GIDA FİYATLARI DA EL YAKIYOR

GIDA FİYATLARI DA EL YAKIYOR

06.11.2017

Dövizdeki yükseliş, gıdada dışa bağımlı hale gelmemiz tüm gıda ürünlerindeki fiyatları arttırdı!..

Tarım ve Gıda Bakanlığı et fiyatlarını indirme çabasında iken, tüm gıda ürünleri yüzde 25-50 oranında arttı!..

 

Son aylarda döviz başta olmak üzere akaryakıtta artan fiyatlar her sektörü olduğu gibi gıda sektörünü de olumsuz yönde etkiledi ve fiyatlar büyük oranda arttı.
Hükümetin zam bombardımanına maruz kalan halkı bir de gıda fiyatlarının artışı zorluyor. Kırşehir’de vatandaşlar marketlerde artan fiyatları görünce adeta şok oluyor. Geçen aylarda aldıkları süt, yoğurt, tereyağı, peynir, zeytin, un, çay gibi gıda ürünlerindeki fiyatların yüzde 30 ile 50 oranında arttığını görünce şaşırıyor.
Her şeyin pahalandığı için alım güçlerinin iyiden iyiye düştüğünü belirten Kırşehirliler, kış mevsimi ile birlikte ne yapacaklarını şaşırdıklarını söylediler.
Gıda fiyatlarının yükselmesini ana nedeninin Türkiye’de üretimin olmamasından kaynaklandığını belirten Kırşehir’deki marketçiler, “Türkiye’de ne yazık ki tarım, hayvancılık son yıllarda büyük darbe aldı. Kırşehir’de bile artık kimse tarlasını ekip, üretim yapmıyor. Çünkü insanlar ektiğinin karşılığını alamıyor. Bu aralar Kırşehir’de parası olan herkes hayvancılığa yatırım yapıyor. Bu sektörde de büyük sıkıntı var. Hayvancılıkta besi maliyetleri artıyor. Buna paralel olarak et fiyatları da artıyor. Hayvancılığa bağlı olarak süt ve süt ürünleri fiyatları da yüzde 25 oranında arttı. Fasulye, nohut gibi bakliyat ürünleri de iki yıldır zaten artışta. Dövizdeki hızlı artış, akaryakıt fiyatlarına gelen zamlar bütün ürünlerin fiyatları arttırdı. Tüm bunlar gıda fiyatlarını olumsuz yönde etkiledi, vatandaşların alım gücü azaldı” derken, Kırşehirliler, bu konuda hükümetin bir şeyler yapması gerektiğini belirterek şunları söylediler:
“Hükümet yatıyor, yakmıyor et fiyatlarının üç-beş lira aşağıya çekilmesi için iptal et getirip satmanın hesabını yapıyor. Bırakın şu fiyatlarını artık. Bizler zaten et yemiyoruz ki. Bakliyat, süt-peynir, deterjan gibi ürünlerdeki fiyatlar almış başını gidiyor. Bu konuda bir şeyler yapın. Alım gücümüz iyice düştü. Aldığımız maaşla geçinemez duruma geldik. Kırşehir’deki marketçiler birkaç ürünü ucuz gibi gösteriyor, diğer ürünlerin fiyatını arttırıyor. Hükümet artık bu konuda bir şeyler yapmalı. Yoksa hükümetin maaşlarımıza verdiği yüzde 3-4’lük zamla bu zamlara yetişmemiz mümkün değil. Ayrıca vergi ve harçlara gelen zamları da bu zamlara eklerseniz, bizim maaşla geçinmemiz mümkün değil. Hükümet yeni yılda maaşlara en az yüzde 20 zam yapmazsa bu kışı çok zor geçiririz” diye tepki gösterdiler.
Kırşehir’de faaliyet gösteren marketler zinciri dışındaki bakkal ve küçük marketlerin iş yapamaması da bu esnafları olumsuz yönde etkiliyor.
Büyük marketlerde alışverişe yönelenlerin bazı ürünlerde indirim yaparken, diğer ürünlere bindirim yaptığını belirten Kırşehir’deki küçük esnaflar “Halkımızın cebinde parası olmadığı için kredi kartıyla büyük mağazalar zincirinden alışveriş yapıyor. Biz burada satılan ürünleri onlardan daha uygun fiyata vermemize rağmen, halkımız bu durumu görmüyor. Küçük esnaf ve sanatkarımız iş yapamadığı için büyük sıkıntı içinde. Böyle devam ederse pek çoğu kapısına kilit vuracak. Halkımız alışveriş yaparken tüm fiyatları araştırıp, ona göre karar versinler” diye öneride bulunuyorlar. (HABER: SALİH GÜNER)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .