GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SAĞLIKLI VÜCUT ÖNERİLERİ

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SAĞLIKLI VÜCUT ÖNERİLERİ

15.02.2019

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke’den GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SAĞLIKLI VÜCUT ÖNERİLERİ Şehrimizde hizmet veren Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, kışın ve soğuk havaların vücuda kötü etkilerini azaltmak için gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e önerilerde bulundu. Hem kışın beraberinde getirdiği […]

Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke’den

GÜÇLÜ BAĞIŞIKLIK SAĞLIKLI VÜCUT ÖNERİLERİ

Şehrimizde hizmet veren Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek, kışın ve soğuk havaların vücuda kötü etkilerini azaltmak için gazetemiz “Kırşehir Çiğdem”e önerilerde bulundu.
Hem kışın beraberinde getirdiği hastalıklardan korunmak, hem de bahara daha formda girmek için gerekli önlemleri almalarını isteyen Cansu Teke Beslenme ve Diyet Kliniği sahibi Diyetisyen ve Yaşam Koçu Cansu Teke önerilerini madde madde sıralayarak şunları söyledi:
“1- Soğuk algınlığı ve gribe karşı; antioksidan içeriği yüksek olan ıspanak, roka, tere, maydanoz, dereotu gibi yeşil yapraklı sebzeleri sofranızdan eksik etmeyin.
“2- Meyve suyu yerine meyvenin kendisini tüketin. Unutmayın ki lifi içerisinde, vitamini ise kabuğuna yakın yerde en fazladır. Günlük 3-4 porsiyon meyve tüketimi yeterlidir.
“3- Bağışıklık sistemimizi güçlendirmek için de A ve C vitamininden destek almalıyız. Kış sebzeleri ve meyveleri de bu konuda bize yeterli oranda A ve C vitamini sağlıyor. Narenciye ( portakal, mandalina, greyfurt) , havuç, kivi, nar, lahanagiller (karnabahar, brokoli, Brüksel lahanası) , yeşil yapraklı sebzeler (maydanoz, tere, ıspanak) A ve C vitamininden zengin sebze ve meyvelerdir. Beslenme programınızda bunlara yer vermelisiniz.
“4- Kış akşamlarında tercih edebileceğiniz en masum ve faydalı içecek; bitki çayları. Tabi hangisini seçtiğiniz de önemli. C vitamini deposu kuşburnunu yanı sıra ıhlamur, rezene, anason ve kekik çayları da diğer alternatifler.
“5- Magnezyum, selenyum ve çinko da bağışıklık sistemimizde etkili minerallerdir. Magnezyum ve çinko buğdayın embriyo kısmında bol miktarda bulunur. Bu nedenle günlük menünüze tam taneli ekmekleri ilave etmekte fayda var. Ayrıca çinko ve selenyumdan zengin olan balığa soframızda sıkça yer vermemiz gereklidir.
“6- Fındık, ceviz, kaju gibi yağlı tohumları tüketmek hem omega-3 kaynağı hem de antioksidan mineraller acısından zenginliği açısından beslenmemizde yer almalıdır. Ancak tüketimde önemli olan porsiyon kontrolüdür.
“7-Son yıllarda adını sıkça duyduğumuz probiyotik ürünler; bağırsaktaki mikrobiyal dengeyi düzenleyen yararlı bakteriler içerir. Ve bu ürünlerin bağışıklık sistemini destekleyici etkileri var. Günde bir porsiyon süt, yoğurt, kefir gibi probiyotik ürünler tüketmek ya da tabletler kullanmak da bağışıklık sisteminin desteklenmesinde ve form tutmamızda yardımcı olur.
“8-Yemeğe lezzeti veren tuz değil baharatlardır. Bol baharat kullanmanız kanın temizlenmesi ve bağışıklığın kuvvetlenmesi için önemlidir.
“9- Proteinin yapı taşı olduğunu ve eksik protein alımında vücut dokularınızın yenilenmeyeceğini unutmayın. Mutlaka bir öğünde et grubu tüketmeye dikkat edin. Et grubunu tercih etmeyenler için; yumurta, peynir ve kuru baklagiller iyi birer alternatif olabilir.
“10- Kış aylarında hava ısısının düşmesine bağlı olarak metabolizma kendisini koruma altına alır ve daha yavaş çalışmaya başlar. Kışın yeme ihtiyacı artan kişi çok fazla karbonhidratlı yiyecekler yeme ihtiyacı duyar. Bu yüzden bu dönemde dikkat edilmezse kilo artışı kaçınılmaz hale gelir.
“11- Artan karbonhidrat ihtiyacını glisemik indeksi düşük olan kepekli ve tam buğday unundan elde edilen ürünler ile karşılamak kilo kontrolünüzü sağlamanıza yardımcı olur. Ayrıca tatlı ihtiyacınız için ise; kuru meyveler ve sütlü tatlılar daha sağlıklı seçeneklerdir.
“12- Uzun kış gecelerinde atıştırmak hepimiz için keyifli. Fakat doğru seçimler yapmak gerek. Mesela hamur işleri veya paketli ürünler yerine kuru ve yaş meyveler, fındık, badem gibi yağlı tohumlar tercih edilmeli. İçecek tercihimiz ise; sıcak çikolata, kremalı kahveler değil, bitki çayları olmalı.
“13-En önemli noktalardan biriside fiziksel aktivite. Kışın azalan hareketimiz de kilo artışımızın en önemli sebeplerinden birisi. Hem D vitamini ihtiyacımızı karşılamak, hem de gün içerisinde enerji harcamak için güneşli günlerde yürüyüşe çıkmayı ihmal etmeyin.
“14- Mevsim ne olursa olsun su tüketmeyi unutmayın. Susamayı beklemeyin 8-10 bardak su için vücut toksinlerden arınsın mide ve bağırsak sisteminin çalışması düzenlensin, böbreğimize verdiğimiz yük azalsın.” (HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .