Güneş çarpmasına nasıl önlem alabilirsiniz?

Güneş çarpmasına nasıl önlem alabilirsiniz?

18.07.2017

Meteoroloji her ne kadar aşırı sıcakların Kırşehir’de etkisini yitirmeye başlayacağını açıklasa da, Ağustos ayında geçtiğimiz yıllara göre rekor düzeyde sıcaklık değerlerinin etkili olacağı belirtiliyor. Aşırı sıcaklarda özellikle 10.00 ile 16.00 saatlerinde dışarı çıkılmaması, çıkıldığı takdirde de korunulması önerisinde bulunulurken, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, güneş çarpmalarına karşı dikkatli olmaları konusunda Kırşehirlileri uyardı. Güneş […]

Meteoroloji her ne kadar aşırı sıcakların Kırşehir’de etkisini yitirmeye başlayacağını açıklasa da, Ağustos ayında geçtiğimiz yıllara göre rekor düzeyde sıcaklık değerlerinin etkili olacağı belirtiliyor.
Aşırı sıcaklarda özellikle 10.00 ile 16.00 saatlerinde dışarı çıkılmaması, çıkıldığı takdirde de korunulması önerisinde bulunulurken, Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, güneş çarpmalarına karşı dikkatli olmaları konusunda Kırşehirlileri uyardı.
Güneş çarpması vakalarında yüzde 20 ölümle sonuçlandığına dikkat çekerek, bilinç açıklığının kontrolü ile kişinin vücut sıcaklığının düşürülmesi gerektiğini belirten Kırşehir Halk Sağlığı İl Müdürü Dr. Bekir Demirbaş, “Güneş çarpmalarının nedenleri çeşitlidir. Vücudun iki tane önemli mekanizması var vücut sıcaklığını düşürmek için. Bunlardan biri terleme, ikincisi ciltte deriye giden damarları genişleterek ciltteki kanı artırıp vücut sıcaklığını düşürmektir. Bizim güneş çarpması dediğimiz durumda bu mekanizma bozulur. Ve vücut sıcaklığı giderek artar ve ölümcül seviyeye çıkar. Daha çok çocuklarda, yaşlılarda, kronik hastalıkları, tansiyon, şeker hastalığı, kalp hastalığı olanlarda görülür. Nasıl önlemler alabiliriz? Saat 10.00 ile 16.00 saatleri arasında güneşe fazla çıkmamalıyız. Eğer çıkacaksak en az 15 faktör koruma kremleri kullanabiliriz. Gölge kuralı dediğimiz kural var onu uygulamalıyız. Bu kuralda bizim gölgemiz bizim boyumuzdan küçük ise o saatlerde mümkün olduğunca güneşin altında dururuz ondan sonra durmamalıyız. Koruyucu giysiler çok önemli özellikle şapkalar çok önemli baş sıcaktan korunmalı onun dışında mümkünse uzun kollu kıyafetler giyilmeli. Belirti olarak 3 ana belirtisi var. Bunlardan biri terleyememe, yüksek ateş ve bilinç değişikliğidir. Ruhsal durum baş ağrısı, sersemlikle de başlayabilir. Erken dönemde müdahale edilirse kötü bir durum yaratmadan gelişebilir. Ama güneş çarpması vakalarının % 20’si ölmektedir. O yüzden dikkat edilmesi gereken bir durumdur. Yapılabilmesi gerekenler böyle bir durumda mümkün olduğunca en kısa sürede gölge bir alana götürülmeli ve mümkünse baş ve göğsün üst kısmını dışa vuracak şekilde batırılabilir. Hastanın bilinci açıksa ya sıvı içecekler içirilebilir, bilinci kapalıysa içirilmemelidir. Vücut sıcaklığı takip edilmeli. 38 derecenin altına düştüğü zaman soğuk uygulama kesilmelidir. Yoksa hasta şoka girebilir. Dediğim gibi dikkat edilmesi gereken bir durumdur” dedi.
GÜNEŞ ÇARPMASINDA İLKYARDIM
Güneş çarpmasına maruz kalan kişi hemen serin olan bir yere alınarak üzerinde sıkı giysiler varsa gevşetilir ve kusma riskine karşı yan yatırılır. Vücut ısısını düşürmeye yönelik başına göğsüne ve koltukaltlarına soğuk su ile ıslatılmış bez koyulabilir veya soğutucularla soğutmaya çalışmak gerekir. Kan dolaşımını başa doğru yönlendirmek kişinin için ayaklarını yükseltmek, kol ve bacaklara masaj yapmak, duş aldırmak da gerekebilir. Kişinin bilinci açıksa sıvı alımının sağlanması, bilinç kapalı ise kesinlikle içmesi için sıvı verilmemesi takip ve tedavi amaçlı en yakın sağlık kuruluşuna ulaştırılması gerekir.
Güneş çarpması durumunda bunları yapmayın.
Hastanın bilinci yerinde değilse su içirilmemelidir.
Alkol koklatılmamalıdır.
Katı yiyecekler çok tehlikeli sonuçlar doğurabilir. Bu nedenle kesinlikle verilmemelidir.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .