H.F. Erdemir Anadolu Lisesi’nin Yunus Emre Tiyatrosu

H.F. Erdemir Anadolu Lisesi’nin Yunus Emre Tiyatrosu

23.05.2015

Bugün siyasetten, spordan, sıkıntılardan, stresten sorunlardan, dertlerden uzak, huzur dolu, maneviyat dolu, duygu dolu sıra dışı doğal ve özel bir yazı yazmak istiyorum. Bugün ilimizin başarılı okullarından Kırşehir Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesinin geçtiğimiz çarşamba akşamı il kültür müdürlüğünde düzenlediği “Yunus Emre” ile ilgili tiyatroyu, okunan ilahileri ve şiirleri yazmak istiyorum. Tiyatroya davet edildiğim zaman […]

Bugün siyasetten, spordan, sıkıntılardan, stresten sorunlardan, dertlerden uzak, huzur dolu, maneviyat dolu, duygu dolu sıra dışı doğal ve özel bir yazı yazmak istiyorum.
Bugün ilimizin başarılı okullarından Kırşehir Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesinin geçtiğimiz çarşamba akşamı il kültür müdürlüğünde düzenlediği “Yunus Emre” ile ilgili tiyatroyu, okunan ilahileri ve şiirleri yazmak istiyorum.
Tiyatroya davet edildiğim zaman büyük bir memnuniyet duydum ve davete icabet sünnettir diyerek eşimle birlikte izlemeye gittim.Öncelikle şu hususu belirtmek istiyorum. Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi ile Yunus Emre’nin ayrı bir yeri var yanımda. 1985 yılında Anavatan Partisinin iktidar olduğu dönemde Kırşehir eski milletvekillerinden merhum Memduh Erdemir tarafından annesi adına yaptırılan, temeli dönemin Milli Eğitim Bakanı Vehbi Dinçerler tarafından atılan Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesinin temeline il başkanım merhum Ekrem Kültepe ağabeyimle birlikte teşkilat sekreteri olarak iki kürek harç atarak çorbada tuzum olmuştu.
Diğer taraftan doğup büyüdüğü topraklarda türbesi olmayan Yunus Emre’nin Kırşehir Ulupınar Köyü Ziyarettepe Mevkiinde bulunan türbesinin yapımı için yine il başkanım merhum Ekrem Kültepe ağabeyimle birlikte Ankara’ya Kültür Bakanlığına defalarca gittik, çok emek harcadık ve büyük bir eksikliği gidererek Yunus Emre’nin Türbesini Kırşehir’e kazandırdık.
Temelinde harcım, çorbasında tuzum bulunan Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesinin, türbesinin yapımında emeğim olan Yunus Emre ile ilgili düzenledikleri tiyatro ve Yunus Emre’ye ait okudukları ilahiler, musikiler bir harikaydı. Öğrencilerimiz kendilerinden beklenenden daha başarılı ve yetenekliydiler. İnanıyorum ki büyük bir katılımın olduğu tiyatroyu izleyen herkes büyük bir maneviyat içerisinde, huzur içerisinde göz yaşlarıyla, duygu seliyle izlemiştir.
İşte bizim okullarımızdan, öğretmenlerimizden, öğrencilerimizden ve çocuklarını büyük bir gururla seyrederken fotoğraflarını çeken, kameraya alan velilerimizden istediklerimiz bu. Okullarımızda öğrencilerimize milli ve manevi değerlerimizin öğretilmesi, öğrencilerimizde ise öğrenme isteğinin olmasıdır. Yoksa devir değişti, çağ değişti mantığıyla çağdaşlık, ilericilik, Avrupalılaşma maskesi altında milli ve manevi değerlere sahip çıkmanın gericilik olduğu düşüncesi ile yozlaşarak zamanlarını parklarda, ağaç altlarında, kuytu alanlarda sevgilisiyle öpüşerek, koklaşarak gezerek sosyetiklik ve çağdaşlık yapmaya ayıran gençlik değil, öğretmenin gözünün önünde sigara içen, öğretmenine saygısızlık eden gençlik değil, tarihine kültürüne, bir futbol takımı kadar değer vermeyen, giyime, modaya ve saçını taramaya ayırdıkları vakti, tarihini öğrenmeye ayırmayan gençlik değil milli ve manevi değerleri sahip çıkan, bunları öğrenmeye zaman ayıran saygılı, ahlaklı gençlik istiyoruz.
Anne ve babalardan ise çocuğum sigara içiyorsa benim paramla içiyor size ne diyen, cep telefonunun parasını sen mi veriyorsun, çocuğum okulda film seyrediyor, sınıfta mesajlaşıyorsa size ne diyen, okul idaresine, öğretmenlere kafa tutan anne ve babalar istemiyoruz. Çarşamba akşamı “Yunus Emre “ tiyatrosunu izlerken çocuklarıyla gurur duyan, fotoğraflarını çeken, kameraya alan, milli ve manevi değerlere önem veren anlayışlı anne ve babalar istiyoruz.
Bundan dolayı Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi öğretmenlerinin ve öğrencilerinin düzenlemiş olduğu Yunus Emre tiyatrosu çok anlamlı ve manidardır.
Çarşamba akşamı bize maneviyatı hatırlatan, duygu dolu ve huzurlu dakikalar yaşatan Kırşehir Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi öğrencilerine, okul müdürü Nurettin Altınkılıç’a, okul idaresine, öğrencileri yetiştiren Solmaz Basınoğlu, Ayşe İpek, Kevser Kütük, Bilal Kaş, İsmail Tatlı ve Mehmet Hayati Deli gibi kıymetli öğretmenlerimize , diğer öğretmenlerimize ve emeği geçen herkese teşekkür ediyor, bu faaliyetlerin diğer okullarımıza örnek olacağı inancını taşıyorum.
Ayrıca Kırşehir’in tarihi hakkında araştırmalar yapmış, eğitimler almış bir gazeteci olarak bu faaliyetlerin Ahi Evran, Şeyh Edebali, Aşıkpaşa, Hacı Bektaş ve Süleyman Türkmani gibi değerlerimiz, evliyalarımız için düzenlenmesini tavsiye ederken, Hacı Fatma Erdemir Anadolu Lisesi Müdürümüz Nurettin Altınkılıç’tan okul bazında bir ilki gerçekleştirerek okullarına ait Mehter Takımı kurmalarını ve Cacabey meydanında konser vermelerini talep ediyorum. Yardım alabileceğiniz kurum Kırşehir Belediyesi Mehteran Takımıdır.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .