Grip belirtilerine ihmalkar olmayın

Grip belirtilerine ihmalkar olmayın

11.04.2015

KIRŞEHİR Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Keskiner, grip belirtilerine karşı ağır tablolar görülmesi durumunda sağlık kurumuna başvurulması önerisinde bulundu. Türkiye’de H1N1 olarak nitelendirilen domuz gribi salgınında Sağlık Bakanlığı verilerine göre 170 vakanın olduğunu ve 16 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı […]

KIRŞEHİR Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Keskiner, grip belirtilerine karşı ağır tablolar görülmesi durumunda sağlık kurumuna başvurulması önerisinde bulundu.

Türkiye’de H1N1 olarak nitelendirilen domuz gribi salgınında Sağlık Bakanlığı verilerine göre 170 vakanın olduğunu ve 16 kişinin hayatını kaybettiğini hatırlatan Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Keskiner, grip ve enfeksiyonlarına göre farklı adlarla adlandırılan grip vakalarına karşı açıklamalarda bulundu.
Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Ramazan Keskiner, şöyle konuştu:
“Grip, Ekim ayından itibaren kış sezonu boyunca yoğunlaşarak artan, ama yıl boyu görülebilen viral hastalıklardan bir tanesidir. Son yıllarda kuş gribi, domuz gribi gibi isimlendirmelerle ortaya çıkan salgın tabloları söz konusu olmakla beraber bu hastalıkların, normal grip hastalıklarından basit tıbbi muayenelerle ve basit tıbbi tetkiklerle adlandırılması mümkün değildir.
“Belirtileri normal gripte olduğu gibi ateş, öksürük, boğaz ağrısı, bunun dışında hafif nefes almada zorluk, halsizlik, kırıklık, adale ağrıları, eklem ağrıları yakınmaları şeklinde kendini gösterebilmektedir.
“3-4 yıl evvel karşılaştığımız domuz gribi denilen H1N1 diye ifade ettiğimiz pandemik grip enfeksiyonu görülmeye başlamıştır. Son açıklanan Sağlık Bakanlığı verilerine göre 170 civarında laboratuvar olarak doğrulanmış H1N1 vakası, 16 kadar da ölümle sonuçlanmış hastalığımız söz konusudur. Normal grip belirtilerinden aslında çok büyük farkı yoktur. Sadece normal gribe göre daha çabuk akciğer enfeksiyonuna, yani grip mikrobuna H1N1’e bağlı zatürree belirtilerinin ortaya çıkması ve hastanın hastaneye yatma ihtiyacı, hatta yoğun bakıma yatırılarak antiviral tedavi ve bunun dışında yoğun destek tedavisi uygulanmasını gerektiren klinik tablolarla kendini göstermektedir. Diğer griplerden farklı olarak etkilediği yaş grubu daha çok genç yaş grubudur.
“Normal gripte bebekler, altta hastalığı olan kişiler ve 65 yaş üstü kişilerde yoğunlaşmaktayken, H1N1 dediğimiz domuz gribi olarak ifade edilen grip daha çok 5 yaş ile 64 yaş arasındaki grupta karşılaşılmaktadır. Altta yatan hastalık tabloyu ağırlaştırmakla beraber, altta yatan şeker, böbrek ve kalp hastalıkları gibi, aspirin kullanımı gibi zorunlu ilaç kullanımı söz konusu olan durumlar gibi kişinin savunma sistemini zayıflatan faktörler olmadan da kişiyi hastaneye yatmaya, yoğun bakıma dahi yatırmaya gerek gösterecek kadar ağır klinik tablolarla ortaya çıkabilmektedir. Uzun süren ateş, öksürük, boğaz ağrısı, istirahata cevap vermeyen eklem ağrıları, adale ağrıları tablolarınız olduğunda bir sağlık kurumuna başvurmanızda fayda vardır.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .