GETAT hizmete girdi

GETAT hizmete girdi

28.07.2018

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde oluşturulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi (GETAT) hizmete girdi. Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp UygulAma Merkezinin açılış törenine Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekilimiz Mustafa Kendirli, Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Sağlık Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, […]

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi bünyesinde oluşturulan Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezi (GETAT) hizmete girdi.
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp UygulAma Merkezinin açılış törenine Vali İbrahim Akın’ın yanı sıra Milletvekilimiz Mustafa Kendirli, Amasya Milletvekili Mustafa Levent Karahocagil, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya, İl Sağlık Müdürü Dr. Suat Türkoğlu, Başhekim Prof. Dr. Figen Tuncay, il protokolü ve hastane yöneticileri katıldı.
Hastane konferans salonunda Başhekim Prof. Dr. Figen Tuncay’ın yaptığı sunumun ardından Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezinin (GETAT) açılış törenine geçildi.
Açılış töreninden sonra servisi gezerek yetkililerden bilgiler alan Vali İbrahim Akın, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, bu serviste geleneksel tıp metotlarının uygulanacağını söyledi.
GETAT Servisinde binlerce yıllık geçmişi olan fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, tanı koyma, iyileştirme ve yardımcı tedavi uygulamasının yapılacağını belirten Vali İbrahim Akın, “Hacamat (kupa), akupunktur, müzikle terapi, masaj tedavisi gibi geleneksel tıp yöntemleri, modern tıbbın destekleyici ve tamamlayıcı dallarıdır. Artık hastanemizde talep eden hastalara geleneksel tıp yöntemleri de uygulanacaktır. Ayrıca, gerekli eğitim ve izinler alındıktan sonra diğer branşlarda da tedavi yöntemleri uygulanmaya başlayacaktır. Amacımız, vatandaşlarımıza her türlü tedaviyi, en iyi ve kaliteli bir biçimde sunmaktır” dedi.
Milletvekili Mustafa Kendirli de yaptığı konuşmada, “Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp Uygulama Merkezinin ilimize hayırlı olmasını temenni ediyorum. Devletimiz vatandaşlarımızın her türlü ihtiyacına cevap verebilecek hizmeti sağlamaktadır. Hepinizin bildiği gibi Kırşehir başta Neşet Ertaş olmak üzere büyük ustaların memleketi, türkülere kaynaklık yapan bir şehirdir. Bu nedenle hizmete açılan serviste müzikle terapi branşının da tedavi yöntemleri arasında yerini almasını bekliyoruz.” şeklinde konuştu.
Program, akupunktur tedavisinin uygulamalı olarak gösterilmesi ile sona erdi.
GETAT NEDİR?
Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp (GETAT) uygulamaları binlerce yıllık geçmişi olan fiziksel ve ruhsal hastalıklardan korunma, bunlara tanı koyma, iyileştirme veya tedavi etmenin yanında sağlığın iyi sürdürülmesinde de kullanılan bilgi, beceri ve uygulamaların bütünüdür. Modern tıbbın destekleyici ve tamamlayıcı yöntemleridir. 2014 yılından bu yana T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından verilen olan ile bakanlık bünyesinde çalışan hastanelere Geleneksel Tamamlayıcı Tıp Uygulama yetkisi verildi. Sağlık Bakanlığı Kırşehir AEÜ Eğitim ve Araştırma Hastanesi GETAT uygulama merkezi 22.06.2018 tarihinde makam onayı ile kurulmuş olup öncelikle akupunktur ve kupa tedavisi alanlarında faaliyet gösterecek. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .