Geleceğe ilk adım; okulöncesi eğitim

Geleceğe ilk adım; okulöncesi eğitim

29.05.2015

UZMANLAR çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönem olarak değerlendirilen okulöncesi dönemin çocuklara ilköğretime hazırlamanın yanı sıra paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrettiğini belirtiyor. “Eğitimin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesidir ve bunun doğru iliklenmesi gerekir” denilirken, Kırşehir Koleji Müdiresi Nur Tiryakioğlu da, okulöncesi eğitimin çocuğa beceri kazandırma ve becerilerini […]

KOLEJ ANA OKULU.avi_snapshot_04.31_[2015.05.07_14.55.08] copy

UZMANLAR çocuğun yüksek öğrenme potansiyeline sahip olduğu bir dönem olarak değerlendirilen okulöncesi dönemin çocuklara ilköğretime hazırlamanın yanı sıra paylaşmayı, dayanışmayı, sosyalleşmeyi ve birlikte çalışmayı öğrettiğini belirtiyor.
“Eğitimin ilk basamağını oluşturan okul öncesi eğitim gömleğin ilk düğmesidir ve bunun doğru iliklenmesi gerekir” denilirken, Kırşehir Koleji Müdiresi Nur Tiryakioğlu da, okulöncesi eğitimin çocuğa beceri kazandırma ve becerilerini geliştirme açısından önemli olduğunu söyledi.

KOLEJ ANA OKULU.avi_snapshot_00.47_[2015.05.07_14.55.42] copy
Erken çocukluk dönemindeki gelişmelerle, okulöncesi eğitim artık anne babanın yalnız başına başarabileceği bir konu olmaktan çıkarken, eğitimin sağlam temeller üzerine kurulmasında ve insanların ileri yaşlardaki başarılarında okulöncesi eğitimin rolü bilimsel olarak kanıtlandı.
Gelecekte okulöncesi eğitimin sağladığı katkıya ilişkin haber ekibimize görüşlerini açıklayan Kırşehir Koleji Müdiresi Nur Tiryakioğlu, “Biz 4 yıldır anasınıfıyla beraber okulumuzu götürüyoruz ve benim gözlemim şu ki, mutlaka çocuklar okula başlamadan önce okulöncesi eğitimi almalı. Neden önemli, çünkü kuralları öğreniyorlar. Birlikte olmayı öğreniyorlar. Birlikte hareket etmeyi öğreniyorlar ve de el kasları gelişiyor. Çocukların oyun bilinci gelişiyor. Bazı becerileri evde vermemiz mümkün değildir. Tabi aşırı sevgi verilebilir, ama becerileri kazandırmanın yolu da anaokulundan geçiyor. Çünkü biz burada anaokulunda çocuklarımıza sadece öğretmenimizle beraber oyun ağırlıklı bir şey yapmıyoruz. Çocuklar el kaslarını geliştirecek yazı çalışması yapıyorlar. Kuralları öğreniyor ki bunlar temel kurallardır hayatlarını devam ettirecekleri kurallardır. Resim, müzik, beden eğitimi, yabancı dil öğreniyorlar. Bunlar çok önemli beceriler. Çocuğun güzel bir resim yapması ilerde o çocuğun iyi bir matematikçi olacağını gösterir. Müzikle uğraşıyor olması, kulağının çok iyi algılıyor olmasını sağlamak o çocuğun ilerdeki bütün derslerinde çok dikkatli olacağını gösterir. Yabancı dil en küçük yaşta başlar. Çünkü o yaşta öğretilen bilgiler asla unutulmaz. Biz bunun bilincindeyiz ve buna göre de bir eğitim veriyoruz. Birinci sınıfa geçişlerde bu ayrımcılık çok fazla gözüküyor. Anasınıflarından gelen çocuklarla, hiç anasınıfına gitmemiş, anne, büyükanne, büyükbaba ya da bir bakıcıyla büyümüş çocuklar arasında çok büyük farklılıklar var. En azından korku yok. Çocuk güvenerek geliyor. Öğretmen olduğunu, okul olduğunu, arkadaşları olacağını biliyor ve bu çok önemli bir duygudur. Çünkü küçük yaştaki çocuklara vermemiz gereken en önemli şey güven duygusudur. Anaokullarında mutlaka sağlanması gereken bir şeydir ve biz bunları sağlıyoruz. Anaokulu eğitimi mutlaka yapılması gereken bir çalışmadır. Anaokuluna göndermediğiniz zaman çocuklarınızı mutlaka bir senesini, iki senesini neredeyse anaokulunda verilmesi gereken temel eğitimi vermekle geçirirsiniz ki bu da zaten eğitim açısından zararlıdır. Zaman kaybıdır” şeklinde konuştu.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .