Farkındalık ayında farkına varın!

Farkındalık ayında farkına varın!

18.10.2017

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Kırşehir’de bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılırken, erken teşhiste kadınların meme muayenesi yapmalarının önemi hatırlatılıyor. Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak değerlendiriliyor. Meme kanserinin erken evrede hiçbir […]

1-31 Ekim Meme Kanseri Farkındalık Ayı kapsamında Kırşehir’de bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmaları yapılırken, erken teşhiste kadınların meme muayenesi yapmalarının önemi hatırlatılıyor.
Dünya Sağlık Örgütü tarafından 2004 yılından bu yana meme kanserinde erken teşhisinin önemi ve meme kanseri farkındalığının vurgulanması amacıyla Ekim ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı olarak değerlendiriliyor.

Meme kanserinin erken evrede hiçbir belirti göstermediği ve bu nedenle kadınların meme kanserinin erken tanısı için kendi kendilerine meme muayenesini yapmalarının diğer yöntemlerden daha fazla yardım edici ve maliyet gerektirmeyen bir potansiyele sahip olduğunu belirten Kırşehir Sağlık İl Müdür Vekili Dr. Bekir Demirbaş, meme kanserinin tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kadınlarda en sık görülen kanser olması ve erken teşhis edilirse tedavi edilen bir hastalık olması dolayısıyla 20 yaş üzerindeki tüm kadınların kendi kendine meme muayenesi konusunda yeterli eğitim almaları ve öğrenilenleri sürekli, düzenli ve periyodik aralıklarla uygulamaları için çalışmaların sürdürüldüğünü ifade etti.
Ekim ayı boyunca “Ekim Ayı Meme Kanseri Bilinçlendirme ve Farkındalık Ayı” nedeniyle meme kanserinde erken teşhis ve kendi kendine meme muayenesinin öneminin vurgulandığı bilgilendirme toplantıları düzenlenirken, Bilinçlenen vatandaşların çevresini bilgilendirmesi ve eğitim yolu ile farkındalık oluşturması amaçlanıyor.
Bir gün meme kanseri riskinin sekizde bir olasılıkla kişinin kendisine denk gelebileceğini bilmenin meme kanserinin farkında olmak anlamına geldiğine vurgu yapan Dr. Bekir Demirbaş, “Meme kanserinin farkında olmak, 20-40 yaşları arasında 2-3 yılda bir, 40 yaşından itibaren yılda 1 kez meme muayenesi olmak ve hekimin istediği tetkikleri yaptırmak demektir. Tarama amaçlı mamografi yapılmış olsa bile mutlaka genel cerrahi uzmanı muayenesi gerekmektedir. Meme kanseri tanı ve tedavisi; genel cerrahi uzmanı, medikal onkoloji uzmanı, radyoloji uzmanı, plastik ve rekonstrüktif cerrahi uzmanı ve radyasyon onkolojisi uzmanı başta olmak üzere birçok disiplinin birlikte yürüttüğü bir farkındalık konusudur. Ailesinde özellikle de anne, kız kardeşler, anneanne, teyze, teyzekızı gibi bir veya birden fazla kadında meme kanseri görülen insanlar bu konuda daha tedbirli olmaları gerek. Meme kanserinin farkındalığını sağlamakta bilgilendirme, aydınlatma görevi sağlık çalışanlarına aittir. Ülkemizde meme kanseri ile ilgili her türlü tanı, tedavi ve takip prosedürleri uygulanmaktadır. Meme kanserinin başarılı yönetimi, erken tanı konması ve erken tedavi edilmesiyle sağlanabilir. Meme kanseri farkındalığı deyince erken tanı ve erken tedaviyi anlamak, genel cerrahi uzmanına muayene olmak ve istenilen tetkikleri yaptırmak en güvenli, gerçekçi yol olarak görünmektedir” dedi.
Kırşehir’de taramalarla hayat kurtaran KETEM’e müracaat edilmesini isteyen Dr. Bekir Demirbaş, sadece meme kanserinde değil, diğer kanser türleri ile ilgili de şüpheli bir durum söz konusu olması halinde KETEM’e ya da aile hekimine başvurulmasını istedi.
HABER MERKEZİYORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .