Güvenli ürün denetimlerinde 4.730.367 TL ceza uygulandı

Güvenli ürün denetimlerinde 4.730.367 TL ceza uygulandı

13.10.2017

Kırşehir’de 16-20 Ekim 2017 Ürün Güvenliği Haftası’nda da bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetleri yapılacak…

BİLİM, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından vatandaşların günlük hayatta kullandıkları asansörlerden elektrikli ev aletlerine, gaz yakan cihazlardan otomotiv aksam ve parçalarına kadar ürünler ile profesyonel maksatla sanayi üretiminde kullanılan makine, sınai gaz tüpleri gibi birçok ürün denetleniyor.
2017 yılının ilk 7 ayında ülkemizde, 57 bin 502 farklı marka ve model ürün denetlendi. Bu ürünlerin 18 bin 471 adedi uygunsuz bulunurken, 291 farklı ürün teste gönderildi ve 45 farklı marka ve model hakkında toplatma kararı alındı.
Uygunsuz bulunan ürünlere de 4.730.367 Türk Lirası idari para cezası uygulandı.
Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, vatandaşların güvenli ürünleri kullanması, bu ürünleri tercih etmesi ve güvensiz ürünler konusunda farkındalığa sahip olmasının en az yapılan denetimler kadar etkili ve önemli olduğunu belirtti.
Hem piyasaya arz edilen ürünleri kullanan vatandaşlar, hem de üreticileri daha yakından bilgilendirebilmek için her yıl bir haftanın Ürün Güvenliği Haftası adı altında bilgilendirme ve bilinçlendirme faaliyetlerine ayrıldığını ve bu yıl da 16-20 Ekim tarihlerinin Ürün Güvenliği Haftası olarak kutlanacağını açıklayan Kırşehir İl Müdürü Süleyman Aslan, “Ürün güvenliği konusunda halkımızda farkındalık ve bilinç oluşturulması oldukça önemli bir husustur. Bizler Bakanlık olarak vatandaşlarımızdan bize gelen her türlü ihbar ve şikâyeti mutlak suretle soruşturuyoruz ve şikâyet sahibine yapılan işlemler hakkında mevzuatın belirlediği süreler içerisinde bilgi veriyoruz. Denetim sürecinde şikâyet sahibinin bilgilerini de gizli bir şekilde muhafaza ediyoruz. Bu çerçevede, vatandaşlarımız günlük hayatta karşılarına çıkan ürün güvenliğine ilişkin herhangi bir hususta Bakanlığımız internet sayfasında yer alan ihbar/şikâyet formunu veya Alo 130 Şikâyet Hattını kullanarak ya da doğrudan İl Müdürlüğümüze yazacakları bir dilekçe ile bizlere ulaşabilirler” dedi.
GÜVENLİĞİ 869 DENETÇİ SAĞLIYOR

Piyasa Gözetimi ve Denetimi (PGD) olarak adlandırılan denetim faaliyetleri ile piyasaya arz edilen ürünlerin güvenli olmasının amaçlandığını ve Bakanlığın Kırşehir ile birlikte 81 İl Müdürlüğü ve 869 denetçi ile vatandaşların can ve mal güvenliği için çalıştığını belirten Kırşehir Bilim, Sanayi ve Teknoloji İl Müdürü Süleyman Aslan, “PGD faaliyetleri kısaca piyasaya arz edilen bir ürünün gerekli güvenlik kriterlerine ve teknik düzenlemelere uygun olarak üretilip üretilmediğinin denetlenmesi anlamına gelmektedir. Bakanlığımız bu denetimleri temel olarak bilimsel kriterlere dayanan bir risk analizi sonrasında tespit edilen yüksek riskli ürünler üzerinde gerçekleştirmektedir. Ancak bununla birlikte vatandaşlarımızdan gelen ihbar ve şikâyetler ile basına yansıyan kaza ve yaralanma haberleri de denetimin başlatılması için kullanılmaktadır. Denetimlerde öncelikle ürünlerin sahip olması gereken ve ürünün güvenli bir şekilde üretildiğini gösteren belgeler incelenmekte; denetçilerimiz tarafından gerek görülmesi durumunda ürün test ve muayeneye gönderilmekte ve bu işlemler sonucunda uygunsuz olduğu tespit edilen ürünler için piyasadan toplatmaya varan önlemler alınabilmektedir. Bakanlığımız denetimlerinde; güvenlik kriterlerini dikkate almadan merdiven altı olarak tabir edilen şekilde üretim yaparak, vatandaşlarımızın can ve mal güvenliğini tehdit eden ve ayrıca haksız rekabet ortamı oluşturan firmalarla mücadele amacını taşımaktadır. Bu mücadele bir yandan vatandaşlarımızın sağlığını, can ve mal güvenliğini korumak, bir yandan adil bir piyasa ortamı yaratmak bir yandan da Türk Malı imajını korumak amacını gütmektedir. Bu nedenle ürün güvenliği ve PGD faaliyetleri doğrudan cezalandırmayı hedef almak yerine üreticilerimizi bilinçlendirerek güvenli bir piyasa oluşturmayı ve güvenli bir piyasa ortamında vatandaşlarımızı yüksek standartlı ürünlerle buluşturmayı hedeflemektedir. Yine de Bakanlığımızın yapıcı yaklaşımına rağmen piyasaya teknik düzenlemesine uygun olmayan veya güvensiz ürün arz edenler hakkında gerekli idari yaptırımlar uygulanmakta ve Bakanlığımız ile işbirliği içerisine olmayarak insan sağlığı can ve mal güvenliği için tehdit oluşturan üreticiler açısından caydırıcı olmaya çalışılmaktadır” açıklamasında bulundu.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .