Gazilerimizi saygıyla anıyoruz

Gazilerimizi saygıyla anıyoruz

20.09.2017

Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, “Mareşal” rütbesi ile “Gazi” unvanının verildiği gün olan “19 Eylül Gazileri Anma Günü” nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de tören düzenlendi. Türk gazilerinin 19 Eylül 1983 tarihinde “Türkiye Muharip Gazileri Derneği” altında bütünleşmesini de simgeleyen ve […]

Sakarya Meydan Muhaberesi’nin kazanılmasından sonra 19 Eylül 1921 tarihinde Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından Başkomutan Mustafa Kemal Atatürk’e, “Mareşal” rütbesi ile “Gazi” unvanının verildiği gün olan “19 Eylül Gazileri Anma Günü” nedeniyle tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de tören düzenlendi.
Türk gazilerinin 19 Eylül 1983 tarihinde “Türkiye Muharip Gazileri Derneği” altında bütünleşmesini de simgeleyen ve her yıl 19 Eylül’de tüm Türkiye’de çeşitli etkinliklerin düzenlendiği Gazileri Anma Günü, ülkemiz genelinde olduğu gibi ilimizde de düzenlenen törenle kutlandı.
Cacabey Meydanına çelenklerin sunulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törene Vali Necati Şentürk, Azerbaycan Milletvekili Ganire Paşeyeva, Belediye Başkan Vekili Emre Şahinci, İl Emniyet Müdürü İsmail Hakkı Akyüz, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Orhan Ekemen, gaziler, daire müdürleri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.
Törende konuşan Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şube Başkanı Kemal Parlak, şunları söyledi:
“19 Eylül, Kurtuluş Savaşı’nda, Kore’de, Kıbrıs’ta savaşan muharip gaziler ile Türkiye Cumhuriyeti devletinin bekası ve bütünlüğü uğrunda vatan hainlerine karşı kahramanca mücadele eden asker, polis, güvenlik korucuları ve 15 Temmuz hain darbe girişiminde vücutlarını siper eden tüm malul gazilerin şeref günüdür.
“Türkiye Büyük Millet Meclisi 19 Eylül 1921 tarihinde, bu emsalsiz zaferin anısına, Mustafa Kemal Paşa’ya Türk milleti adına, ‘Gazilik’ unvanı ile ‘Mareşallik’ rütbesini tevcih etmiştir.
“Üzerinde yaşadığımız coğrafyanın bizler için bir vatana dönüşmesi, bayrağımızın özgürce dalgalanması, şehitlerimizin ve gazilerimizin emsalsiz fedakârlıklarının eseridir.
“Aziz milletimizin, asırlardır Anadolu toprakları üzerinde verdiği varoluş mücadelesinin şifresi ‘ölürsem şehit, kalırsam gazi’ deyişinde saklıdır.
“Ülkemiz, dün olduğu gibi bugün de, sınırlarımızın içinde ve dışında, dış destekli terör örgütlerinin tehdidi altındadır. Dün karşımıza devlet olarak çıkanlar, bugün Bölücü Terör Örgütü ya da FETÖ haini olarak karşımıza çıkmaktadır.
“Topraklarımızın bir daha bölünmesine, hürriyet ve bağımsızlığımıza göz dikilmesine ne biz ne de bizden sonraki nesiller hiçbir zaman müsaade etmeyecektir.
“19 Eylül Gaziler Günü münasebetiyle, Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, aramızdan ayrılan tüm gazilerimizi ve vatan uğrunda toprağa düşen şehitlerimizi rahmetle anıyor, hayatta olanlara da sağlık ve esenlikler diliyorum.”
GAZİLER YEMEKTE BULUŞTU
Öğrencilerin de şiir okuduğu programın ardından Vali Necati Şentürk ve diğer protokol, Muharip Gaziler Derneği Kırşehir Şubesini ve ardından Malul Gaziler Derneğini ziyaret ettiler.
Ayrıca, Vali Necati Şentürk ve il protokolü 19 Eylül Gaziler Günü kapsamında Terme Otel’de düzenlenen yemekte gazilerle bir araya geldi.
Vali Necati Şentürk, yemekten sonra yaptığı konuşmada, gazilik unvanının da şehitlik kadar yüce ve ulvi kavramlar olduğunu söyledi.
Şehit yakınları ve gazilerin bizlere birer emanet olduğunu belirten Vali Necati Şentürk, “Şehitlerimizi ve gazilerimizi asla unutmuyoruz. Bu vatanı toprak yapan şehit kanlarıdır. Gazilik ve şehitlik unvanlarının bu dünyada karşılığı yoktur. Şehitlerimiz ve gazilerimiz ezan, vatan, bayrak, namus gibi kutsal değerlerimiz uğruna savaşan insanlardır. Onlar vatanı parçalatmamak, devletin bekası için savaştılar. Çanakkale ruhu ya şehitlik ya gazilik ruhudur. O ruh Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşuna vesile olmuştur. Güvenlik güçlerimizin hepsi birer kahramandır. Günümüzde de destan yazmaya devam ediyorlar. Bu duygularla bütün şehitlerimizi rahmetle anıyor, gazilerimize de uzun ve sağlıklı ömürler diliyorum” şeklinde konuştu.
İl Müftüsü Osman Arslan’ın dua yaptığı yemek programı, Vali Şentürk’ün gazilerle tek tek ilgilenmesi ile sona erdi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .