Fiyat karmaşasındaki sıkıntı şehir içindeki ekmek üretimi!

Fiyat karmaşasındaki sıkıntı şehir içindeki ekmek üretimi!

19.02.2015

Kırşehir’de ekmekte yaşanan fiyat karmaşası, haksız rekabet gerekçesiyle açılan dava sonucunda mahkemenin aldığı kararın uygulanmamasından kaynaklanırken, zam talebinde bulunmayan fırıncılar, şehir içindeki üretimin durdurulmasını istiyor…

KIRŞEHİR’DE yıllardır süregelen ve bir türlü çözüme kavuşturulamayan ekmek fiyatlarında yaşanan karmaşanın şehir içinde üretim yapan fırınlardan kaynaklandığı belirtildi.

Hatırlanacağı üzere MHP’li Belediye yönetimi döneminde şehir dışına taşınan ve şehir içerisinde kalanların da sadece unlu mamullerle birlikte pide çıkartmasına izin verilmesinin ardından aradan geçen süre içerisinde bir önceki AKP’li Belediye yönetiminin aldığı kararla şehir içerisinde bulunan fırınlara da sadece fırında ekmek satışı yapmaları şartı ile ekmek üretimine izin verilmesi üzerine şehir dışına çıkartılan fırıncıların haksız rekabet yaratıldığı iddiasıyla açtığı dava 2010 yılında sonuçlanmış ve mahkeme şehir içerisinde bulunan fırınların ekmek üretimini yasaklamıştı.
Kırşehir’de şu anda şehir içinde iki adet ekmek üretimi yapan fırının bulunması ve bu duruma şehir dışına taşınan fırıncıların tepki göstermesi nedeniyle fiyatlarda bir karmaşa oluşurken, Kırşehir Fırıncılar, Kahveciler ve Lokantacılar Esnafı Odası Başkanı Davut Kaya, fırıncıların mahkeme kararının uygulanmasını istediğini belirtti.
Konu ile ilgili Belediye Başkanı Yaşar Bahçeci ile görüştüklerini ve Başkan Bahçeci’nin kararın uygulanması için talimat verdiğini belirten Davut Kaya, fırıncıların zam taleplerinin olmadığını ifade ederek, şunları söyledi:
“Bundan önceki dönemlerde şehir içinde ekmek çıkartılıyordu ve fırıncı üyelerimiz şehir içinde üretim yapıyordu. Önceki Belediye zamanında çevre kirliliğinden dolayı fırıncı üyelerimiz şehir dışına çıkartıldı. Aradan geçen zamanda Kırşehir Belediye Başkanı değiştiğinde bu dönemde pide fırınlarında ekmek üretimine izin verildi ve fırıncı üyelerimiz bu konuda bayağı sıkıntı yaşadılar. Tekrar mahkemeye verdiler ve aradan geçen zamanda mahkeme yürütmeyi durdurma kararı aldı. Bu uygulama sonucunda pide fırınlarında ekmek üretimi durduruldu. Bunun dışında da şehir içinde düşük gram da olmak üzere ekmek üretimi tamamen durduruldu. Bu mahkeme kararıyla uygulanması gerekiyor.

DAVUT KAYA copy
“Belediye Başkanımızı da ziyaret ettik ve sağolsun Belediye Başkanımız bu konuyla birebir ilgilendi. Zabıta Müdürü ve Başkan Yardımcısını çağırarak bu konunun bir an önce uygulanmasını ve şehir içinde ekmek çıkartan fırınların üretiminin durdurulması konusunda gerekli talimatı verdi. Bu talimat olmasına rağmen Kırşehir 40 ve Karadeniz Unlu Mamuller halen üretime devam etmekte ve diğer fırıncı üyelerimiz bu konuda gerçekten sıkıntı yaşamaktadır. Bunun sonucu rekabete gitmesine kadar vardı. Ama Belediye Başkanımızın bu konuyla gerçekten ilgileneceğini ve yürütmeyi durdurma kararının verdiği talimatla uygulanması gerektiğini tekrar hatırlatıyor ve Zabıta Müdürlüğü ve Belediye Başkanımızın bu konuda daha duyarlı olmasını rica ediyoruz.
“Fiyat karmaşasındaki esas sıkıntı yine şehir içindeki ekmek üretimidir. 100 gram ekmeği 40 kuruştan satıyorlar. Bunda da otomatik olarak ekmek 1 liraya geliyor. Ama diğer fırıncılar 70 kuruştan sattığı için 70 kuruşun yüzde 15 iskontosunu veriyor ve nakliyesi derken bunlar yarı yarıya fiyatlar düşüyor. Şehir içinde sıcak ekmek üretimi olduğu için de diğer fırınların tüketimi otomatik olarak düşüyor. Bunun sonucunda da rekabete giriyorlar, birbirlerinin pazarını almak istiyorlar. Çünkü ekmek üretimi düştüğü için maliyet de artıyor. Bu konuda yine görev Belediye ve Sağlığa düşmektedir.
“Şu an için zam gündemimizde yok. Ama fırıncı üyelerimiz ilerde sıkıntılarını beyan eder, biz de çevre illere bakarız ekmeğe zam yapılması gerekiyorsa yaparız. Ama şu an fırıncı üyelerimizin isteği şehir içindeki üretimin bir an önce durdurulması. Herhangi bir zam talepleri yok.”
Bilindiği üzere Kırşehir’de fırıncılar arasındaki rekabet ekmek fiyatını düşürmüş ve ekmek 39 kuruş ile 60 kuruş arasında satılmaya başlanmıştı. Fiyatların düşmesi vatandaşın yüzünü güldürürken, düşük fiyatlı tükettiğimiz ekmeğin ne kadar sağlıklı olduğu şeklinde eleştirilere neden olmuştu.
BU ARADA hatırlanacağı üzere şehir içerisindeki fırınlar Meclis kararıyla MHP’li Belediye yönetimi döneminde şehir dışına çıkarılmış ve şehir içerisinde kalan fırınların da sadece unlu mamuller ve pide çıkarmasına izin verilmişti.
Bir önceki AKP’li Belediye yönetimi döneminde de yeniden alınan kararla şehir içerisinde bulunan fırınların ekmek çıkarmasına da şartlı izin verilmişti. Fırınlar çıkardıkları ekmekleri sadece kendi tezgahlarında satabiliyorlardı. Ancak bazı fırınlar alınan karara rağmen çıkardıkları etiketsiz ekmekleri bakkal ve marketlere de vermeye başlamışlardı. Bunun üzerine şehir dışında ekmek üreten fırınların kurduğu şirket Kırşehir Belediyesi’ni mahkemeye verdi. Mahkeme şirketi haklı buldu ve şehir içerisinde ekmek üretilmemesi yönünde karar almıştı.YORUMLAR

Toplam 1 yorum bulunmaktadır.

kemalbrn

Türkiye’nin bir çok ilini gezdim. Gördüm ki Kırşehirli fırıncılar en lezzetsiz ve dayanaksız ekmeğini üretiyor.

19.02.2015, 18:43

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .