Göktürk, kaktüs koleksiyonunu sergileyecek

Göktürk, kaktüs koleksiyonunu sergileyecek

17.05.2016

Arkeolog Mehmet Göktürk Kaktüs koleksiyonunu Kırşehir Kent Konseyi ve Kent Parkındaki BEGEM Gençlik Merkezinde sergileyecek

kaktüs

Kırşehir Kent Konseyi Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Arkeolog Mehmet Göktürk kaktüs koleksiyonunu 18 Mayıs -22 Mayıs arasında Kırşehir Kent Konseyinde ve Ahilik Haftasında 23 -29 Mayıs tarihleri arasında Kent Parktaki Kırşehir Belediyesi BEGEM Gençlik Merkezinde sergileyecek. Tüm Kırşehirlileri bu ilginç koleksiyonu ziyarete davet etti.
Kırşehir için kaktüs yetiştiriciliği ve koleksiyonunun yeniliklerden biri olduğunu kendisinin Kırşehir’de ilk kez böyle geniş bir koleksiyona sahip olduğunu ve ilk kez kültürel çevresel amaçlı kaktüs sergisini kendisinin düzenleyeceğini belirtti.
Kaktüsün onlarca yıl, uzun zaman yaşadığını söyleyen Arkeolog Göktürk her şeyin bir ilki var, 100’den fazla çeşit ve yüzlerce tane kaktüsünün bulunduğunu ifade etti.
Kültür ve Sanat Çalışma Grubu Başkanı Mehmet Göktürk Aslında tüme varım yöntemiyle kaktüs koleksiyonunu bir araç olarak değerlendirerek, şehrimizde binlerce çeşit bitkinin bulunduğu bir botanik bahçesinin kurulması yolunda çalışma ve çaba içinde bulunduğunu söyledi.
Geniş anlamda ise ilimizde bitki kültürünün gelişmesine, Kırşehir ilimizin ağaçlandırılmış ve ormanlaştırılmış yıllara kavuşmasına katkıda bulunmak istediğini söyledi.
Arkeolog Göktürk geçmiş yıllarda 7 kez fotoğraf, yedi kez resim sergisi açtığını ülkemiz ve Kırşehir’in kültürüne, doğasına hizmet etmenin mutluluğunu yaşadığını söyledi.
Göktürk, kaktüs hakkında şu bilgileri verdi “Kaktüs uzun yıllar yaşayan bir bitkidir. Ülkemiz ve Kırşehir için yeni yaygınlaşan bir bitkidir. Dünyada ve ülkemizde bir çok kaktüs koleksiyoncusu var. Ülkemizde ise çok az sayıdadır. Kırşehir’de kaktüs bir miktar yabancı bitki gibi karşılanmakla birlikte esasında ülkemizde süs bitkisi olarak bilinenler veya saksıda yetiştirilen bitkilerin yurt dışından yakın zamanlarda geldiğini, kaktüsün de yaygınlaşmasıyla pek çok evin vazgeçilmez bitkisi olacaktır” dedi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .