FİZİKSEL AKTİVİTELERLE ENGELLER KALKIYOR

FİZİKSEL AKTİVİTELERLE ENGELLER KALKIYOR

29.11.2018

GENÇLİK Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü (GHSİM), spor için ‘engel yok’ sloganı ile özel sporculara yönelik pilates antrenmanları yaptırılıyor. Engelli bireylerin gelişimleri açısından rehabilitasyon yöntemleri arasında önemli bir yeri olan pilates eğitimi Kırşehir GHSİM Aşıkpaşa Spor Salonu’nda bulunan pilates ve aerobik salonunda özel sporcular için veriliyor. Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde başlatılan […]

GENÇLİK Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü (GHSİM), spor için ‘engel yok’ sloganı ile özel sporculara yönelik pilates antrenmanları yaptırılıyor. Engelli bireylerin gelişimleri açısından rehabilitasyon yöntemleri arasında önemli bir yeri olan pilates eğitimi Kırşehir GHSİM Aşıkpaşa Spor Salonu’nda bulunan pilates ve aerobik salonunda özel sporcular için veriliyor. Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü bünyesinde başlatılan pilates antrenmanları kapsamında özel sporcuların topluma kazandırılması hedefleniyor.
Özel sporcular, evlerinden servis araçları ile alınıp tekrar servis araçları ile evlerine bırakılıyor. Özel sporcular, getirildikleri pilates antrenmanında deneyimli antrenör eşliğinde spor yapma fırsatı buldu. Özel sporcular üzerinde farklı bir etkisi olan antrenörler, gençlerin kimi zaman arkadaşı kimi zamanda aile ferdi oluyor. İl müdürlüğü antrenörleri, özel sporcuların yetiştirilmesinde ve yaşamlarının diğer safhaları için kendilerinde umut ışığı görmeleri adına önemli katkı sağlıyor.
Antrenmanlar ile engelli çocukların hem sosyal, duygusal, bilişsel ve dilsel gelişimlerine katkıda bulunmak hem de temel ihtiyaçları olan sevgi ve ilgiyi onlara vermek amaçlanıyor. Ayrıca toplumun engellilik ve engelliler konusunda bilinç düzeyini ve duyarlılığını artırmak, sosyal ve kültürel etkinlikler ile engellilerin psiko-sosyal rehabilitasyonun sağlanması hedefleniyor.
Proje hedefleri arasında; zihinsel engelli gençlerin sosyo-kültürel açıdan gelişmelerine katkı sağlamak, gençlerin sosyal ve motor gelişimlerini desteklemek, gençlerin düşünme becerilerini geliştirmek, engelli bireylere ve ailelerine karşı önyargıların ortadan kaldırılmasına destek olmak, engelli gençlerin soyut kavramları somut yaşantılara dönüştürerek algılama becerilerini geliştirmek, toplumsal değerlerin gelişimini desteklemek, kalıcı davranış değişiklikleri sağlamak, engelli çocukların dil, motor, sosyal-duygusal, bilişsel ve kişilik gelişimi gibi gelişim alanlarını desteklemek gibi faaliyetler bulunuyor.
Engelli kelimesi, fiziksel veya zihinsel kısıtlılığı bulunan bireyleri kapsayan bir kelime olarak tanımlanmaktadır. İnsanlar doğuştan engelli (görme engelli, duyma engelli, yürüme engelli, zihinsel engelli) olabileceği gibi, sonradan bir hastalık, kaza sebebiyle de bazı yeteneklerini kaybedip engelli olabilmektedir. Engelli olsun ya da olmasın, insanın sağlık halinin devamının sağlanması için fiziksel aktivitelerde bulunması şarttır. Özellikle engelli bireylerin sosyal hayata uyumunun sağlanması ve daha bağımsız bir yaşam sürdürmesinin desteklenmesinde, engelli fiziksel aktiviteleri önemli bir rol oynamaktadır. Ne yazık ki, şehir yapılaşmasındaki bazı mimari düzenlemeler, engelli bireylerin fiziksel aktivitesinin kısıtlanmasına ve eve hapsolmalarına sebep olmaktadır. Yapılan araştırmalarda, orta ve ağır zihinsel engeli olan bireylerin obezite hastalığına daha çok yakalandığı tespit edilmiş, hareketsiz yaşam tarzı sebebiyle engellilerde daha sık kalp damar hastalıklarına ve solunum sıkıntılarına rastlandığı öğrenilmiştir. (HABER MERKEZİ)YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .