Güzler Köyü Muhtarı’ndan hırsızlığa karşı kameralı önlem

Güzler Köyü Muhtarı’ndan hırsızlığa karşı kameralı önlem

08.10.2019

Kırşehir’in Güzler Köyü Muhtarı Ramazan Seyfi, son 2 yıl içinde yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle köylünün talebi üzerine mahallenin çeşitli yerlerine güvenlik kamerası kurdurdu. Kırşehir’e 16 kilometre uzaklıkta bulunan 100 hanelik 270 nüfuslu Güzler köyünde, mahalle sakinleri son zamanlarda artan olumsuz olaylardan dolayı köy muhtarlığına güvenlik kamerası kurulma talebinde bulundular. Köyün mahalle muhtarı Ramazan Seyfi de […]

Kırşehir’in Güzler Köyü Muhtarı Ramazan Seyfi, son 2 yıl içinde yaşanan olumsuz olaylar nedeniyle köylünün talebi üzerine mahallenin çeşitli yerlerine güvenlik kamerası kurdurdu.
Kırşehir’e 16 kilometre uzaklıkta bulunan 100 hanelik 270 nüfuslu Güzler köyünde, mahalle sakinleri son zamanlarda artan olumsuz olaylardan dolayı köy muhtarlığına güvenlik kamerası kurulma talebinde bulundular. Köyün mahalle muhtarı Ramazan Seyfi de kendisine iletilen talep üzerine mahallenin girişine ve çıkışına olmak üzere 6 adet kamera yerleştirdi.
2 yıl içinde artış gösteren hırsızlık olayları nedeniyle güvenlik kamera kurdurma ihtiyacı duyan Güzler Köyü Muhtarı Ramazan Seyfi, “Köyümüz Kırşehir’e 16 kilometre uzaklıkta. Köyümüze güvenlik kamerası taktırma ihtiyacı duyduk. Çünkü 5-6 yıl önce hırsızlar köyün boğalarını, tosunlarını kestiler, etini satıp yediler, kimseyi yakalayamadık. Şahit yok, ispat yok. Başka komşunun 10 tane koyununu, diğer bir komşunun 10 tane koçunu ve 10 tane de danasını çaldılar” dedi.
“GÜVENLİK KAMERALARI HIRSIZLARA CAYDIRICI İMKÂNI YARATTI”
Köyün dört bir yanına kurulan güvenlik kameraları sonrası hırsızlık olaylarında bir azalma görüldüğünü belirten köy Muhtarı Ramazan Seyfi, “Güvenlik kamerasını taktırdıktan sonra artık hırsızlık diye bir olay kalmadı. Köylüler düşündüler taşındılar biz bu hırsızlık olayını nasıl çözeceğiz, en güzeli dediler güvenlik kamerası taktıralım. Güvenlik kamerası takmadan önce 2 yıl içerisinde 6 vaka yaşadık. Kamera taktıktan sonra da böyle bir olay yaşamadık inşallah da bir daha yaşamayacağız” diye konuştu.
“24 SAAT KAYIT YAPIYOR”
7 gün 24 saat kesintisiz kayıt yapıldığını ifade eden Seyfi, “Şuan da köy meydanında 6 tane kameramız var. 24 saat kayıt yapıyor. 1 aylık kayıtlar burada saklanıyor. Bu yüzden hiçbir kimse hırsızlığa cesaret edemiyor. İzleme merkezimiz ise köy muhtarlığı” ifadelerini kullandı.
Köy sakini Remzi Yılmaz ise 1 ay önce kendisine ait malzemelerin çalındığını ve güvenlik kamerası olmadığı için de suçluları tespit edemediğini söyledi.
Yılmaz, konuşmasına şöyle devam etti:
“Köyümüz Güzler köyünde zaman zaman hırsızlık vakaları oluşuyordu. Köylülerimizin talebiyle muhtarlığa güvenlik kamerası talebinde bulundular. Muhtarlığımızda güvenlik kamerası taktırdı. Hırsızlıkta artık bir caydırıcılık oldu. Kışın köyümüzde yaşlı insanlar kalıyor. Gençler şehirlerde kalıyor. Herhangi bir şey olduğu zaman muhtarlığa gelip kameralardan takibini yapabiliyorlar. Kamera olunca da hırsızlara caydırıcılık imkânı yaratıyor.1 ay önce benim pancarım vardı. Makinelerim, güneş enerjim vardı. Hepsini çalmışlar. Çalanın kim olduğu da belli değil ama kamera olmadığı için tespit edemiyoruz.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .