Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi

Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi

12.10.2017

KIRŞEHİR İl AFAD Müdürlüğü tarafından düzenlenen “KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi” veriliyor. Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddelerin meydana getireceği tehlikelere karşı alınacak önlemleri ve yapılacak çalışmaları tespit etme ve bunlarla ilgili kamu ve özel kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla İl AFAD Müdürlüğü’nce “KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi” düzenlendi. Eğitim kapsamında […]

KIRŞEHİR İl AFAD Müdürlüğü tarafından düzenlenen “KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi” veriliyor.
Kimyasal, biyolojik, radyolojik ve nükleer maddelerin meydana getireceği tehlikelere karşı alınacak önlemleri ve yapılacak çalışmaları tespit etme ve bunlarla ilgili kamu ve özel kurum ve kuruluşlar arasında koordinasyonu sağlamak amacıyla İl AFAD Müdürlüğü’nce “KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta Eğitimi” düzenlendi.
Eğitim kapsamında Kırşehir kamu kurum ve kuruluş personellerine ve KBRN hizmet grubunda görevli personelleri 3 günlük “KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta” eğitiminden geçiyor.
Eğitimle ilgili bilgiler veren İl AFAD Müdürü Metin Alpaslan, şunları söyledi:
“AFAD, diğer afetlerde ve acil durumlarda olduğu gibi KBRN olaylarında da risk azaltma, hazırlık, müdahale ve iyileştirme çalışmalarının etkin bir şekilde yürütülmesi için ilgili tüm paydaşlar arasında koordinasyonu sağlar. KBRN olaylarında ilk müdahale faaliyetlerini İl Afet ve Acil Durum Müdürlükleri ve AFAD Arama ve Kurtarma Birlik Müdürlükleri bünyesinde bulunan KBRN ekipleri aracılığıyla yürütür.
“İnsanlık tarihi boyunca gerçekleşen KBRN olayları büyük ölçekli can kayıplarına, büyük yıkımlara, çok sayıda insanın yer değiştirmesine sebep olmuştur. Bu tür olayların aynı zamanda çevre, iklim, insan sağlığı, sosyal düzen üzerinde şiddetli ve uzun vadeli sonuçları olmuştur.
“Günümüzde gelişen teknoloji, artan siyasi ve uluslararası gerginliklerle birlikte KBRN silahlarının teşkil ettiği tehdit ve tehlikeler hızla artmaktadır. Bu silahlara ve silah yapımında kullanılan malzemelere terörist gruplar gibi devlet dışı aktörler tarafından erişilmesi de artan riskler arasındadır. Bir başka tehlike ise gelişmekte olan endüstri ile birlikte KBRN maddelerinin sanayi kazaları sonucu çevreye yayılma olasılığıdır.
“Fakat iyi yapılmış hazırlıklar kayıpları azaltır ve afetlerde veya acil durumlarda iyileştirme çalışmalarını hızlandırır. Etrafınızdaki tehlikelerin farkına varmak ve kendinizi ve ailenizi bu tehlikelerden korumak için yapmanız gerekenleri bilmek; olay öncesi hazır olma ve olaydan sonra iyileştirme çalışmalarına yardımcı olma konusunda etkili adımlar atmanızda bize yardımcı olacaktır.
“En az KBRN tehlikesi kadar önemli olan diğer konu ise şüpheli paketlerdir. Şüpheli Paketler, genelde posta ya da kurye yoluyla alınan, belirli göstergelere bağlı olarak şüphe uyandıran paketler ya da mektuplardır. Karışıklıklara bağlı olarak terörizm tehdidinin arttığı dönemlerde bazı önemli kişi ve kurumları sabote etmek veya terör eylemi gerçekleştirmek amacıyla zaman zaman Şarbon ve Siyanür içeren şüpheli postalar gönderilmektedir. Bu postalar insan sağlığını tehlikeye atmakta ve ölümlere sebebiyet vermektedir.
“Bu doğrultuda İlimizde KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta eğitimlerine bugün itibari ile başlamış bulunmaktayız. Bu eğitimler 3 gün boyunca sürecek. İlimiz ve ilçelerimiz de bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile KBRN Hizmet Grubunda bulunan personellere yönelik yapılan eğitim sonunda 192 kişiye KBRN Farkındalık ve Şüpheli Posta eğitimi verilmiş olacak. Bu eğitimler ile halkımızın afetler, acil durumlar ve KBRN konularında bilinçlendirilmesi hedeflenmektedir. Önümüzdeki 3 gün boyunca eğitimlere katılacak olan personellere KBRN ve şüpheli posta eğitimi katılım belgesi verilecek.”
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .