Fakirin sofrası pahalıya geliyor

Fakirin sofrası pahalıya geliyor

02.11.2017

Memleketin dört bir köşesinde olduğu gibi Kırşehir’de de yaşamını zor şartlarda sürdüren ve gelir düzeyi çok yüksek olmayan insanlar sofralarını süsleyen gıda maddeleri fiyatlarının yüksekliğinden yakınmaktadırlar. İnsan yaşamının olmazsa olmazı olan gıda maddeleri gelir seviyesi ile elbette ki dengeli olması gerekmektedir. Ancak gelirin düşük, gıda fiyatlarının yüksek olması alım gücünü düşürmekte ve bu da sağlıklı […]

Memleketin dört bir köşesinde olduğu gibi Kırşehir’de de yaşamını zor şartlarda sürdüren ve gelir düzeyi çok yüksek olmayan insanlar sofralarını süsleyen gıda maddeleri fiyatlarının yüksekliğinden yakınmaktadırlar. İnsan yaşamının olmazsa olmazı olan gıda maddeleri gelir seviyesi ile elbette ki dengeli olması gerekmektedir. Ancak gelirin düşük, gıda fiyatlarının yüksek olması alım gücünü düşürmekte ve bu da sağlıklı insan yaşamını doğrudan olumsuz yönde etkilemektedir.
Ülkemizde gıda fiyatları yıllardır yüksek seyrederken, Başbakan ve bazı bakanlar zaman zaman açıklamalar yaparak gıda fiyatlarının düşürüleceğini müjde olarak vermişlerdi ya, ama öyle olmadı. Gıda fiyatlarındaki artış hız kesmedi, halen de her geçen gün artarak devam etmekte, doğal olarak bu da enflasyonu olumsuz yönde etkilemektedir.
Aylık ve yıllık olarak açıklanan enflasyon oranı gerçekleri çok fazla yansıtmamaktadır. Enflasyon hesaplanmasında gıda fiyatları nedense pek hesaba katılmaz. Oysa üst gelir diliminin dışında kalan guruplar gelirlerinin yarısından fazlasını gıda harcamalarına yaptıkları bir gerçektir.
Üretici köyünde, kasabasında, tarlasında, toprağında, emeğini esirgemeden el emeği, alın teri ile yetiştirdiği ürünleri toptancı halinde ki komisyonculara getirir ve fiyat komisyoncular tarafından belirlenir. Gıda ürününü satın alan tüccar nakliye, fire vs. giderleri ilave ederek perakendeciye satışı yapar, tüketiciye kadar gelen ürün, üreticiden sonra epey yol kat etmiş ve fiyatı da bir hayli yükselmiş olur. Tarımsal gıda ürünlerinde işleyiş böyle, hayvansal gıda ürünlerinde de aynı yol ve yöntem geçerlidir. Tüketicinin cebini yakarak sofrasını süsleyen işleyiş burada da aynı, süt ve et fiyatları çok yüksek zira akaryakıt ve yem fiyatlarının yüksekliği, ayrıca büyükbaş hayvanın önemli bölümünün yurt dışından getirilmesi temel gıda fiyatlarının artışına neden olmaktadır.
Tüm bu olumsuzluklar hükümet politikasının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Bakınız hükümet yetkilileri gıda fiyatlarını düşüreceğiz diye açıklamalar yapıyorlar ama petrol ve döviz fiyatlarının yükselmesi diğer tüm tüketim ürünlerinin fiyatlarını yükseltmekte, ekonomik istikrarı bozmaktadır. Oysa üretici ile tüketici arasında var olan pazarlama kanalı kısaltılmadığı sürece fiyatlarda düşme yaşanmaz. Gıda fiyatlarında ki düşme maliyet girdilerinin ucuzluğu ve kooperatifleşme ile mümkün olur. Kooperatifler üreticiden aldıkları ürünü doğrudan tüketiciye satarak düşük maliyet ve ucuz fiyatı belirleyici olur.
Hem tarımsal ürünlerin, hem de hayvansal ürünlerin yetiştirilmesinde devlet desteği ile teşvik etkin kılınmalı, kırmızı et için canlı hayvan ithal edileceği yerde yerli üretime önem verilmelidir.
Devlet doğru uygulanabilir tarım ve hayvancılık politikaları ile üretimi teşvik ederek, yerli verimliliğin artırılmasını sağlamalı, doğrudan üreticiden tüketiciye giden kanalları açarak fiyatların makul seviyelerde kalmasına katkı sağlamalıdır.YORUMLAR

Toplam 0 yorum bulunmaktadır.

Bu sayfalarda yer alan okur yorumları kişilerin kendi görüşleridir. .