Genel Sağlık Sigortası borçlandırmasında süre 6 ay uzatıldı

Genel Sağlık Sigortası borçlandırmasında süre 6 ay uzatıldı

03.04.2015

Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Ali Fırat açıkladı
Genel Sağlık Sigortası borçlandırmasında süre 6 ay uzatıldı

Genel Sağlık Sigortası testi ve borç yapılandırması için son gün 31 Mart’ta dolarken, Resmi Gazete’de yayınlanan kararla bu süre 6 ay uzatıldı.

Genel Sağlık Sigortası (GSS) borçluları için son tarih 31 Mart’ta doluyordu. Test yaptırmadığı için prim borcu çıkanlar bulundukları il veya ilçelerdeki Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’na başvurarak gelir testi yaptırırlarsa borçlarını revize edebilir veya sildirebilirler. Bu durumdaki kişilerin yaşadıkları hanede kişi başına düşen gelir 400,5 TL’nin altındaysa bütün prim borçları silinebilir. Resmi Gazete’de yayınlanan kararla Genel Sağlık Sigortası gelir testi için 31 Mart’ta sona eren başvuru süresi altı ay uzatıldı.
Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, Genel Sağlık Sigortası testi ve borç yapılandırması için alınan yeni düzenlemeyi anlattı, “GSS borç yapılanması 6552 sayılı kanunla borçlarımızın yapılandırılmasına gidilmiştir. Bu kanun neticesinde Genel Sağlık Sigortası testi ve borç yapılandırması 31 Mart’ta sona ermekte iken 30 Eylül’e kadar uzatıldı. GSS borç yapılandırma müracaat süresi ise 30 Nisan’da tarihinde sona eriyordu. Bu tarih de 31 Ekim’e kadar uzatıldı” dedi.
Kırşehir’de Genel Sağlık Sigortası yaptırmak isteyenlerin, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek borçlarını güncellemelerini ve tahsil edilecek prim borçlarının yapılandırılması gerektiğini belirten Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Ali Fırat borç hesaplamasının nasıl olduğunu şöyle ifade etti:
“Kırşehir Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı, GSS borç yapılandırılmasını hesaplamaktadır. Bu oranlar şu şekilde verilmiştir, ‘Aile geliri asgari ücretin üçte birinden az ise yani 400 TL altı ise bütün primini hazine ödüyor. 1021 TL’ye kadar kişi başı 48 TL, iki asgari ücret olursa yani iki bin 402 TL kadar 144 TL, iki asgari ücret üzerinde ise 288 TL olarak belirlenmiştir’. Genel Sağlık Sigortası testi ve borç yapılandırmasını 30 Eylül tarihine kadar yaptırmak isteyen vatandaşlar Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na giderek aynı evde kalan ailede ikamette bulanan fert başına düşen gelirini hesaplatıp gelir tespitinin sonucunda belirlenen GSS borcunu ödeye bilirler. Gelir testi yaptırması gerektiği halde yaptırmayanlar ise gelirleri asgari ücretin iki katından yüksekmiş gibi düşünülüyorlar ve adlarına her ay en yüksek rakamdan prim borcu birikiyor. Bu yüzden bu süre sarfında vatandaşların GSS yapılandırmasını yaptırması gerekiyor. Kırşehir’de GSS kapsamında 11 bin 619 kişi bulunuyor. 4 bin 594 kişi SGK dışında yararlanmaktadır. Ancak nüfusun yüzde 98’i SGK kapsamındadır.”
Kırşehir Sosyal Güvenlik Kurumu İl Müdürü Mehmet Ali Fırat, gelir testi yaptırmasına gerek olmayan kişileri ise şu şekilde sıraladı:
“Sigortalı olanlar, isteğe bağlı sigorta primi ödeyenler, SGK’dan emekli aylığı, malullük aylığı, dul ve yetim aylığı alanlar, geçici köy korucuları, 65 yaş ve engelli aylığı alanlar, işsizlik maaşı alanlar.”YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .