Gazi Dayı üzgün mü, üzgün!

Gazi Dayı üzgün mü, üzgün!

04.04.2018

Kırşehir’in Badıllı Köyü’nün ebedi ve ezeli ağası, Kırşehirlilerin Gazi Dayısı, CHP’lilerin onursal il başkanı, politik yolculuğa ülkücü kökenden başlamıştı. Üç defa milletvekili adayı olan, birincisini çok az bir oyla kaybeden Gazi Dayı, ikinci seçimde partisi baraj altında kalmış, üçüncüsünde ise sonuncuydu yine seçilememişti. O da ne yapsın garibim il başkanlığını bıraktı, daha önce bir kere […]

Kırşehir’in Badıllı Köyü’nün ebedi ve ezeli ağası, Kırşehirlilerin Gazi Dayısı, CHP’lilerin onursal il başkanı, politik yolculuğa ülkücü kökenden başlamıştı.
Üç defa milletvekili adayı olan, birincisini çok az bir oyla kaybeden Gazi Dayı, ikinci seçimde partisi baraj altında kalmış, üçüncüsünde ise sonuncuydu yine seçilememişti.
O da ne yapsın garibim il başkanlığını bıraktı, daha önce bir kere yaptığı hizmete doyamadığı İl Genel Meclisi Üyeliğine döndü. Şimdi İl Genel Meclisi Üyesi olarak Kırşehir’e hizmetler getirmenin gayret ve çabası içerisinde.
Bahsettiğim insan, hepimizin sevdiği, Abdullah Gazi Özer, benim de ebedi ve ezeli dostumdur. Kırşehir Merkez İlçe İl Genel Meclisi Üyesi olarak kendi köyü Badıllı olmak üzere tüm köylere hizmet için gece gündüz çalışıyor. Böyle çalışkan İl Genel Meclisi Üyesi ne görüldü, ne duyuldu. Hayatı her gün bürosu ile İl Özel İdaresi arasında geçiyor.
Ama bugünlerde Gazi Dayının morali bozuk mu, bozuk!
Nedenini sordum anlattı:
“Yav gazetecim, Vali Bey durup dururken emekliliğini istedi. Dün yolcu ettik. Çok üzgünüm. Vali Bey de bizim aşirettendi. Yani o da Badıllı aşiretindendi. Sağ olsun beni hiç yalnız bırakmazdı. Bazen Gazi Bey, bazen Gazi Dayı derdi. Bizim Badıllı köyüne cami yaptırdım onun sayesinde…”
Caminin kaç kişilik olduğunu sordum o da “cemaati yok ya, beş bin kişilik” dedi.
“Çünkü Seyfe Gölü’ne gelen ziyaretçiler bu bölgedeki diğer köyler Merkez Badıllı Camiinde ibadet etsinler diye yaptırdım” dedi. Ben de “Yalan ya, olsun” dedim.
Gazi Dayı “Vali Bey’le aramız çok iyiydi. Köylere çimento, demir, kum, kömür gibi malzemeler isterdim hiç ikiletmezdi. Beni kırk yıllık arkadaşı ve partilimiz gibi severdi. O bir beni değil Kırşehir’i çok sevdi. Kırşehir’de dini içerikli şiir kitabı bile yazdı. Tören ve toplantılarda beni yanından ayırmaz en öne ikimiz otururduk. Mesela İl Genel Meclisi toplantılarında en büyük desteği ben verirdim. Milyarlık bütçeler benim oyumla kabul edilirdi. Eğer Vali Bey gitmeseydi bizim Seyfe Gölü’nü suyla dolduracaktı. Göle su gelince flamingolarda tekrar Seyfe Gölü’ne döneceklerdi. Vali Bey 18 Mart’ta ne olduysa oldu Valilik Binasının balkonuna çıkıp elinde kılıçla ‘Ya Allah Ya Bismillah’ diyerek coşunca Türkiye’de fenomen oldu. O da onun sonu oldu. Sayın Valim kılıcını bana hediye edecek ama akıbetim ne olur diye de düşünüyorum. Şimdi onu hep özleyeceğim. Böyle bir Valiyi ben hiç görmedim, Kırşehirliler de görmedi. Seni unutmayacağız Sayın Valim yolun açık olsun. İstanbul’a gelince seni ziyaret eder Boğaz’da sohbet eder, eskileri yad ederiz” dedi.
İşte dostlar, Kırşehirlilerin Gazi Dayısı, CHP’lilerin onursal İl Başkanı, İl Genel Meclisi Üyesi A. Gazi Özer Dayıyla birkaç gün önce epey bir sohbet ettik. Anlattı da anlattı.
Elçiye zeval olmaz ben de okurlarımızla paylaştım gitti…
*ŞEVKET GÜNERYORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

ismail Acar

Kirsehir de gorev yaptigim yillar icerdinde Gazi bey her zaman Kirsehir koylerinin gercek ihtiyaclarinin giderilmesi disinda bir talebi olmamistir. Kirsehir sevdalisi, seviyeli, saygin ve caliskan iyi bir dost dur.

07.04.2018, 10:47

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .