Hacı adayları uğurlandı

Hacı adayları uğurlandı

16.08.2017

Kırşehir’den 133 hacı adayı, 5 din görevlisi ile birlikte kutsal topraklarda…

Hac ibadetini ifa etmek üzere kutlu yolculuğa çıkan Kırşehirli hacı adayları Cacabey Camii önünde düzenlenen tören ile kutsal topraklara uğurlandılar.
Diyanet İşleri Başkanlığı 2017 yılı hac organizasyonu ile hacca gidecek hacı adayları için düzenlenen programla kutsal topraklara uğurlandı.
Kırşehir’den hac ibadetini ifa etmek üzere kutlu yolculuğa çıkan Kırşehirli hacı adayları Ankara-17 kafile olarak 15 Ağustos 2017 Salı günü saat 10.00 da Cacabey Camii önünde düzenlenen programa İl Müftüsü Osman Arslan ile görevliler ve çok sayıda vatandaşın da katıldığı uğurlama programıyla kutsal topraklara gönderildiler.
Cacabey Camiinde okunan Kur’an-ı Kerim tilaveti ile başlayan program din görevlilerinin icra ettikleri ilahi, kaside ve salavat-ı şerife ile devam etti.
İl Müftüsü Osman Arslan, hacı adaylarından ülkemizin birliği ve dirliğinin daim olması, vatanımız, milletimiz ve İslam aleminin huzur ve sükûneti için bol bol dua etmelerini istedi.
Program İl Müftüsü Osman Arslan’ın yaptığı duanın ardından tekbirler ve salâvatlarla hacı adaylarının otobüslere bindirilerek uğurlanması ile sona erdi.
Kafile başkanlığını İl Müftülüğü Din Hizmetleri ve Eğitim Şube Müdürü İsmail Koç’un yaptığı kafilede; Bayan İrşat görevlisi Kümbetaltı Camii Kız Kur’an Kursu öğreticisi Suna Yavuz, Din görevlisi olarak İlimiz merkez Gökbulut Camii İmam Hatibi Osman Koç, Hz. Osman Camii Müezzini Yaşar Durmuş ve İmamı Rabbani Camii İmam Hatibi Abdullah Soylu görev yapacaklar.
Dün sabah saat 05.10’da Ankara Esenboğa Havaalanından Cidde’ye hareket edecek olan hacı adayları otobüslerle Mekke’ye geçecekler. Maabde bölgesinde bulunan Fecri Bedi-6 otelinde kalacak olan hacı adaylarımız 18 Eylül 2017 Pazartesi günü Medine’den hareket ederek saat 01.10’da hac ibadetlerini tamamlayarak Türkiye’ye dönecekler.
728 BİN HACI ADAYI
BU ARADA Pasaport Genel Müdürlüğünün açıklamasına göre, 15 Ağustos tarihi itibarıyla hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara ulaşan hacı adaylarının sayısı 728 bin 98 kişiye ulaştı.
Bu kişilerden 713 bin 656 kişinin hava yolu, 13 bin 729 kişinin karayolu, 713 kişinin ise deniz yolu ile ülkeye geldiği ifade edildi.
Açıklamada, ülkeye gelen hacı adaylarının sayısında, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 18’lik artış olduğu kaydedildi.
ÖTE YANDAN Suudi Arabistan Pasaport Genel Müdürlüğü, kutsal toprakları ziyarete gelen 54 hacı adayının hayatını kaybettiğini açıkladı.
Hac farizasını yerine getirmek için kutsal topraklara gelen 54 hacı adayının hayatını kaybettiği bildirildi.
Suudi Arabistan Pasaport Genel Müdürlüğünden yapılan açıklamada, hac farizasını yerine getirmek için ülke dışından gelen hacı adaylarından şu ana kadar 54’ünün yaşamını yitirdiği belirtildi.
Açıklamada, hacı adaylarının ölüm nedenlerine ilişkin bilgi verilmezken, genel olarak “hava sıcaklığı ve kutsal topraklara gelen hacı adaylarının yaş ortalamalarının yüksek olması” gibi nedenlere bağlı ölüm vakalarının yaşandığı kaydedildi.
Aynı kurumdan önceki gün yapılan açıklamada, 31 hacı adayının hayatını kaybettiği bildirilmişti.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .