GIDA FİYATLARI EL YAKIYOR!..

GIDA FİYATLARI EL YAKIYOR!..

02.11.2018

Dövizdeki yükseliş, gıdada dışa bağımlı hale gelmemiz tüm gıda ürünlerindeki fiyatları arttırdı!.. GIDA FİYATLARI EL YAKIYOR!.. Hükümet konutta, otomobilde, mobilyada ve beyaz eşyada ÖTV ve KDV indirimi yaparak piyasaların açılmasını hedefliyor, ama Kırşehir’de halkın alım gücü düştüğü için alım satım yok!.. Son aylarda dövizin artışı ile birlikte artan fiyatlar her sektörü olduğu gibi gıda sektörünü […]

Dövizdeki yükseliş, gıdada dışa bağımlı hale gelmemiz tüm gıda ürünlerindeki fiyatları arttırdı!..

GIDA FİYATLARI EL YAKIYOR!..

Hükümet konutta, otomobilde, mobilyada ve beyaz eşyada ÖTV ve KDV indirimi yaparak piyasaların açılmasını hedefliyor, ama Kırşehir’de halkın alım gücü düştüğü için alım satım yok!..

Son aylarda dövizin artışı ile birlikte artan fiyatlar her sektörü olduğu gibi gıda sektörünü de olumsuz yönde etkiledi ve fiyatlar büyük oranda yükseldi.
Kırşehir’de vatandaşlar marketlerde artan fiyatları görünce adeta şok oluyor. Geçen aylarda aldıkları süt, yoğurt, tereyağı, peynir, zeytin, un, çay gibi gıda ürünlerindeki fiyatların yüzde 30 ile 50 oranında arttığını görünce şaşırıyor.
Her şeyin pahalandığı için alım güçlerinin iyiden iyiye düştüğünü belirten Kırşehirliler, kış mevsimi ile birlikte ne yapacaklarını şaşırdıklarını söylediler.
Döviz kurundaki artışı gösteren firmalar iğneden ipliğe her türlü ürünün fiyatını ikiye katlamaları, maaşları yerinde sayan emekli ve çalışanları iyiden iyiye zorlamaya başladı. Aldıkları ücretin zamlarla birlikte eridiğini, alım güçlerinin iyiden iyiye düştüğünü belirten Kırşehirliler, dövizde düşüş yaşanmasına rağmen zamlanan ürünlerde hiçbir indirimin olmamasını da denetimsizliğe bağladılar ve “Biz zamlanan hiçbir üründe düşüş görmüyoruz. Piyasalarda yaşanan dalgalanmanın faturasını bizlere yüklediler. Hükümet ÖTV ve KDV indirimi yaparak piyasaları hareketlendirmeye çalışıyor, ama bizlerin alım gücü olmadığı için alış veriş yapamıyoruz” diye konuştular
Gıda fiyatlarının yükselmesini ana nedeninin Türkiye’de üretimin olmamasından kaynaklandığını belirten Kırşehir’deki marketçiler, “Türkiye’de ne yazık ki tarım, hayvancılık son yıllarda büyük darbe aldı. Kırşehir’de bile artık kimse tarlasını ekip, üretim yapmıyor. Çünkü insanlar ektiğinin karşılığını alamıyor. Bu aralar Kırşehir’de parası olan herkes hayvancılığa yatırım yapıyor. Bu sektörde de büyük sıkıntı var. Hayvancılıkta besi maliyetleri artıyor. Buna paralel olarak et fiyatları da artıyor. Hayvancılığa bağlı olarak süt ve süt ürünleri fiyatları da yüzde 50 oranında arttı. Fasulye, nohut gibi bakliyat ürünleri de iki yıldır zaten artışta. Dövizdeki hızlı artış, akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar bütün ürünlerin fiyatları arttırdı. Tüm bunlar gıda fiyatlarını olumsuz yönde etkiledi, vatandaşların alım gücü azaldı” derken,
Kırşehirliler, bu konuda hükümetin bir şeyler yapması gerektiğini belirterek şunları söylediler:
“Kırşehir’deki marketçiler birkaç ürünü ucuz gibi gösteriyor, diğer ürünlerin fiyatını arttırıyor. Hükümet artık bu konuda bir şeyler yapmalı. Yoksa hükümetin maaşlarımıza verdiği yüzde 3-4’lük zamla bu zamlara yetişmemiz mümkün değil. Hükümet yeni yılda maaşlara en az yüzde 25 zam yapmazsa bu kışı çok zor geçiririz” diye tepki gösterdiler.
Kırşehir’de faaliyet gösteren marketler zinciri dışındaki bakkal ve küçük marketlerin iş yapamaması da bu esnafları olumsuz yönde etkiliyor.
Büyük marketlerde alışverişe yönelenlerin bazı ürünlerde indirim yaparken, diğer ürünlere bindirim yaptığını belirten Kırşehir’deki küçük esnaflar “Halkımızın cebinde parası olmadığı için kredi kartıyla büyük mağazalar zincirinden alışveriş yapıyor. Biz burada satılan ürünleri onlardan daha uygun fiyata vermemize rağmen, halkımız bu durumu görmüyor. Küçük esnaf ve sanatkarımız iş yapamadığı için büyük sıkıntı içinde. Böyle devam ederse pek çoğu kapısına kilit vuracak. Halkımız alışveriş yaparken tüm fiyatları araştırıp, ona göre karar versinler” diye öneride bulunuyorlar. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .