Geleneksel Ahi pilavı dağıtıldı

Geleneksel Ahi pilavı dağıtıldı

04.04.2015

KIRŞEHİR’de her ayın ilk haftası Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı geleneği devam ediyor. 2011 yılında geleneksel hale getirilen ve her ayın ilk Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı, 3 Nisan Cuma günü Cuma namazı çıkışında Cacabey Meydanı’nda dağıtıldı. Ahiliğin merkezi olan Kırşehir’de Ahi Pilavı ikramı ile esnaf ve vatandaşlar bir araya gelerek birlik ve beraberlik içerisinde […]

1798744_956383124380752_3904503470977317211_n copy

KIRŞEHİR’de her ayın ilk haftası Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı geleneği devam ediyor.

2011 yılında geleneksel hale getirilen ve her ayın ilk Cuma günü dağıtılan Ahi pilavı, 3 Nisan Cuma günü Cuma namazı çıkışında Cacabey Meydanı’nda dağıtıldı. Ahiliğin merkezi olan Kırşehir’de Ahi Pilavı ikramı ile esnaf ve vatandaşlar bir araya gelerek birlik ve beraberlik içerisinde Ahilik kültürünü yeniden yaşarken, geleneksel Ahi pilavı ikramına vatandaşlar yine yoğun ilgi gösterdi.
Cacabey Meydanı’nda gerçekleşen pilav dağıtımına Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci, Başkan Yardımcıları Yaşar Sulu, Emre Şahinci ve Veli Şahin, AK Parti İl Başkanı Mustafa Kendirli başta olmak üzere sivil toplum kuruluş temsilcileri ve 2 bine yakın vatandaş katılım gösterdi.
Kırşehir Belediyesi ile Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanlığı’nca Ahiliğin merkezi Kırşehir’de esnaf ve vatandaşların kaynaşması, birlik ve beraberlik bağlarının güçlenmesi ve Ahiliğin merkezi Kırşehir’de Ahilik bilincinin daha da iyi anlaşılmasını sağlamak amacıyla her ayın ilk Cuma günü geleneksel olarak gerçekleştirilen Ahi pilavına vatandaşların ilgisi eksilmeden devam ediyor.
Cuma namazından sonra ayran, turşu ve yufka ekmekle yaklaşık 2 bin kişiye dağıtılan Ahi pilavı ikramı, Ahi duası ile sona erdi.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .