Geleneksel Karacakurt Türkmenleri Şenliği düzenlendi

Geleneksel Karacakurt Türkmenleri Şenliği düzenlendi

17.07.2017

KIRŞEHİR’DE Türkmen ve Yörükleri bir araya getiren geleneksel Karacakurt Türkmen Şenliği’nin 6.’sı yapıldı. Kırşehir, her yıl düzenlenen ve çok sayıda Türkmen ve Yörük’ü bir araya getiren Türkmen şenliğine ev sahipliği yaptı. Vali Necati Şentürk de, bu yıl 6.’sı düzenlenen Karacakurt Türkmen Şölenine katıldı. Mucur’da piknik çayırında Vali Necati Şentürk’ün alana at üzerinde girişi ile başlayan […]

KIRŞEHİR’DE Türkmen ve Yörükleri bir araya getiren geleneksel Karacakurt Türkmen Şenliği’nin 6.’sı yapıldı.
Kırşehir, her yıl düzenlenen ve çok sayıda Türkmen ve Yörük’ü bir araya getiren Türkmen şenliğine ev sahipliği yaptı.
Vali Necati Şentürk de, bu yıl 6.’sı düzenlenen Karacakurt Türkmen Şölenine katıldı.
Mucur’da piknik çayırında Vali Necati Şentürk’ün alana at üzerinde girişi ile başlayan şölene Milletvekili Mikail Arslan, Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Mucur Kaymakamı Muhammet Önder, İl Genel Meclis Başkanı Barbaros Dulkadiroğlu, Mucur Belediye Başkanı Ali Şahin, il ve ilçe yöneticileri, Karacakurt Köyleri Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Serdar Güneş, Türkiye’nin dört bir yanından gelen Türkmen Dernekleri üyeleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Vali Necati Şentürk, bunun gibi şölenlerle, şenliklerle, programlarla Türk milletinin birlik ve beraberliğinin pekiştirildiğini söyledi.
Şölenin 15 Temmuz Demokrasi ve Milli Birlik Günü’nün ertesi günü olan 16 Temmuz’da düzenlenmesinin gayet anlamlı bulduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “15 Temmuz karanlık gecede, Sayın Cumhurbaşkanımızın çağrısı ile meydanları dolduran milletimiz hainlere gereken cevabı vermiş, darbe girişiminin başarısız olmasını sağlamıştı. Bugünkü şölen de Türk adet ve geleneklerinin yaşatılmasında, birlik ve beraberliklerin sürdürülmesinde önemli rol oynamaktadır. Düzenlenen bu program, Türk kültürünün, örf-adet, gelenek ve göreneklerinin gelecek nesillere aktarılmasına çok büyük katkılarda bulunuyor. Türk tarihi şan ve şerefle doludur. Bizim tarihimizde atların çok önemli yeri vardır. Tören alanına da atlarla giriş yaptık. Tarihimizde seferlere atlarla çıktık, ava atlarla gittik. Bizim atlarımız gittiğimiz her yere bizimle beraber gitti. Biz korkusuz, temiz bir milletiz. Biz Türkler tarihe şan, bu topraklara can vermişiz. Bu milletin bir ferdi olmaktan gurur duyuyoruz. Gittiğimiz yerlere medeniyet, İslamiyet, ilim ve irfan götürmüşüz. Devletimiz ve milletimiz ebediyen var olsun. Bu duygularla, bu programı düzenleyenlere teşekkür ediyorum” dedi.
Milletvekili Mikail Arslan ve Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci’nin de birer konuşma yaptığı programda, Mehteran Bölüğü konseri, Bursa Kılıç Kalkan Ekibinin gösterisi, çeşitli illerin halk oyunları gösterileri, çeşitli Türkmen oyunları, Kırşehir Ustalar Müzik ve Oyun Topluluğu konseri, Türk Halk Müziği Sanatçısı Ferman Kaya’nın konseri ve Erzincan Atlıspor Kulübü Cirit gösterisi yer aldı.
Bu yıl 6.’sı düzenlenen Karacakurt Türkmen Şöleni, Vali Şentürk’ün Türkmen beyleri ile yaptığı sohbet ile sona erdi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .