Hac kurası çekiliyor

Hac kurası çekiliyor

10.03.2015

2015 yılı hac organizasyonu kapsamında kura çekimi yarın yapılacak…

2015 yılı hacı adayları için kura çekimi yarın yapılacak.

Suudi Arabistan’ın uyguladığı kota nedeniyle 2007 yılında kayıt yaptıran ve bugüne kadar kaydını yenileyen hacı adaylarının kutsal topraklara gideceği 2015 yılı hac organizasyonunda 2008 yılında başvuran hacı adayları bu sene kura ile kutsal topraklara gidebilecek.
2015 yılında hac organizasyonunda yeni kayıt alınmadığını ve 7 yıldır bekleyen ve kayıt yenileterek bugüne kadar gelmiş hacı adaylarının kutsal topraklara gideceğini belirten Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin, kontenjana göre belirlenecek hacı adaylarının kurasının 12 Mart’ta yapılacağını söyledi.
Hacı adaylarına ilişkin yapılan planlamalarla ilgili haber ekibimize bilgiler veren Kırşehir İl Müftüsü Mehmet Şahin, 2008 yılında kayıt olanların kura çekimi ile bu sene kutsal topraklara gidebileceğini belirterek, şöyle konuştu:

Müftü Mehmet Şahin copy
“Türkiye’ye Suudi Arabistan’ın tanıdığı hac kontenjanı, öncesi itibariyle binde 1 oranında olup ülkemizin nüfusu Suudi Arabistan’a, dışarıya resmen intikali henüz 70’in üzerine çıkmamış olduğu için 70 bin olarak her yıl bize hac kontenjanı veriliyordu. Kabe etrafında çalışmaların olması sebebiyle inşaattan dolayı alan daha da darlaştığı için tüm ülkeler çapında Suudi Arabistan kontenjan sınırlamasına gitti. Yüzde 20 oranında daha da düşürdü. Dolayısıyla 70 bin indi 55 binlere. Son 3 yıldır bu sene de dahil hac kontenjanları bayağı azaldı. Müracaatların da çok olması sebebiyle bayağı bir yığılma oldu. Türkiye’de şu anda kayıtlı olarak 1 milyon 300 binin üzerinde kayıtlı hac bekleyen hacı adayımız var.
“Diyanet İşleri Başkanlığımız bilfiil bu işin içinde olduklarından dolayı, vatandaşın da bu konuda beklentileri var. Bilgi eksikliği de var. Diyanet İşleri Başkanlığımız, 2007 yılından itibaren kaydını yaptırmış ve kaydını da her yıl yenileyerek gelmiş, kurada çıkmamış vatandaşlarımız 2014’te 7 yılını doldurdukları için kurasız olarak, önceliği de onlara vermek suretiyle götüreceğiz dedi. Başkanlığımız bu sözünde de durarak geçtiğimiz sene 7 yılı dolan, 2007’den beri kayıtlı olarak gelenleri götürdü. Fakat yüzde 20 aşağı düşürünce 7 yıllıkları bile eritemedi yeni kayıt almamasına rağmen. Geçen seneden artanlar var dolayısıyla. Bir de kaydı yaptırılmış olduğu halde yüzde 20 düşürülme oranından geriletilenler de oldu. Onlarla birlikte bu sene 7 yıllık olup, yani 2007’den beri kayıtlı olup devam eden ve geçen sene gidememiş olanlarla kontenjan düşürmekten kaynaklanan hacı adaylarımızı götürmek üzere bu sene yine yeni kayıt alınmıyor. Bu sene yeni bir hac kaydı yapılmayacak. Ancak eskilerden gitmeye hak kazanmış olanlar ile kontenjan düşürmekten kaynaklanan geri kalmışlar, yaklaşık 35 bin civarında ediyor. Onlar kurasız ve direk gidecekler. 7 yıllıklar erimiş oluyor ve bu sefer 2008, 2009, 2010 gibi o yıllardan bugüne kayıt yaptırmış ve gerileyerek gelmiş olanlar bu sene 35 binin üstünde 55 binlere varan kontenjan hakkımızı 15-20 bin kişi kadarını da 2008’den bugüne kadar olanlardan kura usulüyle belirleyecek Diyanet. Kurayı onlar için çekecek, yeni kayıt almıyoruz. Eskiden gelenlerden kura ile tespit edip kısmen birikmiş olan sayıdan da bir eritmeye başlanacak. Bu sene yeni kayıt alınmıyor ve 12 Mart’ta da kura çekimi var.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .