Genç çiftçiler, yetiştiriciliği öğreniyor

Genç çiftçiler, yetiştiriciliği öğreniyor

13.11.2017

KIRŞEHİR Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Genç Çiftçi Proje desteğinden yararlanan bayan çiftçilere yönelik ‘Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu’ düzenlendi. Genç Çiftçi Proje desteğinden yararlanan çiftçilere yönelik olarak düzenlenen “Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu” İl Müdürlüğü toplantı salonunda başladı. Kurs açılış toplantısına İl Müdürü Kenan Şahin, İŞKUR İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, İŞKUR İl Müdür […]

KIRŞEHİR Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğü tarafından Genç Çiftçi Proje desteğinden yararlanan bayan çiftçilere yönelik ‘Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu’ düzenlendi.
Genç Çiftçi Proje desteğinden yararlanan çiftçilere yönelik olarak düzenlenen “Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu” İl Müdürlüğü toplantı salonunda başladı.
Kurs açılış toplantısına İl Müdürü Kenan Şahin, İŞKUR İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, İŞKUR İl Müdür Yardımcısı Ahmet Hamdi Ünal, Kırsal Kalkınma ve Örgütlenme Şube Müdürümüz Adem Köse, Ziraat Mühendislerimizden (Zooteknik) Şengül Yurdaer, Veteriner Hekim Seher Pirihan, Tekniker Semra Pamuk ve 22 bayan kursiyer katıldı.
İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü ile birlikte İŞKUR Müdürlüğünün işbirliğiyle düzenlenen ve 10 gün sürecek kursun son gününde 22 bayan kursiyere, sertifika dağıtılacak.
Kursun açılışında bir konuşmasını yapan İl Müdürü Kenan Şahin, Süt Sığırı Yetiştiricisi Çiftçi Kursu ile hayvancılığın geleneksel yöntemlerden farklı olarak, daha karlı ve verimli yapılabilmesi amacıyla teknik, yeni teknolojiyi kullanmasını bilen çiftçilerin yetiştirilmesini sağlamayı amaçladıklarını belirterek, şunları söyledi:
“İlimiz hem coğrafi yönden hem de geniş tarım alanlarının yanı sıra, hayvancılık içinde ciddi potansiyel vaat etmektedir. Biz bu potansiyeli üretime dönüştürmek için elimizden gelen her şeyi, müdürlüğümüzün imkânları ölçüsünde sizleri desteklemeye devam edeceğiz.
“En önemli gördüğümüz mevzu olarak, eğitim-yayım ile insan kaynaklarımızı eğitmeyi, bilinç seviyesini artırmayı öncelikli olarak görüyor, bu konuda olan çalışmalara, İl Müdürlüğümüz olarak yoğunluk vererek büyük çaba sarf ediyoruz. Bizler sizlerin her zaman yanındayız. Her sorununuzda mutlaka bizlere ulaşın. Müdürlüğümüz tarım ekibi olarak elimizden geldiğince sorunların çözümü için biz burada varız. Şehirde yaşayan insanlar artık şehrin stresinden kaçarak kırsal alana yerleşiyor. Köylerimizin ve arazilerimizin kıymetini bilelim. Doğallık, üretim ve temiz hava köyde var. Köyde çalışmak ve üretmek berekettir. Üretenin malı bereketli olduğu gibi, üretici her zaman kazanır. Hayat köyde var.”
“TARIMDA BAYANLARIN YERİ AYRI”
İl Müdürü Kenan Şahin’in konuşmasının ardından konuşan İŞKUR İl Müdürü Metin Ülgen Kaya, “Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatı ve Bakanlarımızın oluru ile bu kursları sizler için açıyoruz. Sizlere günlük 25 TL olmak üzere on günde 250 TL kurs ücreti vereceğiz. Ben tarım da bayanları ayrı bir yere koyuyorum. Bayanlarımız üretimde daha başarılar. Bunun içinde bayanların işin içinde olması bir ayrıcalıktır ve bayanlara daha çok güveniyorum. Bu kurslarla daha verimli damızlık hayvancılık yapacağınıza inanıyorum. 3 yıllığına sözleşmeli verilen bu bereketli hayvanlarınızın üretimini 3 yıl değil, 13 yıl değil, inşallah siz ve sizden sonraki kuşaklarınızla birlikte 103 yıl üremeye ve üretmeye devam ettirirsiniz” dedi.

“RIZKIMIZI ALIN TERİMİZLE KAZANIYORUZ”
4 yaşındaki çocuğu ile kursa katılarak genç çiftçiler adına söz alan Çuğun köyünden Nurcan Uslu, “Geçen sene Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığımızın Genç Çiftçi Projesi’ne başvurarak 30 bin TL tutarında 6 tane damızlık düve aldım. Şu anda bir hayvanım 10 bin TL değerindedir. Çoluğumuzun çocuğumuzun rızkını alın terimizle kazanıyoruz. Allah Devletimize zeval ziyan vermesin. Desteklerden dolayı çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
Toplam da 10 gün sürecek kursta süt inekleri ve buzağıların bakım ve beslenmesi, barınaklar, yem bitkileri, silaj hazırlama, sığırlarda koruyucu aşılama programı ve rasyon hazırlama gibi konu başlıklarında eğitimler verilecek.
Süt Sığırı Yetiştiriciliği Kursu ile hem istihdam, hem de tarımda genç, dinamik çiftçilerin üretime kazandırılması hedefleniyor.
(HABER: BEYHAN BALLI)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .