ünver, Hacıbektaş Belediye Başkanı Ali Rıza Selmanpakoğlu, Alevi dedeleri, Alevi dernek, vakıf ve federasyon temsilcileri katıldı.
Anma programında önceki gün bir araya gelen Alevi dernekleri güncel sorunlar ve taleplerine ilişkin hazırladıkları sonuç metnini sundu.
Alevi Vakıfları Federasyonu Genel Başkanı Remzi Akbulut “Cem evlerimiz ibadethanelerimizdir. AİHM kararlarının derhal hayata geçirilmesi lazımdır. Alevilerin ihtiyaçları için genel bütçeden pay ayrılmalıdır. Zorunlu din dersleri kaldırılmalı, çağdaş, laik, bilimsel eğitim verilmelidir. Devlet kamuda personel alımında ayrımcılık yapmamalı, liyakate göre işlem yapmalıdır. 81 ilimizde bir tane bile emniyet müdürü, vali, 957 ilçede bir tane bile Alevi kaymakamımız yoktur. Aleviler bu kadar liyakatsız değildir. Alevi dergâhları sahiplerine iade edilmelidir. Devlet tek mezhepçi anlayıştan vazgeçmelidir. Muharrem ayında aşure günü resmi tatil olmalıdır. Devlet televizyonlarında Alevi inancına da yer vermelidir” dedi.
KURTULMUŞ: ZULÜM KOLAY, ADALET ZORDUR
Törende Bakan Kurtulmuş “İslam coğrafyasının neredeyse tamamına yakını birtakım kırılmalar ve İslam adına işlenen cinayetlerle karşı karşıya. Bizler irfan medeniyetini yeniden diriltmek durumundayız. Zulüm kolay, adalet zordur. Adalete aşık olmak zordur. Haksızlık kolay, hakkı yememek zordur. Bizim yolumuz, ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’ anlayışıdır” diye konuştu.
Kurtulmuş ayrıca önümüzdeki yıl Orta Asya’dan Balkanlar’a kadar Alevi dedelerinin katılımını sağlayacak bir organizasyona Bakanlığın katkı sunabileceğini söyledi.
KILIÇDAROĞLU’NDAN KURTULMUŞ’A: HEPİMİZİN ÖZLEDİĞİ KONUŞMA
Kurtulmuş’un ardından Kılıçdaroğlu konuştu. Kılıçdaroğlu ilk olarak “Sayın Bakan Kurtulmuş hepimizin özlediği bir konuşma yaptı” diyerek Kurtulmuş’a teşekkür etti.
Hacı Bektaş Veli’nin düşüncelerinin 13. yüzyıldan başlayarak büyük bir coğrafyayı etkilediğini belirten Kılıçdaroğlu, “Hacı Bektaş Veli, Ahmet Yesevi’nin insan yolunda toprak olma anlayışını benimsemiştir. Anadolu’nun insancıl ve akılcı tutumuna önderlik yapmıştır. Hacı Bektaş ocağında yetişen erenler, dünyanın dört bir yanına yayılmakla kalmamış, dünyanın her tarafına gitmiştir. Balkanlar’da da Müslümanlığın yayılmasına vesile olmuştur. Hacı Bektaş Veli, Mevlana, Ahi Evran çağdaş Türkiye’nin uygarlık birikimine katkı koymuş ve anmayı hak etmiştir” dedi.
Konuşmaların ardından şiir, öykü yarışmaları ödül töreni yapıldı.
Törende, 24. Hacı Bektaş Veli Dostluk ve Barış Ödülü Münih Ludwig Maximilian Üniversitesi’nden Doç. Dr. Özgür Savaşçı’ya verildi. (AA)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .